Reklama

Przed wyjazdem do Madrytu

Choć Światowe Dni Młodzieży dopiero w sierpniu, przygotowania do nich trwają już od kilku miesięcy. W to wielkie święto młodych ludzi włącza się również nasza diecezja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kto może wybrać się na ŚDM? Każdy młody człowiek, który czuje w sercu potrzebę przeżycia kilku dni w radosnej i rozmodlonej wspólnocie ludzi z całego świata (wiek 16-35 lat). ŚDM nie jest wyłącznie imprezą - spotkanie ma pielgrzymkowy charakter, dlatego jego uczestnicy zobowiązują się wziąć udział w całym programie i przygotowywać się do tego w swoich wspólnotach w ciągu roku. Służy do tego m.in. konspekt „W drodze do Madrytu”, który pomaga zrealizować cykl dziesięciu spotkań - ich celem jest poprowadzenie uczestników do pełniejszego, bardziej świadomego przeżycia ŚDM. Konspekt jest tak opracowany, by jego treści mogły służyć zarówno ludziom od lat zaangażowanym w życie Kościoła, jak i tym, którzy do tej pory niewiele mieli z nim wspólnego.
Organizatorzy liczą na liczny udział wolontariuszy, którzy pomogą w przygotowaniach i będą czuwać nad przebiegiem spotkania w Madrycie. Niezbędna jest też obecność i zaangażowanie księży i osób zakonnych, którzy będą towarzyszyć młodym ludziom, pomogą im zebrać się w grupy i zorganizować wyjazd.

Hiszpański gratis

Reklama

W naszej diecezji jest kilka punktów, w których uzyskać można informacje o Światowych Dniach Młodzieży oraz zapytać o wolne miejsca w grupie przygotowującej się do wyjazdu. Główne centrum mieści się w Kurii Biskupiej w Zielonej Górze. Pozostałe miejsca to: parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach (kontakt - ks. Piotr Pluta, plutapiotr@o2.pl), parafia pw. Pierwszych Męczenników Polskich w Międzyrzeczu (kontakt - ks. Łukasz Kluska, lukasz-kluska@wp.pl), parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie (kontakt - ks. Waldemar Grzyb, wgrzyb@zgora-gorzow.opoka.org.pl), Akademickie Centrum ŚDM Diecezji Zielnogórsko-Gorzowskiej, parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze (kontakt - ks. Dariusz Denuszek, duszek@zg.pl). Regularne spotkania nie tylko pozwolą zapoznać się z grupą i zawiązać wspólnotę. Można też - jak np. w ośrodku zielonogórskim - nauczyć się podstaw hiszpańskiego i to zupełnie za darmo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomódl się za ŚDM

Kilka dni w Hiszpanii to możliwość poznania ciekawych ludzi, tamtejszej kuchni, tradycji i zwyczajów, obejrzenia zabytków. Ale Światowe Dni Młodzieży to coś więcej niż atrakcyjna podróż. To czas doświadczania Boga, odkrywania Jego piękna i pogłębiania z Nim relacji. Warto modlić się za to dzieło, nawet jeśli samemu nie można w nim uczestniczyć. Indywidualnie lub wspólnotowo, bez względu na wiek - wystarczy odmówić w intencji ŚDM choćby „Zdrowaś Maryjo”. Każdego 16. dnia miesiąca w różnych ośrodkach duszpasterstwa młodzieży odprawiane są Msze św. i organizowane są spotkania modlitewne.

Szukaj w necie

Relacje z przygotowań zamieszcza portal Centrum Duszpasterstwa Młodzieży naszej diecezji - ddm.org.pl. Stąd można również bezpośrednio wskoczyć na oficjalną stronę ŚDM www.madryt2011.pl i tam znaleźć aktualne wieści, a także zapoznać się z historią spotkań młodych (zapoczątkował je w 1985 r. Jan Paweł II, zapraszając młodzież do Rzymu). Tam też dowiesz się o wolnych miejscach na wyjazd, przeczytasz, jak stworzyć grupę, zapoznasz się z orientacyjnymi kosztami. Albo dołączysz się do Strefy Modlitwy - zapisując się na konkretny dzień miesiąca i wybierając formę (np. Różaniec, udział we Mszy św. czy post). Wyobraźnia młodych ludzi nie zna granic - za pośrednictwem Internetu dzielą się pomysłami oryginalnych miejsc na modlitwę za ŚDM. Przystanek autobusowy, winda czy kolejka do kasy to tylko niektóre z nich.
Na stronach dostępny jest też tekst hymnu ŚDM 2011 „Mocni w wierze”. Słowa napisał bp César Franco z Madrytu, a muzykę ks. Enrique Vázquez. Dostępne są też nagrania różnych wersji utworu (pop-soul, na chór mieszany i organy oraz na orkiestrę) i partytura. Hymn ma siedem zwrotek i oparty jest na tekście św. Pawła „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”, który Benedykt XVI wybrał na temat tegorocznych ŚDM.

Grafika

Na logo ŚDM 2011 składają się: krzyż, korona, litery „M” i „J” oraz napis „JMJ 2011 Madrid”. „M” to inicjał Maryi i Madrytu, „J” oznacza „jóvenes” czyli „młodzi”, korona ukazuje młodzież zgromadzoną z Maryją i papieżem u stóp krzyża, przypomina kształtem koronę Matki Bożej z Almudeny - patronki Madrytu, krzyż podkreśla spotkanie z Chrystusem. Napis na dole logo to skrót od Jornada Mundial de la Juventud 2011 Madrid. Ciepłe barwy (czerwona, żółta, pomarańczowa) mają kojarzyć się z Hiszpanią i miłością pochodzącą od Trójcy Świętej.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2025-05-28 14:02

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

dekrety

zmiany personalne

Karolina Krasowska

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, w środę 28 maja br. odebrali dekrety nominacyjne

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, w środę 28 maja br. odebrali dekrety nominacyjne

Bp Tadeusz Lityński 28 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze wręczył niektórym kapłanom naszej diecezji dekrety, kierujące ich do posługi duszpasterskiej w nowych parafiach.

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, w środę 28 maja br. odebrali dekrety nominacyjne. Poniżej publikujemy listę tegorocznych zmian personalnych w diecezji. Proboszczowie i administratorzy parafii obejmują urząd 1 sierpnia, natomiast wikariusze parafialni – 25 sierpnia (ewentualne inne terminy podano przy nazwiskach). Zestawienie nie obejmuje parafii prowadzonych przez zgromadzenia zakonne.
CZYTAJ DALEJ

Chrześnica papieża Leona XIV: mówił nam, że wiara polega na życiu z miłością

2025-05-27 10:15

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

dzięki uprzejmości Mildred Camacho/catholicnewsagency.com

Peruwiańska chrześnica papieża Leona XIV składa świadectwo!

„Ojcze chrzestny, kochamy cię! Niech żyje papież!” – wykrzyknęła Mildred, dzieląc się wzruszającym świadectwem o ojcu Robercie Prevoście, który był młodym księdzem augustianinem w Chulucanas w Peru, gdy się urodziła, a który dziś przewodzi Kościołowi jako papież Leon XIV.
CZYTAJ DALEJ

Lutynia świętuje piękne rocznice

2025-05-31 14:22

ks. Łukasz Romańczuk

Uroczysta Msza święta dziękczynna oraz w intencji mieszkańców Lutyni

Uroczysta Msza święta dziękczynna oraz w intencji mieszkańców Lutyni

Przełom maja i czerwca to dla mieszkańców Lutyni powód do świętowania. Ich miejscowość obchodzi swoje 700-lecie, a Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II ma już 80 lat. Uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii i odśpiewania Te Deum laudamus.

Mszy świętej przewodniczył ks. Janusz Betkowski, proboszcz parafii. - Każdy jubileusz to piękny czas wspomnień, wypełniony twarzami, nastrojami. To czas przepełniony treścią. Dziś chcemy wrócić do tej treści. Najmłodsi przeżywają je obecnie. Trochę starsi utrwalają w pamięci, a starsi wspominają z nostalgią - mówił kapłan, wspominając niedawne swoje 40-lecie matury, kiedy to spotkał się z kolegami i koleżankami w budynku swojej szkoły średniej, dodając: - Wszystko się zmienia, ale nie zmieniła się nasza przyjaźń, więzi. Jesteśmy zupełnie inni, mamy swoje upatrywania, sprzeczamy się ze sobą, ale mamy wiele wspomnień, szanujemy się, bo mamy wspólne wartości. I to jest podstawą do dialogu i próby zrozumienia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję