Reklama

Niedziela Kielecka

Abp Henryk Jagodziński odprawił Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II

Pochodzący z diecezji kieleckiej abp Henryk M. Jagodziński odprawił w Watykanie Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II, a wczoraj uczestniczył w uroczystościach w swojej tytularnej stolicy Limosano.

[ TEMATY ]

biskup

o. Waldemar Gonczaruk CSsR

- Msza św. łączyła się dla mnie z przeżyciem, które odbieram w kategoriach ważnego znaku, gdyż po przeciwnej stronie Papież Franciszek sprawował Msze św. i modlił się ku czci św. Piusa X. Zawsze, gdy przyjeżdżałem do Rzymu starałem się sprawować Msze św. przy grobie św. Jana Pawła II, ale musiałem w czwartek zrezygnować z tego przywileju, bo poproszono mnie do Limosano, gdzie 19 sierpnia jest patronalna uroczystość ku czci św. Ludwika - mówi KAI abp Jagodziński.

Arcybiskup z Kielc przebywa we Włoszech od 17 do 21 sierpnia. Podczas pobytu arcybiskup spotkał się z Ojcem Świętym, rozmawiano o niedawnych święceniach biskupich w katedrze kieleckiej, o sytuacji w Afryce i potrzebie pokoju na świecie oraz planowanym objęciu nuncjatury w Ghanie, do której arcybiskup, jeśli sytuacja pozwoli, wyleci 1 września. Sytuacja w tym afrykańskim kraju jest w miarę stabilna.

Jak informuje abp Jagodziński, uroczystość w Limosano 19 sierpnia miała bardzo podniosły charakter, z udziałem hierarchów diecezjalnych, w tym abp. Campobasso (na terenie której znajduje się Limosano) i z sąsiednich diecezji oraz burmistrzów z okolicznych regionów. Angela Amoroso, burmistrz Limosano podarowała abp. Jagodzińskiemu drewniany pastorał. Mieszkańcy Limosano podkreślali, że czują się zaszczyceni obecności abp. Jagodzińskiego i wyniesieniem ich miasta do stolicy tytularnej diecezji. Łączą z tym nadzieję na ożywienie regionu, który wciąż boryka się z następstwami trzęsienia ziemi.

2020-08-22 08:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: najmłodszy biskup na świecie

[ TEMATY ]

biskup

Marcin Konsek / Wikimedia Commons

Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sokalu

Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sokalu

Ukraiński Kościół Greckokatolicki ma nowego biskupa. Papież Franciszek potwierdził dokonany przez Synod Biskupów tego Kościoła wybór nowego biskupa pomocniczego eparchii (diecezji) sokalsko-żółkiewskiej. Został nim redemptorysta o. Petro Łoza, urodzony 3 czerwca 1979 r. Tym samym będzie on najmłodszym biskupem katolickim na świecie.

Pochodzący spod Lwowa biskup nominat wstąpił w wieku 18 lat do zgromadzenia redemptorystów, w którym w 2003 r. złożył śluby wieczyste, a w 2007 r. przyjął święcenia kapłańskie. Studiował w seminarium redemptorystów we Lwowie (1998-2001) i na Uniwersytecie w Insbrucku w Austrii (2001-2009).

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję