Reklama

Powiatowo-gminne dożynki w Cieszanowie

Narody pod prawem Chrystusowym nie giną

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycją w powiecie lubaczowskim jest, że powiatowe dożynki co roku odbywają się w innej gminie. Po Baszni Dolnej i Narolu przyszła kolej na Cieszanów. W niedzielę, 29 sierpnia br., odbyło się w tym mieście powiatowo-gminne Święto Plonów.
Korowód dożynkowy, w rytm melodii granych przez orkiestrę dętą z Cieszanowa, przeszedł drogą spod kąpieliska „Wędrowiec” do amfiteatru zlokalizowanego za Zespołem Szkół, by uczestniczyć we Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony. Poprosili o nią starostowie dożynek: Anna Tomków z Dąbrówki (gmina Cieszanów) i Robert Szawara z Werchraty (gmina Horyniec Zdrój), składając dorodny bochen chleba na stole Pańskim, by go uświęcić i pobłogosławić.
Koncelebrowanej Eucharystii, podczas której modlono się również za rolników, przewodniczył dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra. „Mamy świadomość, że tegoroczny rok dla polskiego rolnika nie był łatwy. Bogu dzięki, że nie przeżywaliśmy tragicznych doświadczeń, które zniszczyły zasiewy i uprawy w innych rejonach kraju. Dziękujmy Panu Bogu, że na ziemi lubaczowskiej udało się zebrać plony ziemi, które nie były zbyt obfite, ale pozwolą nam normalnie przeżyć do następnego roku” - powiedział celebrans.
W homilii dziekan cieszanowski ks. kan. Józef Dudek przypomniał, że sekretem chłopskiej duszy jest przywiązanie do ziemi. Symbolem tego w czasach zaborów, gdy zaborca chciał usunąć chłopów z ziemi, był wóz Drzymały i postawa duchowieństwa, które ich broniło. Praca na ojcowiźnie tworzyła więź wielopokoleniową i kulturę ludową. Praca na roli miała charakter wręcz religijny. Miłość do ziemi była nierozerwalnie złączona z miłością do Ojczyzny. Jak zauważył kaznodzieja, narody pod prawem Chrystusowym nie giną, nie umierają. Pytał: „Co my czynimy z tą ziemią? Jak pielęgnujemy naszą kulturę? Czy bronimy życia?”.
Ks. Stopyra, poświęcając wieńce dożynkowe, modlił się, by w tym roku nie zabrakło nikomu pożywienia, byśmy umieli się dzielić z tymi, którzy będą w niedostatku, a także w intencji tych, którzy uprawiają ziemię.
Starostowie dożynek po Mszy św. wręczyli chleb gospodarzom powiatu i gminy - staroście lubaczowskiemu Józefowi Michalikowi i burmistrzowi Cieszanowa Zdzisławowi Zadwornemu. Chlebem tym starostowie dożynek częstowali obecnych. Korowaj gospodarzom tej ziemi przekazał przewodniczący administracji rejonowej z Jaworowa Iwan Karpa. Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marian Zalewski wręczył 20 zasłużonym rolnikom z ziemi lubaczowskiej honorowe odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta wręczył pamiątkowe grawertony za znaczące osiągnięcia w pracy samorządowej: staroście Józefowi Michalikowi, burmistrzowi Cieszanowa Zdzisławowi Zadwornemu i Narola Stanisławowi Wosiowi, wójtowi gminy Lubaczów Wiesławowi Kaplowi. Potem czas dożynek umilały zespoły artystyczne: kapele ludowe - „Trzcinicoki” z Trzcinicy k. Jasła, „Sokoły” z Cieszanowa, „Ziomki z okolicy” z gminy Cieszanów, „Szpaki” z Lubaczowa, Tarnogrodzka Kapela Ludowa, Zespół Pieśni i Tańca „Kresy” z gminy Lubaczów, zespół muzyczny „Strach powiedzieć” z Lubaczowa, Zespół Śpiewaczy z Cewkowa Woli, solistka z Jaworowa oraz młodzieżowy zespół z Sobrance na Słowacji. Komisja konkursowa pod przewodnictwem ks. kan. Andrzeja Stopyry spośród 43 zdecydowała przyznać główną nagrodę dla wieńca z Czaplaków, z podobizną bł. ks. Jerzego Popiełuszki. II nagrodę otrzymał wieniec z miejscowości Krzywe (gmina Horyniec Z.), a III nagrodę - z Nowej Grobli. Komisja przyznała także dwa wyróżnienia dla wieńców z Zalesia i Podemszczyzny. W konkursie kulinarnym na najsmaczniejszą regionalną potrawę startowało 34 kół gospodyń wiejskich. Po degustacji jurorzy zdecydowali przyznać I miejsce dla żeberek pieczonych na kapuście, przygotowanych przez KGW w Wielkich Oczach. II miejsce dla kaczki pieczonej z jabłkami, przyrządzonej przez KGW z Nowego Brusna, III miejsce dla wólczańskiej kapusty z grochem, przygotowanej przez KGW z Wólki Krowickiej. Wyróżniono także: kwas z proziakami pań z Nowego Sioła i żeberka z miodem pań z Dąbrówki (gmina Cieszanów). Przy okazji dożynek podsumowano także gminny konkurs na najpiękniejszy ogródek, balkon, posesję w gminie Cieszanów. Dożynkom towarzyszyła wystawa sprzętu rolniczego, loteria fantowa oraz zabawa ludowa. Organizatorami dożynek byli: Starosta Lubaczowski, Burmistrz Miasta i Gminy w Cieszanowie, Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie i Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwają przygotowania Kaplicy Sykstyńskiej do konklawe

2025-05-03 11:04

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican News

Kaplica Sykstyńska została w ubiegłym tygodniu zamknięta dla zwiedzających. To tutaj odbędzie się wybór nowego papieża na konklawe, które rozpocznie się 7 maja. Pracownicy ekip technicznych przygotowują to miejsce na potrzeby kardynałów, którzy wybiorą nowego Biskupa Rzymu.

W Kaplicy Sykstyńskiej ustawiane są stoły, podesty, przygotowywane miejsce, gdzie stanie urna, do której kardynałowie wrzucać będą głosy. Posadzkę przykryto drewnianą podłogą.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Camillo Ruini: Musimy zwrócić Kościół katolikom

2025-05-01 09:26

[ TEMATY ]

konklawe

kard. Camillo Ruini

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Camillo Ruini - zdjęcie z kwietnia 2025 r.

Kard. Camillo Ruini - zdjęcie z kwietnia 2025 r.

Kard. Camillo Ruini skończył niedawno 94 lata. Pomimo podeszłego wieku i problemów z poruszaniem się pozostaje uważnym obserwatorem życia Kościoła i sytuacji we Włoszech i na świecie.

Przez wiele lat ten najbliższy współpracownik Jana Pawła II był jedną z najbardziej wpływowych osobistości w Kościele we Włoszech. 1 lipca 1991 r. Jan Paweł II mianował go swoim wikariuszem dla diecezji rzymskiej oraz archiprezbiterem Bazyliki św. Jana na Lateranie - funkcje te pełnił do 2008 r. Od 1986 r. był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Włoch, a w 1991 r. został jej przewodniczącym – był nim aż do marca 2007 r. Przez wiele lat przewodniczył też projektowi kulturalnemu Konferencji Episkopatu. Jako wikariusz Rzymu był jednym z głównych organizatorów Roku Jubileuszowego 2000.
CZYTAJ DALEJ

Królowa bliska każdemu człowiekowi

2025-05-03 20:02

Magdalena Lewandowska

3 maja w Bazylice Garnizonowej

3 maja w Bazylice Garnizonowej

– Bliskość Maryi przypomina nam, że Jej królowanie wyraża się poprzez miłość, służbę i oddanie – podkreślał ks. płk. Janusz Radzik.

3 maja w Bazylice Garnizonowej modlono się w intencji tych, którzy za ojczyznę oddali życie i za tych, którzy ją dzisiaj tworzą.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję