Reklama

Winny gród ma opiekuna

Św. Urban zaopiekuje się Zieloną Górą. Stolica Apostolska wyraziła zgodę na nadanie miastu świętego patrona. Trwają ostatnie przygotowania przed uroczystym ogłoszeniem tego faktu przez władze miejskie, co nastąpi 5 września

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość nadania miastu patrona rozpocznie się 5 września o godz. 10 podczas specjalnej sesji Rady Miasta w auli Rektoratu UZ (ul. Licealna). W jej trakcie kierownik Zakładu historii UZ dr hab. Wojciech Strzyżewski wygłosi wykład „Rola i znaczenie patronatu świętych dla miasta, w historii oraz współcześnie”, a zaraz potem ks. dr Dariusz Śmierzchalski-Wachocz wystąpi z referatem „Święty Urban I Papież”. Bp Stefan Regmunt przekaże na ręce przewodniczącego Rady Miasta Adama Urbaniaka dekret papieski.
O godz. 12 w konkatedrze odprawiona zostanie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Regmunta. O 13.15 uczestnicy uroczystości przejdą na plac przed Ratuszem Miejskim. Tam Rada Miasta przekaże dekret papieski prezydentowi Januszowi Kubickiemu, który ogłosi św. Urbana I Papieża patronem Zielonej Góry.

2000 podpisów

Przypomnijmy: pierwsze propozycje, żeby uczynić św. Urbana patronem Winnego Grodu, pojawiły się jeszcze za prezydentury Bożeny Ronowicz. W 2009 r. powstał Społeczny Komitet ogłoszenia św. Urbana I Patronem Zielonej Góry. Na jego czele stanął Zbyszko Stojanowski-Han, doktorant KUL. - Postanowiliśmy skorzystać z możliwości wnoszenia przez obywateli projektów uchwał pod obrady Rady Miasta. Pod projektem uchwały musi być złożone minimum 400 podpisów - tłumaczył wtedy przewodniczący.
Zielonogórzanie zaangażowani w działalność Komitetu w krótkim czasie zebrali ok. 2000 podpisów i projekt uchwały trafił do Rady Miasta. Towarzyszyły temu burzliwe dyskusje pomiędzy radnymi, debatowali też internauci na lokalnych forach internetowych, ostatecznie jednak padła decyzja, że Zielona Góra chce świętego patrona. Rada Miasta zwróciła się do bp. Stefana Regmunta z prośbą skontaktowanie się w tej sprawie ze Stolicą Apostolską (ostateczna decyzja w takich sprawach należy do papieża).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Winne tradycje

Św. Urbana wybrano przede wszystkim ze względu na winiarskie tradycje Zielonej Góry, których początki mogą sięgać nawet XI wieku. Winiarstwo rozwijało się na tych terenach z różnym natężeniem. Wiek XV należał do szczególnie pomyślnych.
Różnie oceniano wyroby lubuskich winiarzy - wielu narzekało na cierpkość trunków, pamiętać jednak należy, że w lubuskim winie gustował Bismarck, znany w świecie jako wielki koneser. Wytwórnia Grempler & Co. A.-G. Älteste Deutsche Sektkellerei - spółka Häuslera, Förstera i Gremplera - produkowała wina i szampany, które zdobyły wiele nagród i wyróżnień na światowych wystawach w Paryżu, Londynie i w Wiedniu. W latach 60. ubiegłego wieku Lubuska Wytwórnia Win rozpoczęła eksport na tereny Australii, Wysp Dziewiczych, Japonii, Stanów Zjednoczonych. Po upadku tego zakładu nie produkuje się już w Zielonej Górze wina na skalę przemysłową. To nie znaczy, że winiarstwo w tym regionie ma wyłącznie znaczenie historyczne. Przeciwnie - od kilku lat zaobserwować można odrodzenie tego szlachetnego zajęcia. Rośnie zainteresowanie lokalnymi wyrobami.

Reklama

Kult Świętego

Wśród zielonogórzan już można zaobserwować początki kultu św. Urbana. Małe podobizny tego Świętego pojawiają się w przydomowych ogrodach. - Przy domu mamy małą winniczkę. Nasz proboszcz ks. Mirosław Donabidowicz odwiedził nas pewnego dnia, spojrzał na te nasze winorośle i powiedział: „Ponieważ św. Urban jest patronem winiarstwa, dostaniecie w prezencie jego figurkę” - mówią Danuta i Zenon Kolasińcy. Figurka stanęła na specjalnie zrobionej beczułce pod daszkiem, bezpośrednio nad rzędem winorośli. - Bardzo się z tego cieszymy. Codziennie podchodzę do naszej figurki i proszę św. Urbana o opiekę - dodaje p. Danuta.
Wśród lubuskich winiarzy i enoturystów najbardziej znana jest kapliczka z figurą św. Urbana stojąca na winnicy „Cantina”, należącej do Karoliny i Mariusza Pacholaków. W uroczystym jej poświęceniu w czerwcu tego roku wzięło udział ponad 120 osób.

Reklama

* * *

Ks. kan. Mirosław Donabidowicz, proboszcz parafii pw. św. Urbana

- Nasza parafia istnieje dopiero od roku, ale już od samego początku rozwijał się tu kult św. Urbana. Kiedy padła propozycja, żeby św. Urban został patronem naszego miasta, ludzie przyjęli to bardzo serdecznie. Angażowali się w tę sprawę. I teraz, kiedy jest już decyzja Papieża, moi parafianie bardzo się cieszą. Zwłaszcza, że właśnie na naszym terenie było kiedyś wiele winnic, kościół, który budujemy, powstaje na miejscu winnic, więc widzę tu piękne powiązanie.
Obserwuję wśród parafian duże zainteresowanie postacią naszego Patrona. Czytają o nim w Internecie, szukają informacji w książkach, czasami myślę, że wiedzą więcej ode mnie. Na plebanii mamy teraz figurki św. Urbana, które nasi parafianie zamówili i chcą postawić w swoich ogrodach, wśród własnych winorośli.
Oprac. Katarzyna Jaskólska

Walerian Piotrowski, były senator RP

- Przyjęcie patronatu św. Urbana jest wkładem nas, współczesnych mieszkańców Zielonej Góry, w głęboko sięgającą historię tego miasta. Wnosimy wkład religijny, ale także kulturowy. Wydaje mi się to ważne w dzisiejszych czasach, gdy nie odcinamy się od niemieckich korzeni Grünberga, a wprost przeciwnie - odszukujemy pewne wątki, postacie, zdarzenia i mówimy, że to jest także nasza historia. Dodajemy nową cegłę do tej historii, nowy fragment - współcześnie - ale on sięga także wstecz, bo tu chodzi o sacrum. To jest też nasz wkład w spór o obecność symboli religijnych w przestrzeni publicznej.
Trzeba pamiętać, że nadanie miastu patrona to dopiero początek. Teraz powinniśmy rozpowszechniać wśród mieszkańców kult św. Urbana - myślę, że to może być ważne zadanie również dla młodego pokolenia. A mamy kogo prosić o wstawiennictwo.
Oprac. Katarzyna Jaskólska

Andrzej Toczewski, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej

- Św. Urban jest patronem w wielu kulturach winiarskich. I to dobrze, że Zielona Góra wpisuje się w te tradycje kultury śródziemnomorskiej. I chociaż nie wiemy, czy w przeszłości ten patron odgrywał na naszym terenie jakąś większą rolę, bo nie zachowały się żadne kronikarskie zapisy na ten temat, to uważam, że ten wybór wpłynie pozytywnie na odradzającą się u nas kulturę winiarstwa. Na pewno pomoże to w promocji miasta i w integracji z miejscowościami, które też mają tego patrona.
Tradycje winiarskie odradzają się na naszym terenie w sposób bardzo ciekawy. Wielką popularnością cieszy się nasze Muzeum Wina, przyciąga turystów i pasjonatów. Dobrze wiedzieć, że zachowały się jeszcze regionalne wyroby sprzed lat, jak choćby zielonogórskie wino „Laur lubuski”, wyprodukowane w Lubuskiej Wytwórni Win (na zdj.)
Oprac. Katarzyna Jaskólska

Mariusz Pacholak, winiarz

- Od kiedy założyliśmy winnicę w 2006 r., razem z małżonką wiedzieliśmy, że będzie tam stać mała kapliczka. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, jaki to będzie święty, ale miała być to postać związana z winiarstwem. W pewnym momencie zetknęliśmy się bliżej ze św. Urbanem. Zaczęliśmy o nim czytać i postanowiliśmy więcej nie szukać. W sierpniu 2009 r. podczas Dni Otwartych Winnic nasi goście mogli obserwować przy pracy Engelberta Weimanna, który rzeźbił w plenerze naszą figurę. Gotowa rzeźba miała 3 m10 cm, więc mała kapliczka odpadała. Wtedy znaleźli się ludzie, którzy ofiarowali na ten cel różne materiały i dzięki nim udało się doprowadzić rzecz do końca. Z tego, co wiem, jest to jedyna tego typu kaplica w Polsce, a na pewno w naszym regionie. Koleżanki i koledzy winiarze wypowiadają się o niej bardzo pozytywnie, a niektórzy już planują wznieść coś takiego u siebie.
Oprac. Katarzyna Jaskólska

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Oder: Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom - "Trzymajcie się mocno Chrystusa!"

2024-04-27 20:22

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

- Jan Paweł II, gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: "Trzymajcie się mocno Chrystusa!" - mówi w rozmowie z KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły. Kapłan wyjaśnia, że współczesny Kościół i świat zawdzięcza papieżowi z Polski bardzo bogate dziedzictwo, którego centralnym elementem jest personalistyczne rozumienie tajemnicy człowieka, jego praw i niezbywalnej godności.

Marcin Przeciszewski, KAI: Mija 10-lat od kanonizacji Jana Pawła II. Jak z perspektywy tych lat patrzy Ksiądz Biskup na recepcję dziedzictwa św. Jana Pawła II? Co z tego dziedzictwa, z dzisiejszego punktu widzenia jest najważniejsze?

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Wojownicy Maryi w Rzeszowie

2024-04-28 22:14

Mariusz Barnaś

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęło się od procesji różańcowej ulicami miasta, następnie odbyła się Msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby, podczas której kazanie wygłosił ks. Dominik Chmielewski SDB, który zwrócił naszą uwagę na następujące kwestie:

-Zdrada Judasza zaczęła się od zakwestionowania realnej obecności Jezusa w Eucharystii (mowa eucharystyczna Pana Jezusa wg Ewangelii św. Jana: Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję