Reklama

Aktualności

Buenos Aires: zmarł „szewc papieża”

W wieku 89 lat zmarł w Buenos Aires Carlos Samaria, szewc, który przez wiele lat wykonywał buty dla papieża Franciszka. Według ukazującego się w Wenecji dziennika „Il Gazzetino”, Samaria, podobnie jak Jorge Mario Bergoglio, był potomkiem włoskich migrantów. Kiedy w marcu 2013 arcybiskup Bergoglio wyjeżdżał na konklawe do Rzymu, powiedział swemu szewcowi: „Przyślij mi nowe buty do Watykanu, jak zwykle czarne”.

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze względu na kłopoty z biodrem Franciszek od lat, jeszcze zanim został arcybiskupem Buenos Aires, zamawiał sobie u Samarii robione na miarę buty ortopedyczne. Wszystkie były robione z gładkiej cielęcej skóry, bez żadnych ozdób. - Wyglądały trochę jak kalosze –wspominał Samaria w rozmowie z dziennikarzami po wyborze papieża Franciszka w 2013 roku. Zdradził też, że abp Bergoglio zawsze uważał, iż lepiej naprawiać stare buty zamiast zamawiać nowe.

Poprzednik papieża Franciszka, Benedykt XVI, też miał szewca z Ameryki Łacińskiej. Słynne już "czerwone pantofle", wykonywał dla niego pochodzący z Peru szewc, który miał swój zakład w Rzymie nieopodal Watykanu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-09-09 10:19

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek modlił się przed figurą Niepokalanej na pl. Hiszpańskim

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Franciszek

YouTube.com

Pod Twoim płaszczem jest miejsce dla wszystkich, ponieważ jesteś Matką Miłosierdzia - mówił Franciszek w modlitwie jaką wygłosił przed kolumną Maryi Niepokalanej na Placu Hiszpańskim w Rzymie. "Spoglądając na Ciebie, nasza Niepokalana Matko, rozpoznajemy zwycięstwo Bożego miłosierdzia nad grzechem i wszystkimi jego konsekwencjami i rozpala się w nas nadzieja na lepsze życie, wolne od niewoli, uraz i lęków" - wyznał papież. Zgodnie z długą tradycją Ojciec Święty złożył tam w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wielki kosz białych róż.

Franciszek w swojej modlitwie powiedział, że przybył aby oddać Maryi "hołd wiary i miłości Świętego Ludu Bożego", mieszkającego w Rzymie i diecezji. Zaznaczył, że pod "płaszczem Matki Bożej" jest miejsce dla wszystkich ponieważ jest Ona Matką Miłosierdzia. "Spoglądając na Ciebie, nasza Niepokalana Matko, rozpoznajemy zwycięstwo Bożego miłosierdzia nad grzechem i wszystkimi jego konsekwencjami i rozpala się w nas nadzieja na lepsze życie, wolne od niewoli, uraz i lęków" - wyznał Franciszek
CZYTAJ DALEJ

Centralne uroczystości 100-lecia Kościoła Częstochowskiego

2025-10-21 11:43

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

jubileusz 100‑lecia

archiczest.pl

W tym roku mija 100 lat od powołania diecezji częstochowskiej bullą Vixdum Poloniae Unitas papieża Piusa XI.

Jest to powód do wielkiej wdzięczności Bogu za ten Kościół, który współtworzymy. Centralne uroczystości jubileuszowe będą miały miejsce w środę, 29 października 2025 r. w Bazylice Archikatedralnej w Częstochowie (ul. Krakowska 15/17). W tym dniu Mszy Świętej o godz. 18.00 przewodniczyć będzie Arcybiskup Antonio Guido Filipazzi - nuncjusz apostolski w Polsce. Do udziału w uroczystości zapraszamy wszystkich kapłanów, osoby życia konsekrowanego, przedstawicieli Parafialnych Rad Duszpasterskich, ruchów, wspólnot, stowarzyszeń, bractw, innych zrzeszeń kościelnych, katechetów, szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej, młodzież, studentów, rodziny oraz wszystkich wiernych tworzących Kościół Częstochowski.
CZYTAJ DALEJ

"Projekt Młodzież" - Zapisy tylko do 25 października!

2025-10-21 17:01

mat. pras

Opiekunowie, animatorzy, liderzy grup, duchowni posługujący wśród młodzieży i każdy, kto na co dzień pracuje z młodzieżą, może rozwijać swoje umiejętności biorąc udział w warsztatach, na które zaprasza Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej. W tym roku organizatorzy zapraszają do tworzenia przestrzeni, w której młodzi będą chcieli mówić i słuchać. Zostało jeszcze kilka dni na zapisy. 

Projekt Młodzież to inicjatywa pochodząca z Archidiecezji Wrocławskiej, która po raz trzeci odbywać się będzie w Oblackim Centrum Młodzieży “Niniwa” w Kokotku. W tym roku hasłem przewodnim jest: “Zadaj pytanie, obudź serce. Jak tworzyć przestrzeń, w której młodzi chcą słuchać i mówić.” Odbędą się one 9-11 listopada 2025 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję