Moszczenica - wieś, nad rzeką Moszczanką, powiat piotrkowski,
gmina Bogusławice, parafia Moszczenica. Przystanek drogi żelaznej
warszawsko-wiedeńskiej w odległości 10 wiorst od Piotrkowa. Posiada
kościół parafialny, murowany z XVIII w., gorzelnię, tartak parowy
i trzy młyny wodne - tak czytamy w XIX-wiecznych opracowaniach na
temat tej miejscowości. Według XX-wiecznych opracowań - Moszczenica
pierwotnie była wsią szlachecką. Według regestru poborowych z 1552
r. miejscowość ta była własnością dziedzica Lubiatowskiego oraz Baltazara
Bykowskiego. Do pierwszego należała także przyległa Moszczeńska Wola,
a do drugiego sąsiedni Kosów. Przez długie lata Moszczenica była
także własnością zasłużonej dla Ojczyzny rodziny Małachowskich. W
1827 r. posiadała 27 domów i 191 mieszkańców. W 1898 r. Teodor Ender
odkupił tereny tuż przy torze kolejowym i wybudował przędzalnię bawełny
i mechaniczną tkalnię. Od tego czasu Moszczenica stała się osadą
fabryczną, i tak jest do dzisiaj. Parafia w tej miejscowości została
erygowana na początku XV w. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja
Trąbę (1411-22). Pierwszą, drewnianą świątynię Podwyższenia Świętego
Krzyża, ufundowaną przez arcybiskupów gnieźnieńskich, wystawiono
przed erekcją parafii. Została ona rozebrana w 1621 r. Rektor tutejszego
kościoła - ks. Jan Gawełczyk w spisie inwentarza z roku 1810 r. wspomina,
że w 1621 r. na miejscu pierwotnego drewnianego kościoła wojewoda
kaliski Ludwik Małachowski wystawił nowy również drewniany kościół.
Gdy ten kościół zaczął chylić się ku upadkowi, w 1769 r. stanęła
nowa murowana świątynia w formie krzyża, późnobarokowa. Ufundował
ją Stanisław Małachowski - referendarz koronny, marszałek izby poselskiej
i właściciel Moszczenicy. W latach 1900-08 kościół został gruntownie
odbudowany staraniem tutejszego proboszcza - ks. Józefa Jędrychowskiego.
Wtedy to dobudowano za głównym ołtarzem murowaną zakrystię, a z dawniejszej
urządzono kaplicę św. Antoniego. W 1916 r. staraniem kolejnego proboszcza
- ks. Matuszewskiego - jeszcze kruchtę.
3 października 1973 r. przystąpiono do rozbudowy świątyni
według projektu inżynierów Jana Drobiny i Daniela Zaręby. Wydłużono
istniejący kościół o ponad 12 metrów. Przy rozbudowie zachowano dokładnie
architekturę starej świątyni.
Rozbudowany kościół został poświęcony przez ordynariusza
łódzkiego - bp. Józefa Rozwadowskiego 27 września 1975 r. Kościół
ten jest świątynią orientowaną. Przy nawie znajdują się prostokątne
kaplice: od północy - św. Antoniego, od południa - Najświętszej Maryi
Panny. Wokół prezbiterium znajduje się półkolista przybudówka z zakrystią
pośrodku. Przy tutejszym kościele odnotowano istnienie następujących
bractw: Straży Honorowej Najświętszego Serca Jezusowego (zał. w 1932
r.) i Żywego Różańca (1937). Do zabytków sztuki stanowiących własność
parafii należą: ołtarz z kaplicy św. Antoniego z przełomu XVII i
XVIII w., tabernakulum późnobarokowe, rokokowa chrzcielnica drewniana,
gotycka kropielnica, krucyfiks późnobarokowy oraz obraz Matki Bożej
z Dzieciątkiem. Parafia tutejsza należy do dekanatu wolborskiego.
Proboszczem jej jest ks. Bogumił Bylinka.
Kontrowersyjna była prezydent Irlandii Mary McAleese miała wystąpić na katolickiej uczelni
Katolickie Kolegium Świętej Maryi w północnej Indianie znalazło się w ogniu krytyki jego absolwentek i uczennic za zamiar wygłoszenia wiosennego wykładu przez byłą prezydent Irlandii Mary McAleese, uważającej się za katoliczkę, a jednocześnie propagującej aborcje, „małżeństwa” osób LGBT, kapłaństwo kobiet i zniesienia chrztu dzieci w Kościele katolickim.
73-letnia obecnie działaczka polityczna, która swój urząd głowy państwa pełniła w latach 1997-2011, ma wygłosić przemówienie w maju br. do absolwentek małej uczelni, znajdującej się naprzeciw katolickiego Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana. Ta Irlandka - samozwańcza praktykująca katoliczka - od dawna jest zwolenniczką przerywania ciąży i tzw. „małżeństw” osób tej samej płci. Po wycofaniu się z czynnego życia politycznego poświęciła się dążeniu do radykalnych zmian w Kościele, w tym do sakramentalnego wyświęcania kobiet i zniesienia chrztu niemowląt.
Pochówkowi przewodniczył franciszkanin o. Dominik Banaś.
Na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu odbył się kolejny pochówek dzieci martwo urodzonych, których rodzice nie odebrali ze szpitala.
Wiele osób przybyło wspólnie się modlić i pożegnać dzieci utracone. Eucharystii i pochówkowi przewodniczył franciszkanin o. Dominik Banaś. W homilii wskazywał, by odpowiedzi na trudne pytania i ukojenia w bólu szukać na krzyżu Chrystusa. – Wpatrując się w krzyż, na którym wisi Jezus Chrystus, widzimy że Bóg umiera z miłości. Krzyż pokazuje nam, jak Bóg kocha człowieka, jak pragnie zbawić każdego człowieka. Bóg pragnie także zbawienia tych dzieci utraconych – tłumaczył franciszkanin. – Kiedy wpatrujemy się w przebity na krzyżu bok Jezusa, w Jego otwarte serce, zobaczymy, że tam wyryte jest imię każdego z nas. W sercu, które jest pełne miłości, w sercu, które przygarnia i pociesza każdego. To jest nasza nadzieja – przekonywał. Prosił rodziców doświadczający straty dziecka, by swoje serca złożyli w sercu Jezusa: – To dziecko jest dla nas niepowtarzalne, jedyne i ta strata ma prawo boleć i rozdzierać nasz serca, bo kochamy. Ale nie zapominajmy, że Bóg również kocha. Jeśli nasze zbolałe serce złożymy w Jego sercu, w sercu, które jest ogniskiem miłości, wtedy doznamy ukojenia i uleczenia Bożą miłością.
„Ojciec Święty wraca do domu. Dziękujemy Bogu i Maryi Pannie za wspaniałą wiadomość otrzymaną z Kliniki Gemelli. Maryi, którą przyzywamy jako Uzdrowienie Chorych i Królową Pokoju, z ufnością powierzamy nasze intencje. W szczególności nadal modlimy się za papieża Franciszka, aby Pan czule go strzegł i wspierał w kierowaniu Kościołem” - powiedział abp Giordano Piccinotti SDB, przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA), wprowadzając dziś wieczorem, 22 marca w modlitwę różańcową w intencji Ojca Świętego.
Franciszek od 14 lutego przebywa w klinice Gemelli. Jutro, w niedzielę 23 marca, zostanie wypisany, choć będzie musiał kontynuować przez co najmniej dwa miesiące rekonwalescencję w Domu Świętej Marty.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.