W wigilię Zesłania Ducha Świętego Kościół sosnowiecki wzbogacił się o 8 nowych prezbiterów, tylu bowiem diakonów przyjęło w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu z rąk bp. Grzegorza Kaszaka święcenia kapłańskie. W sakramencie święceń Chrystus udzielił nowym kapłanom władzy składania ofiary Mszy św. i odpuszczania grzechów, także odtąd będą działać „in persona Christi”, to znaczy w sakramentalnym utożsamieniu z osobą Jezusa Chrystusa
Nowi kapłani to: ks. Daniel Bunia z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Częstochowie; ks. Michał Jamroś z parafii św. Andrzeja Ap. w Olkuszu; ks. Tomasz Jarząbek z parafii św. Stanisława BM w Zendku; ks. Michał Kocjan z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej; ks. Łukasz Lisowski z parafii bł. Karoliny w Tarnowie; ks. Rafał Mosoń z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kowalowej; ks. Łukasz Rzemiński z parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu i ks. Szczepan Tomala z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Brudzowicach.
Neoprezbiterzy dostąpili godności, by w imię Boga w Trójcy Jedynego publicznie wykonywać posługę kapłańską dla dobra ludzi. „Mają, upodobnieni do Chrystusa Najwyższego i Wiecznego kapłana, złączeni z kapłaństwem biskupów, głosić Ewangelię, kierować ludem Bożym i oddawać cześć Bogu przez składanie ofiary Chrystusowej” - podkreślił bp Grzegorz Kaszak. „Mają pełnić urząd posługiwania nauczycielskiego, czyli do ich zadań należy głoszenie słowa Bożego, które sami z godnością przyjęli, rozważanie prawa Bożego, wiara w to co przeczytają, przekazanie tego w co uwierzyli i pełnienie tego, co innych nauczają. Niech wasza nauka będzie pokarmem dla ludu Bożego. Niech świętość waszego życia stanie się źródłem radości dla wyznawców Chrystusa. W ten sposób słowem i przykładem będziecie budować dom Boży - Kościół” - przypomniał Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Za pośrednictwem nowych kapłanów duchowna ofiara wiernych zostanie udoskonalona przez włączenie w Chrystusową ofiarę, którą będą składać na ołtarzu w bezkrwawy i sakramentalny sposób. Przez chrzest będą włączać ludzi do ludu Bożego. W sakramencie pokuty będą odpuszczać grzechy w imieniu Chrystusa i Kościoła. Będą umacniać chorych namaszczając ich świętym olejem, będą sprawować święte obrzędy w różnych porach dnia, składać Bogu uwielbienie, dziękczynienie i prośby nie tylko za lud Boży, ale i za cały świat.
Podziękowania za lata formacji w seminarium złożył ks. Tomasz Jarząbek. W imieniu swoich kursowych kolegów dziękował Bogu za dar powołania. Dziękował również rodzicom: „Nie byłoby nas tutaj gdyby nie nasi rodzice. Wam, kochani rodzice za dar życia, wychowanie, miłość, którą nam daliście, czas i swoje błogosławieństwo na nową drogę życia, należą się szczególne wyrazy wdzięczności”.
Dziękował bp. Grzegorzowi Kaszakowi za dar święceń i pasterską troskę, którą otaczał ich przez ostatnie lata formacji. Słowa wdzięczności skierował ku bp. Piotrowi Skusze za wspólne trwanie w modlitwę, życzliwość i za każde słowo skierowane do nich podczas różnych uroczystości. W imieniu neoprezbiterów obiecał biskupom wsparcie modlitewne i osobiste zaangażowanie w posłudze ewangelizacji. Dziękował księżom proboszczom i wikariuszom za nauczanie zasad wiary i wsparcie na drodze powołania. Specjalne podziękowania otrzymał ks. Mariusz Trąba, rektor seminarium. Ks. Jarząbek podziękował również wszystkim przełożonym w seminarium za wkład w wychowanie, za cenne uwagi i rady, za przykład życia i kapłańskiego zaangażowania.
Św. Franciszek z Asyżu. Fragment obrazu przypisywanego Cimabue w dolnym kościele Bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Druga połowa XIII wieku. Według tradycji jest to obraz najbardziej zbliżony do rzeczywistych rysów fizycznych Franciszka z Asyżu.
Jak poinformowało biuro prasowe franciszkańskiej wspólnoty w Asyżu, w ramach obchodów 800. rocznicy śmierci św. Franciszka, przypadającej w 2026 r., odbędzie się historyczne wydarzenie, na które zaproszeni są pielgrzymi z całego świata. Po raz pierwszy szczątki świętego będą widoczne dla wszystkich w dniach 22 lutego do 22 marca przyszłego roku. Będzie możliwość m. in. zwiedzania grupowego, w tym z polskim tłumaczeniem.
Oficjalne informację tę ogłoszono 4 października – w dniu wspomnienia św. Franciszka, patrona Włoch. W komunikacie podkreślono, że to niezwykły dar i szczególne zaproszenie do modlitwy. Wydarzenie oparte będzie na ewangelicznym motywie ziarna, które obumiera, aby przynieść owoce miłości i braterstwa. Zachęci do refleksji nad życiem świętego, który 800 lat po śmierci nadal przynosi owoce i inspiruje wielu.
Wspominany w liturgii 4 października św. Franciszek z Asyżu należy do najbardziej znanych świętych. Mimo to, miejsca z nim związane nie są aż tak znane. Warto je odwiedzić podczas wyjazdów. Oto pięć franciszkowych zakątków Asyżu i okolic.
San Damiano jest bez wątpienia jednym z najważniejszych miejsc związanych z pierwszym okresem życia Franciszka. To niewielki kościółek z VI-VII w., leżący ok. 1 km od głównych zabudowań Asyżu. Franciszek lubił tam przychodzić, gdyż było to miejsce spokojne i ciche, idealne do medytacji i przemyśleń. To tam modlił się słowami: „Najwyższy, chwalebny Boże, rozjaśnij ciemności mego serca i daj mi, Panie, prawdziwą wiarę, niezachwianą nadzieję i doskonałą miłość, zrozumienie i poznanie, abym wypełniał Twoje święte i prawdziwe posłannictwo”.
Zwierzał mi się ktoś, że ma kłopoty z punktualnością. W zasadzie wszędzie się spóźnia, w tym również na niedzielne Msze św. Ta osoba, świadoma swojej wady, zapytała mnie, ile można się spóźnić do kościoła, żeby Msza św. niedzielna mogła być zaliczona jako spełniony obowiązek chrześcijański - pisze abp Andrzej Przybylski.
Zwierzał mi się ktoś, że ma kłopoty z punktualnością.
W zasadzie wszędzie się spóźnia, w tym również na
niedzielne Msze św. Ta osoba, świadoma swojej wady,
zapytała mnie, ile można się spóźnić do kościoła, żeby
Msza św. niedzielna mogła być zaliczona jako speł
niony obowiązek chrześcijański. Dodała zaraz, że po
noć wystarczy, jeśli się zdąży na czytanie Ewangelii,
a właściwie to nawet tylko na moment Przeistocze
nia chleba w Ciało Chrystusa i wina w Krew Pańską.
Musiałem jej dopowiedzieć konkretnie i prosto: nie
wystarczy!
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.