Reklama

Ku dojrzałości chrześcijańskiej

Prowadzone przez Duszpasterstwo Służby Liturgicznej i Ruch Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej rekolekcyjne ośrodki oazowe w Małopolsce w czasie obecnych wakacji przyjmą ponad półtora tysiąca uczestników zaangażowanych w życie liturgiczne naszych parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W znajdującym się w Bystrej k. Jordanowa „Maksymilianum”, Domu Rekolekcyjnym Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej, nad którym opiekę sprawują Siostry Sercanki, w okresie tegorocznych wakacji odbywają się dwa turnusy rekolekcji Oazy Nowego Życia dla blisko 170 uczestników oraz turnus rekolekcji Domowego Kościoła dla rodzin z archidiecezji częstochowskiej. W sierpniu odbędą się rekolekcje specjalistyczne Diakonii Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie, która propaguje dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i rekolekcje specjalistyczne dla animatorów.
- Rekolekcje Ruchu Światło-Życie, zgodnie z charyzmatem założyciela sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, trwają 15 dni - wyjaśnia moderator diecezjalny Ruchu Światło i Życie ks. Jerzy Serwin - Formacja w Ruchu, ta rekolekcyjna i w parafiach, ma prowadzić uczestników ku dojrzałości chrześcijańskiej. Każdy dzień rekolekcji ma swój temat, a poszczególne punkty programu służą zgłębianiu tajemnicy Chrystusa i jego Kościoła. Rekolekcje są okazją do zawiązywania przyjacielskich relacji uczestników i rozwoju zarówno duchowego, emocjonalnego, intelektualnego, jak i fizycznego. Rozwój człowieka ma być integralny, obejmujący wszystkie jego sfery życia i działania.

Różnorodne zajęcia

Reklama

Te treści są na rekolekcjach przyswajane dzięki posłudze diakonii wychowawczej: kapłanów moderatorów, diakonów, kleryków, sióstr moderatorek i animatorów. - Dzień rekolekcyjny rozpoczyna się o godz. 7.30 modlitwą poranną Jutrzni - opowiada s. Rajmunda Piechuta. - Punkty programu każdego dnia służą pogłębieniu i umacnianiu wiary uczestników. Są to: szkoła liturgii, wspólnotowe czytanie i rozważanie Pisma Świętego w grupach formacyjnych na tzw. Kręgach Biblijnych, indywidualne pochylanie się nad Pismem Świętym w tzw. „Namiocie Spotkania”, próby śpiewu, spotkania modlitewne, adoracja Najświętszego Sakramentu, wspólne posiłki i pogodne wieczory pełne zabaw i radości. Najważniejszym przeżyciem każdego dnia jest celebracja Eucharystii w bogatej oprawie liturgicznej.
Podczas pierwszego turnusu w „Maksymilianum” odbywa się II stopień Oazy Nowego Życia, który w tematyce nawiązuje do historycznego exodusu Narodu Wybranego z niewoli egipskiej do Ziemi Obiecanej. Celebracje pewnych wydarzeń z historii zbawienia, jak chociażby Paschy, miała uświadomić uczestnikom tę prawdę podczas nocnego wyjścia do oddalonego o kilka kilometrów kościoła parafialnego w Jordanowie.
Kolejnym ważnym wydarzeniem rekolekcji jest Dzień Wspólnoty przeżywany wokół tajemnicy Zesłania Ducha Świętego. Spotykają się wtedy uczestnicy Oaz, aby wspólnie wołać o nowe wylanie Ducha Świętego. W archidiecezji krakowskiej oazowicze przybędą do Królowej Podhala Matki Bożej Ludźmierskiej i do parafii św. Wojciecha w Osieczanach.
W programie oazowych zajęć ważne miejsca zajmuje kultura fizyczna. Tereny wokół ośrodka dają możliwość organizowana zajęć sportowych. Z rozmów wynika, że oazowicze lubią sport i turystykę. Pobyt w Domu Rekolekcyjnym uczy uczestników również pracowitości i odpowiedzialności. Służą temu dyżury, samoobsługa i wykonywanie prac porządkowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wypoczywają i tworzą więzi

„Maksymilianum”, także ze względu na ustronne i piękne geograficzne położenie, to znakomite miejsce do nabrania sił fizycznych i duchowych. - Tu można wypocząć, wyciszyć się, zastanowić nad sobą i sensem życia. Pobyt tutaj zbliża nas do Boga - wyznaje Sebastian, licealista z Ostrołęki. Natomiast Oskar z Krakowa przekonuje: - Bogu naprawdę zależy na młodych, dlatego musimy się na Niego otworzyć, a pobyt na rekolekcjach oazowych stwarza taką możliwość. Z kolei Agnieszka z Krakowa dodaje: - Oaza to możliwość poczucia wspólnoty. Lepiej się poznajemy, tworzymy więzi koleżeńskie. Natomiast Dorota, animatorka, ceni zaangażowanie i aktywność młodych uczestników Oazy, ich chęć poznawania Pisma Świętego i trafne przekładanie jego treści na życie codzienne.

Doceniają warunki

Uczestnicy rekolekcji oazowych z uznaniem mówią o warunkach lokalowych w Domu Rekolekcyjnym w Bystrej. Świetnie wyposażone sale, wygodne pokoje z urządzeniami sanitarnymi, stołówka serwująca smaczne posiłki, miłe otoczenie… Warto zwrócić uwagę na kaplice. Jedna pod wezwaniem Ecclesia Mater - Mater Ecclesiae - z relikwiami wielu świętych i błogosławionych, druga pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe - patrona Domu.
O dobre samopoczucie gości dbają gospodynie Siostry Sercanki. Ich trud budzi podziw i uznanie. Pracują bowiem tylko we trzy: s. Rajmunda - przełożona wspólnoty, s. Perpetua posługująca w kuchni oraz s. Noemia troszcząca się o zakrystię i posługę wobec gości. - Dzieło, w którym posługujemy, wymaga od nas postawy ewangelicznej Marii i Marty, a siłę do jej realizacji w codziennym życiu czerpiemy z bliskości Boga objawionego w Tajemnicy Najświętszego Serca Pana Jezusa - wyznaje s. Rajmunda.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reformę należy zacząć od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

2025-07-27 07:25

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Komentarz do Ewangelii wegrzyniak.com

CZYTAJ DALEJ

Profanacja Krzyża na terenie diecezji sosnowieckiej

2025-07-27 21:32

[ TEMATY ]

profanacja

Kuria Sosnowiec

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu

Ze smutkiem informujemy, że w nocy z 26 na 27 lipca br. doszło do aktu dewastacji krzyża znajdującego się w Podzamczu, na terenie parafii Ogrodzieniec.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję