Reklama

Kościół

Wambierzyce: Festiwal Młodzieży “Light For Life” w innej formie niż zwykle

Co roku we wrześniu do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach na Festiwal Młodzieży “Light For Life” przyjeżdżało kilka tysięcy młodych z diecezji świdnickiej. W ramach tegorocznego spotkania, 19 września, w sanktuarium sprawowana była Msza św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Mendyk ordynariusz świdnicki.

[ TEMATY ]

festiwal

młodzież

FB: EKG Serca, Kamieniec Ząbkowicki

Młodzież, która uczestniczyła w oazowych rekolekcjach

Młodzież, która uczestniczyła w oazowych rekolekcjach

- Nie tak wyobrażaliśmy sobie tegoroczną pielgrzymkę młodzieży. Pamiętajmy jednak, że Pan Bóg jeśli dopuszcza do człowieka jakąś trudność, jeśli dopuszcza jakieś zło, czy to moralne czy fizyczne, to tylko dlatego, by z tego było jeszcze większe dobro. Jestem przekonany, że pandemia zaowocuje czymś dobrym. Kiedy? Tego nie wiem, ale tak patrzymy na doświadczenia, które nas spotykają - mówił bp Marek Mendyk.

Reklama

W homilii ordynariusz świdnicki przypomniał, że Wambierzyckie spotkania zapoczątkował męczennik obozu w Dachau bł. ks. Gerhard Hirschfelder. - Przywołuję również w pamięci pielgrzymki, które organizowałem do Wambierzyc jako wikariusz w Dzierżoniowie. Prosimy Boga, by przez wstawiennictwo błogosławionego męczennika dał nam szczególną łaskę, by nasze serca stawały się urodzajną glebą - mówił biskup.

Spotkanie młodzieży w Wambierzycach ma długoletnią tradycję. Od lat młodzież z diecezji świdnickiej, wcześniej z archidiecezji wrocławskiej, we wrześniu, gromadziła się u Królowej Rodzin. Forma spotkań na przestrzeni lat zmieniała się. Z kilkudniowych przekształciły się w jednodniowe. W ostatnich latach w programie spotkania były konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz koncerty. W ramach tegorocznego spotkania młodych w sanktuarium sprawowana była Eucharystia na którą przybyła delegacja młodzieży z diecezji. Wcześniej konferencję wygłosił o. Michał Legan. Eucharystia transmitowana była na stronie facebookowej Festiwalu.

Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin nazywane jest Śląską Jerozolimą. W kościele pw. Nawiedzenia NMP znajduje się figura ukoronowana w 1980 roku przez Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Stefana Wyszyńskiego.

2020-09-19 19:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

17. Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży – po raz pierwszy online

2020-11-30 12:18

[ TEMATY ]

młodzież

Duszpasterstwo Młodzieży

facebook.com/dmsiedlce

Większe zaangażowanie na rzecz budowania duszpasterstw młodzieży przy parafiach, program formacyjny w postaci „lajfów” w Internecie, nowa data comiesięcznej modlitwy w intencji Światowych Dni Młodzieży – to niektóre spośród inspiracji, jakie wypłynęły z tegorocznego 17. Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży. W tym roku po raz pierwszy odbyło się ono w formie wirtualnej.

Pomimo ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa, duszpasterze młodych i młodzi delegaci z polskich diecezji spotkali się w minioną sobotę na 17. Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Jego temat był taki sam, jak hasło tegorocznego diecezjalnego ŚDM: "Młodzieńcze, tobie mówię wstań!" (Łk 7,14). Po raz pierwszy odbyło się ono w formie wirtualnej.

- W mijającym roku zdążyliśmy się przyzwyczaić do tej formy organizowania wydarzeń, choć oczywiście brakowało nam spotkania twarzą w twarz – mówi w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Jednym z głównych punktów programu tegorocznego spotkania, które zrzesza duszpasterzy młodzieży z polskich diecezji i ich młodych współpracowników, była konferencja bp. Andrzeja Przybylskiego, poświęcona m.in. ożywianiu duszpasterstwa parafialnego, które powinno być punktem odniesienia dla młodych ludzi.

- Duszpasterstwo parafialne jest „nieefektowne”: wielu rzeczy, które dzieją się w parafiach po prostu nie widać. Często nie ma tam grup związanych z konkretnym charyzmatem, np. oazą, czy KSM, ale młodzi spotykają się ze swoim księdzem na spotkaniach formacyjnych i modlitewnych. I to są ważne środowiska, choć często umykają statystykom i zestawieniom. Z drugiej stronie to właśnie przy parafiach działają w Polsce wspólnoty, takie, jak wspominane przed chwilą KSM, czy Ruch Światło-Życie. Dzięki temu młodzi ludzie nie są wyciągani ze swoich parafii. I to także jest wielką zaletą. Aczkolwiek w kwestii duszpasterstwa parafialnego wciąż mamy wiele do zrobienia, bo nie brakuje takich parafii, w których młodzi nie mogą znaleźć swojego miejsca. Więc, z jednej strony dziękujemy tym, którzy te struktury tworzą, a z drugiej pamiętajmy, że wciąż jest ich zbyt mało – mówi dyrektor KBO ŚDM.

Kolejnymi z tematów było omówienie informacji, jakie zostały przekazane odpowiedzialnym za duszpasterstwo młodzieży z całego świata podczas spotkania zatytułowanego „Z Panamy do Lizbony – wezwani do misyjnej synodalności”, które odbyło się kilka tygodni temu, również online, z inicjatywy watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

- Rozmawialiśmy m.in. o naszych planach przygotowań do ŚDM w Lizbonie. I tak np. comiesięczną modlitwę w tej intencji, którą dotąd organizowaliśmy 13 dnia każdego miesiąca, będziemy odtąd prowadzić 23 dnia miesiąca, włączając się w propozycję Komitetu Organizacyjnego w Lisbonie. Rozmawialiśmy też o materiałach formacyjnych, z których korzystają młodzi ludzie, przygotowując się do udziału w ŚDM. W tym roku będą one miały inną formę, niż dotąd: będą realizowane w formie „lajfów” na Facebooku, zawsze w środę o godz. 20.00, począwszy od 9 grudnia. Tematem całego roku przygotowań będzie temat przyszłorocznego ŚDM: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16) – mówi ks. Parafiniuk, podkreślając, że program formacyjny jest dostowany do aktualnej sytuacji epidemiologicznej, która uniemożliwia obecnie regularne gromadzenie się młodzieży w parafiach i będzie modyfikowany w oparciu o to, jak będzie zmieniała się sytuacja w kolejnych miesiącach.

Ponadto, jak zapowiedział ks. Parafiniuk, na język polski mają zostać przetłumaczone katechezy, które organizatorzy ŚDM proponują jako element duchowych przygotowań do spotkania młodych w Lizbonie. Kiedy sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, intensywna promocja udziału w Światowych Dniach Młodzieży ma sie również rozpocząć w parafiach, szkołach i miejscach, gromadzących młodych ludzi.

Z kolei odnosząc się do zaproponowanej przez papieża Franciszka zmiany daty diecezjalnych ŚDM, które od przyszłego roku mają być obchodzone w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, ks. Parafiniuk podkreśla, że to dobra zmiana, bo dotychczasowy termin: Niedziela Palmowa, to dzień, w którym trudno było organizować spotkania młodzieży w wymiarze diecezjalnym ze względu na inne zadania duszpasterskie, związane z rozpoczynającym się Wielkim Tygodniem.

CZYTAJ DALEJ

Zapalamy w dzieciach iskierkę Miłości

2020-12-01 10:33

Fot. Grzegorz Kryszczuk

S. Antonina Migacz CSSE zarządza jednym z większych przedszkoli we Wrocławiu. Dziennie przez korytarze budynku przewijają się setki osób. Z dyrektorką w habicie, o wyzwaniach oraz o tym, dlaczego rodzice chętnie posyłają dzieci do katolickiego przedszkola rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Czy od początku swojego życia zakonnego była siostra związana z edukacją?

W latach 90-tych studiowałam teologię we Wrocławiu i na ul. Januszowickiej prowadziłam katechezę. Wtedy pierwszy raz objęłam funkcję dyrektora na dwa lata. Później zostałam przeniesiona do Kątów Wrocławskich, gdzie znów uczyłam Religii.

W końcu przyszedł czas, kiedy na dobre zagościła siostra tutaj. Czy to była duża zmiana? Przecież te placówki są różnej wielkości.

W Kątach Wrocławskich było zdecydowanie inaczej, ponieważ jest tam mniejsza społeczność, przedszkole ma wymiar kameralny. Ponownie zawitałam na ul. Januszowicką w 2011 roku i dopiero zobaczyłam jakie wyzwanie jest przede mną. To mnie bardzo ucieszyło i zmobilizowało do pracy. W latach 90-tych była setka dzieci. Jak obejmowałam posadę dyrektora kilkanaście lat później to było dwa razy tyle. Teraz jest jeszcze więcej. Ciągle coś poszerzamy, oddajemy nowe pomieszczenia.

Czyli widać, że jest zapotrzebowanie na katolickie przedszkola?

Tak. Rodzice bardzo chcą posyłać dzieci do naszej placówki. Bardzo mnie to cieszy. Pan Bóg ma swoje plany, które realizuje, a ja wierzę w to, że każde dziecko u nas, nie jest przypadkowe.

Rozumiem, że są dzieci z różnych domów? Wierzących bardziej, mniej…?

Nigdy nie oczekiwałam od rodziców żadnej deklaracji dotyczącej wiary, nie prosiłam o świadectwo moralności. Gdybym tak robiła, to wchodziłabym w plany Boże. Chrystus nikogo nie odrzuca, a ja próbuję naśladować mojego Pana. Uważam, że taka postawa owocuje i jest korzystna dla wszystkich.

Czyli dla kogo?

Wierzę, że nasze dzieci są małymi apostołami Dobrej Nowiny. W naszym przedszkolu oprócz podstawowego programu nauczania cały czas mówimy o Panu Bogu, uczymy dzieci relacji z Nim. Zaczynamy oczywiście od podstaw, czyli znak krzyża i podstawowej modlitwy. Dochodzi do tego Eucharystia i celebrowanie świąt kościelnych. Dzieci to bardzo przeżywają, a potem idą do swoich domów i oddają ten Boży blask swoim rodzicom, rodzeństwu i dziadkom.

Widziała siostra jakąś przemianę, na przykład w rodzicu?

Zdarzyło się, że byłam pozytywnie zaskoczona. Zbudowała mnie jedna sytuacja, kiedy do naszej kaplicy wszedł młody tato z różańcem w ręku. Wiem, że prowadzi firmę i jest ciągle zabiegany. Ale był taki przełom w jego życiu, że kiedy zostawiał swoje dziecko w sali, to umiał znaleźć chwilę do rozmowy z Bogiem. Przychodzą też rodzice z dziećmi na modlitwę. To są takie małe znaki, ale tworzą niesamowitą układankę w zbawczym planie Chrystusa.

Mimo, że siostra nie prowadzi statystyk, to jednak uczęszczają tu dzieci z domów, gdzie o Bogu się nie rozmawia. Co w takim razie sprawia, że rodzice decydują się na ten krok i zapisują swoje pociechy na ul. Januszowicką?

Podejrzewam, że odczuwają pewną potrzebę stabilizacji. To znaczy, że przedszkola katolickie z reguły wolne są od pewnych ideologii, są jakby wyrwane z tego „świata”. Rodzice mają pewność, że dzieciom przekażemy dobre wartości. Spotkałam się kiedyś z takim zarzutem, że rodzice idą na łatwiznę i zostawiają nam wychowanie religijne. Nawet gdyby tak było, to ja ciągle będę powtarzać, że te dzieci będą później małymi apostołami w swoim środowisku. Zapalamy im w sobie pewną iskierkę, która później mam nadzieję zapłonie silnym ogniem Bożej Miłości.

Przeglądnąłem opinie o przedszkolu w internecie. Nie ma dużo głosów negatywnych.

Powiem szczerze, że ja nie czytam komentarzy. I robię to z premedytacją. Szkoda zdecydowanie nerwów. Zawsze mam czas żeby porozmawiać w cztery oczy, kiedy jest problem. Czasem wynikają z tego zabawne sytuacje. Kiedyś widziałam jak rodzice jednego dziecka chcieli wejść do mnie do gabinetu, ale nie mieli odwagi. I tak nie mogli się zdecydować. Kiedy wyszłam do nich i zapytałam dlaczego tak robią, to usłyszałam, że mam opinię „ostrej dyrektor” [śmiech].

Wiem, że w przedszkolu funkcjonuje duża kaplica. Po zakończonym dniu pracy, kiedy siostra zamknie już drzwi, jest taki moment, że trzeba iść przed tabernakulum i wygadać się Panu Bogu?

Moim szefem jest Chrystus. Kiedy mam problem mówię: „Panie Jezu zajmij się tym!”. To jest dla nas błogosławieństwo, że mamy taką dużą kaplicę. W budynku przedszkolnym jest nas 5 sióstr, mamy miejsce do modlitwy. Dołączają do nas dzieci, rodzice, a także okoliczni mieszkańcy.

Ma siostra ulubioną modlitwę?

Nowennę Pompejańską. Jak rodzice dowiadują się o przyjęciu dziecka do przedszkola, to od razu rozdaję im wydrukowaną modlitwę razem z drewnianymi różańcami. Zachęcam ich do tej formy rozmowy z Panem Bogiem. Ja obiecałam Matce Bożej, że wszędzie gdzie się da, będę zachęcać innych do modlitwy na różańcu. Tutaj jest nasza siła.

Dobrą atmosferę w przedszkolu tworzą także pracownicy. Ja widziałem w salach dużo radości.

Dziewczyny się śmieją, że mam taką zdolność dobierania w pary. Zawsze jest tak, że w jednej grupie z dziećmi pracują dwie panie. Grup przedszkolnych jest kilkanaście. Dlatego ważne jest, aby wszystkich ze sobą pogodzić. Później te panie przychodzą z radością do pracy, która do łatwych nie należy. Modlę się za moich przyszłych pracowników, żeby Pan Jezus mi kogoś dobrego podesłał. Kluczową kwestią jest wynagrodzenie. Poziom życia rośnie, ale razem z nim także ceny. Staram się dbać również i o te sprawy.

CZYTAJ DALEJ

Międzynarodowy Festiwal Operetkowo-musicalowy im. I.Borowickiej pod patronatem niedzieli

2020-12-02 19:53

Fundacja Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ

Zachęcamy do wzięcia udziału w Międzynarodowym Festiwalu Operetkowo-musicalowy im. I.Borowickiej pod patronatem niedzieli. Całe widowisko odbędzie się w formie online.

Program wydarzenia

17 grudnia 2020r. od godziny 9:00

Przesłuchania konkursowe pierwszego etapu (pierwszy dzień)

Krakowskie Forum Kultury - ul. Mikołajska 2- bez udziału publiczności

18 grudnia 2020r. od godziny 9:00

Przesłuchania konkursowe pierwszego etapu (drugi dzień)

Krakowskie Forum Kultury - ul. Mikołajska 2-bez udziału publiczności

19 grudnia 2020r. od godziny 9:00

Przesłuchania konkursowe drugiego etapu

Krakowskie Forum Kultury - ul. Mikołajska 2- bez udziału publiczności

20 grudnia 2020r. godz. 18:00

Dom Polonii, Rynek Główny 14

Koncert Laureatów Międzynarodowego Konkursu Operetkowo-Musicalowego im. I. Borowickiej wraz z ceremonią rozdania dyplomów i nagród.

W repertuarze m.in.:I. Kálmána, F. Lehára, J. Straussa, A. L. Webbera wystąpią najpiękniejsze głosy z całego świata, biorące udział w konkursie, z towarzyszeniem Orkiestry Straussowskiej Obligato pod dyrekcją Jerzego Sobeńki.

Koncert ON LINE bez udziału publiczności.

CZYTAJ DALEJ
NIE PRZEGAP
#NiezbednikAdwentowy