Reklama

Spalał się dla Boga, Kościoła i człowieka

Niedziela lubelska 8/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Często słyszy się, że życie człowieka jest jak świeca o nikłym płomyku, który z upływem czasu spala się razem z woskiem i niewiele trzeba, aby ten płomyk przy wietrze zgasł. Ale z drugiej strony, świeca jest także symbolem spalania się dla pewnych idei. Dla człowieka wierzącego, jakim był ks. Arcybiskup, dla kapłana, dla biskupa, dla pasterza - to spalanie się było dla Boga, Kościoła i człowieka, który jest drogą Kościoła.
Wiadomość o jego śmierci przeraziła nas wszystkich, zaskoczyła, wprowadziła w stan zadumy, ale i refleksji nad życiem, nad płomieniem, który jest tak nikły, który jest w ręku Boga. On decyduje o jego zapaleniu i zagaśnięciu. Ważne jest, jak ten płomień świeci w ciągu całego życia. Patrząc na życie ks. Arcybiskupa, ten płomień był zawsze jednoznaczny, jasny, zawsze oświetlający. Nigdy nie był płomieniem świecy, która kopci, ale tym płomieniem, który wyznaczał bardzo ważne kierunki życia dla Kościoła mu powierzonego. Przyszedł podmuch wiatru na rzymskiej ziemi, w centrum Kościoła, który był centrum jego życia i centrum jego serca. Tam serce przestało bić w tym wymiarze ziemskim. Wierzę głęboko, że bije wciąż dla Boga i oświetla z góry drogi każdego z nas.

Wiarą patrzył na rzeczywistość

Reklama

Arcybiskup Józef był człowiekiem wysokiej kultury, inteligentnym; tym, który potrafił łączyć rozum z wiarą. Najważniejsze, co pozostało w oczach jego najbliższych współpracowników i w moich oczach, to właśnie głęboka wiara i wiarą patrzenie na rzeczywistość. To prorockie spojrzenie, często zupełnie inne, narażało go na wiele różnych krytycznych uwag, bo jako człowiek wiary widział dalej, potrafił przewidywać, w swych inicjatywach uprzedzać innych. Jego modlitwa, otwarcie na człowieka, umiłowanie Boga w drugim człowieku, pochylanie się nad chorym, cierpiącym, od małego dziecka do najstarszej osoby, umiłowanie kapłanów, szczególnie tych w trudnościach i słabych. Wymagający wobec innych, najpierw wymagał od siebie. Człowiek dobry, który pragnął dostrzegać dobro w innych ludziach. Wierzę głęboko, że - jak czytamy w czytaniach biblijnych tych właśnie dni - wszystko, co Bóg stworzył, było dobre, a po stworzeniu człowieka Bóg powiedział, że jest bardzo dobre. Obrazem Boga zamkniętym w człowieku był dla niego każdy, kogo spotykał. Nie może być inaczej, jak tylko spojrzenie z wiarą, głęboko, by dostrzegać Chrystusa w drugim człowieku. Takim go pamiętamy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Okno świeci ciemnością

Osobista refleksja wiąże się z faktem mojego zamieszkania tak bardzo blisko ks. Arcybiskupa. Z okien mojego domu było widać okna jego mieszkania, jego pracowni. Zawsze, kiedy wracałem do domu, spoglądałem w tym kierunku, i gdy Arcybiskup był w Lublinie, nie na posłudze, jego okno było rozświetlone. Ten człowiek modlitwy i pracy nie stracił chwili, aby jej nie wykorzystać dla dobra Boga, Kościoła i człowieka. Dzisiaj z utęsknieniem patrzę w to okno i oczekuję, aby rozbłysło w nim światło. Niestety, okno świeci ciemnością w mroku tego świata. Ciemne jest okno tutaj, ale głęboko wierzę, że rozświetlone jest okno w domu Ojca, gdzie on może już przebywać i tam pracować w inny sposób, już tylko dla chwały Bożej, ale także dla tego samego Królestwa, którego etapem jest Kościół na ziemi, także Kościół lubelski.

Zostałem osierocony

Reklama

Śmierć Arcybiskupa Józefa napełniła mnie bólem i smutkiem. Dla mnie jako kapłana i biskupa pomocniczego odszedł ojciec. Myślę, że mój tato nie będzie miał za złe, jeśli powiem, że zostałem osierocony przez ojca w kapłaństwie. Bo przecież jesteśmy w Kościele rodzeni dla kapłaństwa. Dla pełni kapłaństwa zostałem zrodzony z woli Ojca Świętego Jana Pawła II, który niespełna rok po nominacji, jaką otrzymałem od niego, odszedł do domu Ojca. Przez włożenie rąk i modlitwę konsekracyjną w pełnię kapłaństwa Chrystusowego włączył mnie Arcybiskup Józef. W tych dniach odszedł i on do domu Ojca. W krótkim czasie dane mi było poznać i żyć w świetle tych dwóch wielkich kapłanów na miarę Jezusa Chrystusa. W krótkim czasie dane mi było przeżywać radość, a teraz smutek z ich odejścia. Ale ten smutek jest napełniony wielką wiarą i ufnością. Decyzja Papieża Benedykta XVI potwierdza świętość sługi Bożego Jana Pawła II. Wierzę, że i Arcybiskup Józef dołączy do grona kapłanów wiernych Chrystusowi, którzy już uczestniczą w uczcie niebieskiej.

Był zawsze dla młodych

Ks. Arcybiskup kochał młodzież, wierny nauczaniu Jana Pawła II uważał, że młodzież jest nadzieją Kościoła, świata i każdego z nas, dla młodzieży miał zawsze czas i wiele z jego inicjatyw łączyło się z młodymi (nie zaniedbywał innych grup wiekowych i duszpasterskich). To dla młodzieży powołał wikariusza biskupiego, uczynił przy kościele Świętego Ducha centrum i wskrzesił w naszej archidiecezji Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. To on, nie bojąc się - jak wielu z nas - udał się na Woodstock, by prowadzić dialog z młodymi, poszukującymi, zagubionymi, którzy nie zawsze ze swojej winy nie potrafią dotrzeć do Boga. On był profesorem uniwersytetu i wielkim kanclerzem, i był zawsze dla młodych, nigdy nie przeszedł obok nich obojętnie. To on planował na 25 marca marsz życia od KUL-u do archikatedry. Teraz ten marsz przerodzi się w kondukt żałobny, gdzie będzie szedł, niesiony w modlitwie otaczających go młodych w tej ostatniej ziemskiej pielgrzymce, aby w kryptach katedry spocząć obok swoich poprzedników, biskupów lubelskich.

Ponad granicami

Ks. Arcybiskup był otwarty na Kościół, czuł się jego częścią nie tylko w wymiarze Kościoła partykularnego, ale i uniwersalnego. Jego intelekt, jego wiedza, wiara i doświadczenie sprawiały, że mógł być obecny i uczestniczył aktywnie w wielu spotkaniach w wymiarze uniwersalnego Kościoła Jezusa Chrystusa. Szczególnie myślę tu o pracy w Kurii rzymskiej, o twórczej obecności w Papieskiej Radzie ds. Kultury i Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Był otwarty na Kościół potrzebujący, cierpiący; posyłał kapłanów na misje, tam, gdzie ich brak; organizował pomoc stypendialną dla kapłanów i sióstr zakonnych, którzy nie mogli sobie pozwolić na studiowanie. To wszystko sprawiało, że jego obecność i posługa wychodziła daleko poza granice Kościoła lokalnego, który został mu powierzony.
6 lutego udał się do Rzymu, aby służyć Kościołowi i Ojcu Świętemu. W sercu Kościoła jego serce miłujące Kościół zatrzymało się w tym ziemskim życiu. Głęboko wierzę, że bije wciąż dla Boga w domu, gdzie Chrystus przygotował mu miejsce.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Jakim światłem świecę wobec innych?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 3, 16-21.

Środa, 30 kwietnia. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Piusa V, papieża
CZYTAJ DALEJ

Sztangista Grzegorz Kleszcz: Jan Paweł II przyniósł mi uwolnienie

2025-04-30 08:12

[ TEMATY ]

świadectwo

Fanom sportu Grzegorz Kleszcz kojarzy się przede wszystkim jako wybitny sztangista, mistrz Polski, brązowy medalista Mistrzostw Europy (2001), trzykrotny olimpijczyk (2000, 2004, 2008). Ale jego życie to również historia wielu zranień z dzieciństwa, afery dopingowej i licznych kontuzji, a wreszcie depresji, zniewoleń i uzależnień, które przyszły po zakończeniu kariery sportowej.

Nadużywałem alkoholu, "leczyłem się" marihuaną. Uciekałem od tej rzeczywistości coraz bardziej, znalazłem się nad krawędzią przepaści. Wychodziłem w lesie na polanę i krzyczałem do nieba, że ja nie chcę pełzać. Ja chcę latać. Boże, co ja mam robić i jak?! - wyznaje sportowiec.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję