Abp Depo przewodniczył Eucharystii oraz wygłosił homilię. Wśród koncelebransów był m.in. bp Andrzej Przybylski.
W tym szczególnym miejscu, w domu głównej Patronki Częstochowy i metropolii, zebrani wsłuchiwali się w głos Boga oraz wraz z Maryją prosili o dary Ducha Świętego dla siebie, swoich wspólnot, Ojczyzny i Kościoła. Przypomnieli sobie, jak ważne jest to, aby nie zatracali prawdy o Jezusie i o sobie, aby nie zatracali świadomości grzechu. W szkole Maryi uczyli się wrastać w wierze i odpowiadać Bogu na Jego plan, który realizuje się przez wszystkie okoliczności życia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Tutaj zawsze byliśmy wolni” – te słowa św. Jana Pawła II przypomniał Metropolita częstochowski i dodał: – Tutaj zawsze jesteśmy wolni, również w kategoriach tego zagrożenia, jakim jest pandemia, nie lekceważąc jej skutków. Przypomniał, że zadaniem w dziele ewangelizacji jest „w świetle Ducha Świętego rozpoznawać prawdę o Chrystusowie i wraz z Maryją zdobywać moce wiary, by w codziennym życiu opowiadać się po stronie Boga”.
– Tutaj odkrywamy Jasną Górę jako dom i szkołę modlitwy, która czyni cuda. To również dom i wychowywanie w duchowości maryjnej, która zobowiązuje do życia zgodnego z Ewangelią Jej Syna. Jest również szkołą radykalizmu ewangelicznego, bo trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi.
Reklama
Abp Wacław za św. Janem Pawłem II powtórzył: „Częstochowa jest dobrym miastem”, otwartym na cały świat i każdego człowieka. Tego otwarcia uczy Maryja.
Przypomniał, że w charyzmat Częstochowy są wpisane: codzienna modlitwa Apelu Jasnogórskiego, złączona z okresem internowania sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, na którego beatyfikację oczekujemy i kołatamy, a także Jasnogórskie Śluby Narodu, napisane przez Prymasa Tysiąclecia.
– Jako chrześcijanie nie możemy być teoretykami wiary. Chrześcijaństwo to życie i wieź z Jezusem i Jego Matką – wołał abp Depo, a na zakończenie powiedział: – Prosimy Maryję: Nasza Matko, uprosić nam wytrwałość i nie przestawaj nas przybliżać do tajemnicy Ciała i Krwi Twojego Syna, która jest w Kościele.