Reklama

Światło nadziei

2 kwietnia 2005 r. godz. 21.37 - tej godziny i daty chyba nie trzeba tłumaczyć. Pamiętają ją ludzie na całym świecie. W tym czasie w Watykanie do domu Ojca odszedł papież Jan Paweł II. W rocznicę jego śmierci wierni na całym świecie modlili się i wspominali Papieża Polaka poprzez Msze św., nabożeństwa, koncerty, marsze, wykłady. Tak też było i w Legnicy. W tym roku rocznica miała szczególne znaczenie, bo za niespełna miesiąc w Rzymie Polski Papież zostanie beatyfikowany.

Niedziela legnicka 16/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legnica, parafia św. Jana

Ojcowie franciszkanie wraz z nauczycielami niektórych szkół naszego miasta zaprosili mieszkańców Legnicy na modlitewne czuwanie. Specjalny program przygotowali uczniowie Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu, którzy zaśpiewali fragmenty „Tryptyku rzymskiego” - poematu napisanego przez Papieża Polaka. W scenerii wygaszonych świateł i palących się pochodni w uszach zebranych jakby na nowo rozbrzmiewały słowa Jana Pawła II. Po wystąpieniu chórzystów odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Poszczególne stacje Męki Pańskiej odczytywali wraz z komentarzem przedstawiciele poszczególnych szkół z naszego miasta.
Zgromadzeni w franciszkańskiej świątyni po godzinie 21.00 udali się w procesji pod pomnik papieża. Tam odbyło się czuwanie modlitewne, które zakończyło się o godz. 21.37 odśpiewaniem „Barki” i odmówieniem Apelu Jasnogórskiego.

Legnica, parafia św. Tadeusza

Obchody szóstej rocznicy śmierci Jana Pawła II w parafii św. Tadeusza wpisały się w cały program przygotowań do beatyfikacji Papieża Polaka. Jak mówi proboszcz parafii ks. Stanisław Araszczuk - „Od kilku tygodni w każdą środę organizujemy katechezy, które na nowo przypominają słowa Papieża oraz pozwalają nam przypatrzeć się czy to nauczanie jest realizowane w naszym codziennym życiu”. Obok duchowego przygotowania chcemy pozostawić także ślady materialne mówiące o tych wyjątkowych przeżyciach. Właśnie takim widocznym znakiem i wyrazem wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II dla naszej parafii jest nowy witraż. Nowy witraż, to trzynasty a zarazem ostatni w tym kościele i jest umieszczony nad wejściem do świątyni. Jak mówi Stanisław Strzałka, wykonawca: „Witraż był przygotowywany przez półtora miesiąca. Składa się z 15 elementów, które złączone w jedną całość przedstawiają papieża z rozłożonymi rękami, który wita wszystkich przychodzących do świątyni. Obok postaci Papieża umieszczone są dwa napisy „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” i „Wszystkich was noszę w swym sercu”. Witraż został pobłogosławiony podczas Mszy św., którą o godz. 18.00 w dniu 2 kwietnia br. odprawił bp Marek Mendyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nowa Wieś Legnicka, kościół św. Bartłomieja

W parafii Matki Bożej Częstochowskiej, a dokładnie w jej filialnym kościele w Nowej Wsi Legnickiej młodzież przygotowała specjalny program upamiętniający rocznicę śmierci papieża. O godz. 20.00 mieszkańcy wsi spotkali się w kościele, aby wspólnie modlić się i dziękować za pontyfikat Jana Pawła II.
Grupa Benedictinum z Gminnego Ośrodka Kultury w Legnickim Polu przedstawiła zebranym program słowno-muzyczny. Recytując poezje Karola Wojtyły oraz czytając najważniejsze fakty z Jego życia wprowadziła zebranych w atmosferę sobotniego wieczornego spotkania. Również i ministranci z kościoła św. Bartłomieja włączyli się w program artystyczny. Bartek Turkiewicz, Grzesiek Krawiec, Daniel Babuśka, Jacek Naunczuk i Marcin Fassa przypomnieli najciekawsze wydarzenia z pielgrzymek Ojca Świętego. Następnie zebrani w świątyni uczestniczyli we Mszy św., jaką o godz. 21. 00 odprawił proboszcz parafii ks. Jan Dziewulski. Wieczorne spotkanie z Janem Pawłem II zakończyła piosenka w wykonaniu zespołu Benedictinum „Zostań z nami” oraz wspólna modlitwa.

Legnica, katedra

W legnickiej katedrze o godz. 18.30 zgromadzili się mieszkańcy miasta, aby wspólnie uczestniczyć w Eucharystii, której przewodniczył ks. inf. Władysław Bochnak. Po Mszy św. uczestniczyli w czuwaniu modlitewnym, przygotowanym przez słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Po godz. 21.00 schola katedralna oraz uczniowie V LO rozpoczęli Apel Młodych pod stojącym przy katedrze pomniku Jana Pawła II, gdzie zgromadziło się blisko tysiąc osób. Następnie głos zabrał bp Marek Mendyk, który uczestniczył w rocznicowych uroczystościach. „To jest właśnie piękne w narodzie polskim, że pamiętamy Jana Pawła II - mówił bp Marek. Dziękujemy Panu Bogu za to, że dał nam taki wspaniały dar. Jest to również okazja, żeby zrobić wyjątkowy rachunek sumienia, ile z tego Jana Pawła II pozostało w naszych umysłach, w naszych sercach, w naszym życiu. Przejeżdżając dzisiaj Legnicę wzdłuż i wszerz - dodaje bp Marek, widziałem w wielu oknach światełko. Jest to piękny znak łączności z tymi, którzy pamiętają o Janie Pawle II. To jest światełko nadziei, które jak je pozbieramy razem, będzie świecić jednym, wielkim płomieniem na całą Polskę i świat.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Świątek zrewanżowała się Sabalence za ubiegłoroczną porażkę w finale w Madrycie. To było ich 10. spotkanie i siódma wygrana Polki.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

    Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w piątek 3 maja dotarła 12. Piesza Pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej.

    Na szlaku, liczącym około stu kilometrów, 1200 pątnikom towarzyszyło hasło „Tulmy się do Matki Miłosierdzia”. Po przyjściu do Łagiewnik pielgrzymi modlili się w bazylice Bożego Miłosierdzia w czasie Godziny Miłosierdzia i uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję