Reklama

Borzykowa - 800 lat temu i dziś

W ostatnią niedzielę lipca wspólnota parafii w Borzykowej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przeżywała niecodzienne uroczystości. Podczas Mszy św. abp Stanisław Nowak konsekrował nowy soborowy ołtarz. Tego dnia celebrowano także 800-lecie partykularnego synodu biskupów i zjazdu książąt polskich z 1210 r, na którym zapadły ważne decyzje dla Kościoła i państwa polskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeśli ktoś do tej pory nie wiedział, gdzie jest Borzykowa, to z pewnością po lipcowych uroczystościach bez trudu odnajdzie ją na mapie Polski (kościelnie parafia należy do dekanatu Gidle, region Radomsko; administracyjnie miejscowość podlega gminie Żytno w powiecie radomszczańskim w województwie łódzkim). Zapamięta ją też wicepremier Waldemar Pawlak, który wraz z wieloma znamienitymi gośćmi (większość z nich jest wymieniona poniżej) przybył do miejscowości, która przed kilkuset laty była na ustach piastowskiej Polski.
Pod koniec bowiem lipca 1210 r. w Borzykowej - jak zaznaczyła Justyna Buc, która razem z mężem Rafałem i córką Sarą witała Metropolitę Częstochowskiego w murach odnowionej parafialnej świątyni - „obradowała elita polskiego duchowieństwa i władz. Gdzie arcybiskup gnieźnieński Henryk Kietlicz wraz z bł. Wincentym Kadłubkiem oraz rzeszą biskupów i książąt piastowskich zmienili bieg historii polskiego Kościoła. Ten wiekopomny zjazd wniósł wiele znaczących zmian w życie duchowieństwa. Sojusz arcybiskupa z książętami-juniorami, sprawa celibatu duchownych, uwolnienia Kościoła spod dominacji władzy panującego czy też porozumienie w sprawie wyboru biskupów przez kapituły to główne uchwały, jakie wtedy zatwierdzono”.

Ołtarz sercem świątyni

Reklama

Nim abp Stanisław Nowak konsekrował nowy marmurowy ołtarz, najpierw poświęcił pamiątkową tablicę umieszczoną przed wejściem do świątyni. Upamiętnia ona wydarzenia synodalne sprzed ośmiuset lat. Wcześniej Metropolita Częstochowski został uroczyście powitany na granicy parafii w Borzykówce przez państwa Kurowskich. Stamtąd do Borzykowej udał się w… bryczce. Powitano go przed kościołem owacjami licznie zgromadzonych parafian i gości.
W całej uroczystości brało również udział kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej (zarówno ochotniczej, jak i zawodowej) wraz z pocztami sztandarowymi, co robiło niesamowite wrażenie. Warto zaznaczyć, że gospodarz miejsca - ks. kan. Sławomir Galasiński jest diecezjalnym duszpasterzem strażaków. Może również z tego powodu całość celebry uświetniła swoim występem Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Mykanowa, której kapelmistrzem jest Krzysztof Witczak. Przyznam, że dawno nie słyszałem tak dobrze grającego zespołu.
Bez cienia wątpliwości, najważniejszą częścią niedzielnych uroczystości była Msza św., podczas której Arcybiskup Częstochowski dokonał konsekracji ołtarza. Eucharystię sprawował w koncelebrze z zaproszonymi księżmi, m.in. pochodzącymi z parafii Borzykowa w asyście innych, nie tylko dekanalnych, kapłanów. Nad całością celebry czuwał jego kapelan - ks. kan. Janusz Wojtyla oraz tutejszy wikariusz ks. Mieczysław Droździk. Nasze Radio „Fiat” transmitowało ją na swoich falach.
Abp Stanisław Nowak w podniosłej homilii wyeksponował rolę ołtarza w świątyni. Mówił o tym, że jest on jej sercem. Powiedział nawet, że „ołtarz to Chrystus”. Zwrócił uwagę na to, by atmosfera owej długiej i uroczystej chwili przeniosła się do konkretnych domów i rodzin, by Pan Bóg i Jego słowo zawarte na kartach Biblii zagościło w sercach wiernych.
Metropolita nawiązał do wydarzeń sprzed ośmiuset lat, kiedy to wymienieni już biskupi wraz z książętami, m.in.: Leszkiem Białym, Konradem Mazowieckim, Henrykiem Brodatym i Władysławem Odoniczem, wprowadzali reformy gregoriańskie w Kościele polskim i rozważali ważne dla Polski zagadnienia, jak np. obsadzenie tronu krakowskiego.
Na zakończenie Eucharystii ks. Sławomir podziękował wszystkim za wzięcie w niej czynnego udziału. Proboszcz w szczególny sposób wyraził wdzięczność osobom starszym wiekiem i chorym za dar modlitwy. Podziękował też siostrom bernardynkom z Wielunia, które nieustannie wspierają jego działania swoimi modlitwami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pamięć i praca

Reklama

Kolejną odsłoną lipcowej uroczystości była część artystyczna wykonana przez miejscową młodzież nieopodal remizy strażackiej. Przedstawienie przypominało licznie obecnym parafianom i gościom rolę, jaką Borzykowa odegrała przed ośmiuset laty. Wcześniej były przemówienia zaproszonych gości. Wójt gminy Żytno - Janusz Czapla kolejno zapraszał na mównicę ważne osobistości życia publicznego. Jedną z nich był premier Pawlak, który w przemówieniu nawiązał do synodu biskupów i zjazdu książąt. Jednocześnie podkreślił, że dzisiejsze czasy, m.in. za sprawą dostępu do Internetu, sprawiają, że możemy włączyć się we wspólne budowanie lepszej Polski.
Skoro zaś mowa o pracy i budowaniu, nie można w tym miejscu nie napisać o tutejszym Księdzu Proboszczu. Jest on prawdziwym „spiritus movens” tutejszej społeczności. Ks. Galasiński objął parafię Borzykowa przed pięciu laty. W tym czasie z pomocą wiernych wymienił w parafialnej świątyni nagłośnienie, okna, położył nową marmurową posadzkę i odnowił prezbiterium. Ponadto m.in. wymalowano na nowo kościół. Odnowiono elewację zewnętrzną, plac przykościelny, postawiono Grotę Matki Bożej oraz położono wokół chodnik. Oczywiście, zbudowano też nowy, już teraz konsekrowany, ołtarz.
Całość uroczystości 25 lipca zamknął obiad w budynku OSP. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej na temat opisywanej parafii, proszę zajrzeć np. na link:
www.niedziela.pl/artykul_w_niedzieli.php? doc=ed200846&nr=5.

Goście obecni na uroczystościach w Borzykowej:

Premier RP Waldemar Pawlak

Posłowie:
Krzysztof Maciejewski
Stanisław Witaszczyk

Starostowie:
Andrzej Stępień - Wieluń
Jerzy Kaczmarek - Radomsko
oraz jego poprzednicy: Michał Deszcz i Mieczysław Zyskowski

Burmistrz Miasta i Gminy Koniecpol:
Józef Kałuża

Wójtowie:
Bogusław Dobrowolski - Dąbrowa Zielona
Adam Zając - Kłomnice
Zbigniew Wawrzyniak - Mstów
Henryk Więckowski - Kobiele Wielkie
Marian Zaborowski - Radomsko
Janusz Czapla - Żytno

Komendant Powiatowy Policji w Radomsku:
Insp. Renata Kasprzyk-Papierniak
Komendant Powiatowy PSP w Radomsku:
Bryg. Marek Jankowski

Przedstawiciel Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie:
Kapitan Mirosław Nowak

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

G. Braun chciał zatrzymać ginekolog, która dokonała aborcji na 9-miesięcznym Felku

2025-04-16 17:43

[ TEMATY ]

aborcja

Grzegorz Braun

ginekolog

9 miesięczne dziecko

Felek

x.com/JSmigowski

Grzegorz Braun próbuje dokonać "zatrzymania obywatelskiego" ginekolog Gizeli Jagielskiej

Grzegorz Braun próbuje dokonać zatrzymania obywatelskiego ginekolog Gizeli Jagielskiej

Kandydat na prezydenta Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej) próbował w środę dokonać „zatrzymania obywatelskiego” w szpitalu w Oleśnicy pracującej tam ginekolog Gizeli Jagielskiej.

O oleśnickim szpitalu stało się głośno w ostatnim czasie za sprawą publikacji na temat historii pacjentki z Łodzi, która zdecydowała się na przeprowadzenie tam aborcji z powodu zagrożenia jej zdrowia.
CZYTAJ DALEJ

Patron Dnia: Święty Benedykt Józef Labre, który „użyczył” twarzy Jezusowi

[ TEMATY ]

Święty Benedykt Józef Labre

Domena publiczna

Święty Benedykt Józef Labre

Święty Benedykt Józef Labre

Mówi się, że jego promieniująca świętością twarz fascynowała ludzi. Jednemu z rzymskich malarzy posłużyła nawet do namalowania oblicza Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 16 kwietnia wspominamy św. Benedykta Józefa Labre. Beatyfikował go Papież Pius IX w 1860 r., a kanonizował w 1881 r. Leon XIII. Relikwie znajdują się w kościele Santa Maria dei Monti w Rzymie. Jest patronem pielgrzymów i podróżników.

Benedykt Józef Labre urodził się 26 marca 1748 r. w Amettes (Francja) w ubogiej, wiejskiej rodzinie. Był najstarszy z piętnaściorga rodzeństwa. Od wczesnego dzieciństwa prowadził głębokie życie modlitewne, dlatego po ukończeniu edukacji, w wieku 16 lat, mimo sprzeciwu rodziny, pragnął wstąpić do klasztoru. Kilkakrotnie prosił o przyjęcie do kartuzów, znanych z surowej reguły - bezskutecznie. Pukał też do trapistów, ale i tu spotkał się z odmową. Kiedy więc przyjęto go cystersów, wydawało się, że marzenia jego wreszcie się spełniły, ale po krótkim czasie musiał opuścić klasztor. Uznano, że jest mało święty i zbyt roztargniony, nie będzie więc dobrym mnichem.
CZYTAJ DALEJ

Zamach na polskość – zbyt mocne słowa?

2025-04-16 18:53

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Wydawnictwo Biały Kruk po raz kolejny oddaje w ręce czytelników wybitne dzieło – jedną z najbardziej wyczekiwanych książek na polskim rynku pt. „Zamach na polskość”.

To niezwykle istotny głos protestu stanowiący owoc pracy wielu znanych i cenionych autorów, intelektualistów i patriotów – wybitnych umysłów współczesnej Polski zjednoczonych w walce o przyszłość narodu: Adama Bujaka, prof. Przemysława Czarnka, ks. prof. Janusza Królikowskiego, prof. Grzegorza Kucharczyka, Pawła Lisickiego, Jakuba Maciejewskiego, prof. Andrzeja Nowaka, Barbary Nowak, prof. Wojciecha Polaka, Wojciecha Reszczyńskiego, prof. Wojciecha Roszkowskiego, ks. prof. Roberta Skrzypczaka, Leszka Sosnowskiego, dr. hab. Krzysztofa Szczuckiego, prof. Artura Śliwińskiego oraz Rafała A. Ziemkiewicza.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję