Reklama

Europa

Białoruś: :"Nie pchamy się do polityki, ale po prostu modlimy się za swój naród"

Czy gdy mówimy, że chcemy żyć w prawdzie, uczciwości i życzliwości, to to jest polityka? My nie pchamy się do polityki, ale po prostu modlimy się za cały swój naród, bez wyjątku – powiedział wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylowskiej bp Juryj Kasabucki. W sobotę 5 września przewodniczył on w mińskim kościele św. Szymona i św. Heleny (Czerwonym) Mszy św. za poszkodowanych, zabitych i uwięzionych w czasie pokojowych protestów na Białorusi. W świątyni zgromadziło się kilkaset osób, a dalszych ok. 3 tys. śledziło ją na żywo na portalu Catholic.by.

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/EPA/STRINGER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku główny celebrans przywitał zebranych, wśród których byli nie tylko katolicy i chrześcijanie innych wyznań, ale także żydzi, a nawet niewierzący, którzy przyszli tu z potrzeby serca. Wezwał wszystkich do wspólnej modlitwy, porównując ją z balsamem, który może zagoić dusze zranione bólem. Następnie biskup powitał krótko po angielsku obecnych w kościele pracowników zagranicznych misji dyplomatycznych (był wśród nich ambasador Polski), którzy zapragnęli modlić się wraz z Białorusinami, wyrażając tym samym solidarność z narodem tego kraju w okresie niespotykanego kryzysu humanitarnego.

W kazaniu, przerywanym wielokrotnie oklaskami, wikariusz generalny archidiecezji (kierujący nią obecnie pod nieobecność metropolity abp. Tadeusza Kondrusiewicza, którego władze Białorusi nie wpuściły 31 sierpnia do kraju) zwrócił uwagę, jak wiele strasznych rzeczy przeżyło wielu uczestników pokojowych demonstracji w różnych miejscach Białorusi, dodając, że niektórzy z nich nigdy już nie wrócą do swych domów. "Wybacz nam, Boże, iż na naszej ziemi ktoś zaginął, bo jest to tragedia całego narodu" – powiedział kaznodzieja. Zauważył, że ludzie zginęli tylko za to, że chcieli prawdy i sprawiedliwości. Wyraził przekonanie, że "ludzi tych, nawet jeśli byli niewierzącymi czy dalekimi od Boga, przygarnie On do swego serca".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mówca podzielił się następnie wstrząsającymi świadectwami osób, które mówiły mu jako kapłanowi o okrucieństwach torturach, jakich doznawały w różnych więzieniach i innych miejscach zatrzymania jedynie dlatego, że wystąpiły przeciw kłamstwu. Zdaniem hierarchy, rany fizyczne, nawet ciężki, kiedyś się zagoją, najgorsze natomiast są skutki urazu psychologicznego, gdyż rani on duszę nie tylko tego, kto doświadczył przemocy, ale również jego bliskich i po prostu ludzi nieobojętnych, siejąc w nich nasiona krzywdy i nienawiści, niezdolności do przebaczenia. "To właśnie chciał zasiać diabeł w sercach naszych ludzi" – stwierdził z mocą bp Kasabucki.

Reklama

Przypomniał i podkreślił, że Białorusini byli zawsze ludźmi spokojnymi i pokojowymi, zawsze żyli w zgodzie, ale - dodał – "teraz sieją w naszych sercach nienawiść i złość". W związku z tym wezwał do szczególnej modlitwy za wszystkich ludzi, którzy ucierpieli wskutek przemocy: "za studentów, których dzisiaj tak brutalnie i strasznie wyłapywano i skuwano (...), za tę dziewczynę, którą ciągnięto za włosy (...), za nich wszystkich, bo każdy z nich otrzymuje uraz psychiczny, z którym będzie musiał długo żyć".

Podziel się cytatem

Reklama

Biskup wyjaśnił znaczenie chrześcijańskiego przebaczenia, do którego wzywa ludzi Bóg i o czym przypomina abp T. Kondrusiewicz w swym przesłaniu do wiernych z [przymusowego] wygnania. Zauważył, że przebaczenie nie jest czynnością jednorazową, ale jest to ogromna praca. Przywołał słowa św. Jana Pawła II, iż przebaczenie to nie słabość, lecz przejaw siły i zwycięstwa nad złem w samym sobie, umożliwiającego "dotknięcie się" Boga. Jedynym ratunkiem w tej sytuacji jest modlitwa, czyli rozmowa z Bogiem – zaznaczył kaznodzieja.

Reklama

Wskazał, że Jego głos, rozbrzmiewający w sercu i pomagający odróżniać dobro od zła, nazywa się sumieniem i dodał, że obecnie siły zła chcą zmusić do milczenia ten głos, nie mogą jednak całkowicie go zniszczyć, bo on odzywa się się w duszy i sercu człowieka nawet za kratkami.

Reklama

Przypomniał też słowa Pana Jezusa, który nawoływał do modlitwy za wrogów i stwierdził, że "dziś modlimy się za tych, którzy dopuszczają się nieludzkich czynów, modlimy się o ich nawrócenie, a im bardziej się modlimy, tym więcej ludzi może odkryć tę komórkę swego sumienia". Dodał, że modlitwa "rozmiękcza kamienne serca tak, jak krople wody toczą kamień". Podkreślił, że modlitwa może pomóc człowiekowi odzyskać jego ludzkie oblicze i wezwał wszystkich, łącznie z niewierzącymi, "do znalezienia w sobie siły, aby życzyć dobra tym, którzy wyrządzili nam krzywdę".

Mówca zaproponował następnie spojrzenie na sytuację w kraju przez pryzmat Pisma Świętego, które pomaga zrozumieć, że nawet z wielkiego zła Bóg potrafi wyprowadzić dobro. Jego zdaniem obecny kryzys humanitarny jak nigdy zjednoczył naród i dziś mieszkańcy Białorusi wykazują niespotykaną dotychczas solidarność.

Kaznodzieja nawiązał też do wygnania arcybiskupa Kondrusiewicza i oskarżania go, jakoby "wlazł w politykę". Zapytał: "Czy jeśli mówimy dziś, że sprzeciwiamy się przemocy, biciu, to jest to polityka? Gdy modlimy się codziennie, aby nigdy już nie było w naszym kraju czegoś podobnego, że chcemy żyć w prawdzie, zgodnie z sumieniem i życzliwości, to jest to polityka?". Biskup zapewnił, że Kościół "nie pcha się do polityki", ale po prostu modli się za cały swój naród, bez wyłączenia kogokolwiek. "Nie dajmy się sprowokować tym, którzy chcieliby nas złamać, ale też nie dajmy sobie zakneblować ust, bo nie robimy nic złego poza chęcią zmiany na lepsze naszej ojczyzny" – zaapelował mówca. W imieniu nieobecnego pasterza Kościoła na Białorusi podziękował gorąco wszystkim uczestnikom modlitwy i oddał hołd kobietom białoruskim, które z kwiatami w dłoniach "dokonały bohaterskiego uczynku, wychodząc na ulice z przesłaniem pokoju".

Reklama

Na zakończenie kazania wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylowskiej powierzył wszystkich mieszkańców kraju Bogu i wstawiennictwu Jego Najświętszej Matki.

Msze w intencji pokojowych zmian na Białorusi mają się odbywać w kościele św. Szymona i św. Heleny o tej samej porze co tydzień.

Podczas Mszy władze kilkakrotnie włączały na pobliskim Placu Niepodległości sowieckie pieśni z głośników, ale gdy ludzie rozchodzili się, zapadła cisza, a milicja zniknęła z placu. Po liturgii wierni przeszli w procesji wokół świątyni, śpiewając pieśń „Święty Boże” z zapalonymi latarkami w telefonach komórkowych. Niektórzy uczestnicy procesji płakali.

2020-09-06 15:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruś: abp T. Kondrusiewicz wzywa do modlitwy za ojczyznę

[ TEMATY ]

Białoruś

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

pl.wikipedia.org

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Katolicki metropolita mińsko-mohylowski abp. Tadeusz Kondrusiewicz wezwał wiernych do odmawiania we wszystkich kościołach na Białorusi we wrześniu br., modlitwy, aby jak najszybciej rozwiązać kryzys społeczno-polityczny, który od kilku tygodni nęka cały kraj. W tej samej intencji w przyszłym miesiącu cztery katedry wszystkich katolickich diecezji białoruskich nawiedzi figura św. Michała Archanioła – patrona Białorusi. Wszystkie te wydarzenia zapowiedział arcybiskup w okolicznościowym orędziu do kapłanów, osób konsekrowanych, świeckich i ludzi dobrej woli.

"Ojczyzna nasza przeżywa niespotykany dotychczas kryzys społeczno-polityczny, który z każdym dniem się pogłębia. Na pokojowej i umiarkowanej Białorusi, a tak właśnie postrzegają nasz kraj na świecie, brat podniósł rękę na brata, co doprowadziło do przelewu krwi a wielu ludzi ucierpiało" - napisał abp Kondrusiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję