102 lata - tyle liczy najstarsza osoba mieszkająca w Świdnicy. Do grona pięciu stulatków świdniczan dołączyła 8 sierpnia Marianna Kowalska. Dochowała się 6 wnuków, 11 prawnuków, a niedługo zostanie też praprababcią.
- Pani Marianna to bardzo skromna osoba, żyje otoczona miłością najbliższych. Jej pozytywny duch rodziny i dobrą atmosferę można poczuć już od pierwszego spotkania - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, który wspólnie z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Świdnicy Lesławem Podgórskim złożył życzenia urodzinowe świdniczance.
Prezydent Świdnicy przyznał jubilatce specjalną nagrodę okolicznościową, a także przekazał list gratulacyjny. Taki list otrzymała też m.in. od premiera polskiego rządu i wojewody dolnośląskiego.
Pani Marianna urodziła się 8 sierpnia 1911 r. w Detroit, hrabstwo Wayne (USA), gdzie jej rodzice wyjechali za pracą. Mary była ich trzecim dzieckiem. W 1914 r. po powrocie rodziny zza oceanu, wspólnie z rodzicami osiedliła się w okolicach Mławy (woj. mazowieckie). Tam wyszła za mąż, urodziła córkę i dwóch synów. Do Świdnicy przyjechała wraz z rodziną w 1947 r. Do 1963 r. pracowała w Dolnośląskich Zakładach Magnezytowych. Dziś mieszka na os. Młodych, jest pod opieką córki. W Świdnicy mieszka też młodszy syn pani Marianny. Natomiast rodzina najstarszego syna osiedliła się w Słupsku i w Koszalinie.
Spośród dziesięciorga rodzeństwa jubilatki w Świdnicy mieszka siostra Helena (95 lat). Żyje też jej brat Władysław, liczący 82 lata, który mieszka w Mławie.
Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 289 mężczyzn. To mniej niż w roku ubiegłym lecz nieco więcej niż przed dwoma laty. - Sytuacja od trzech lat jest ustabilizowana. Po okresie, w którym liczba nowych powołań mocno malała, obecnie jest ona mniej więcej stała - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów. Większość kandydatów wywodzi się z szeregów służby liturgicznej. - Młodzi wykazują dobre motywacje i są gotowi do intensywnej pracy nad sobą - mówi ks. dr Frąckowiak
Najnowsze dane statystyczne dotyczące powołań (stan na 1 października 2025 r.) uwzględniają stan liczbowy kleryków z 69 ośrodków formacyjnych: 32 seminariów diecezjalnych/międzydiecezjalnych dla alumnów z 41 diecezji rzymskokatolickich, 33 seminariów zakonnych, 2 seminariów misyjnych Redemptoris Mater, 1 seminarium greckokatolickiego oraz seminarium dla starszych kandydatów "35+".
W Rzymie nieznani sprawcy pomazali farbą pomnik św. Jana Pawła II , stojący niedaleko głównego dworca kolejowego Termini. Na monumencie zostawiono obraźliwy napis oraz rysunek sierpa i młota. Ansa podała w sobotę, że karabinierzy przystąpili do oczyszczania pomnika.
Włoska agencja odnotowała, że napisy na pomniku zostały znalezione przez karabinierów na zakończenie pikiety, zorganizowanej tam na znak solidarności ze Strefą Gazy i jej ludnością.
Łaciński Patriarcha Jerozolimy kieruje w niedzielę 5 października list do wszystkich wiernych, w którym wyraża optymizm i nadzieję na długo oczekiwany pokój w Ziemi Świętej. „Możliwy koniec tej strasznej wojny, który wydaje się już bliski, może wreszcie oznaczać nowy początek dla wszystkich - nie tylko Izraelczyków i Palestyńczyków, ale także dla całego świata” - pisze w liście kard. Pierbattista Pizzaballa.
W związku z pojawiającą się szansą na zaakceptowanie przez strony konfliktu planu pokojowego w Ziemi Świętej patriarcha łaciński Jerozolimy pisze, że po raz pierwszy po dwóch latach tragedii docierają wiadomości o możliwej nowej, pozytywnej karcie: o uwolnieniu izraelskich zakładników, części więźniów palestyńskich oraz o zakończeniu bombardowań i ofensywy militarnej.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.