Reklama

Aniołki Pana Boga

Niedziela przemyska 39/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aniołki, Anioły, Archanioły. Kalendarz liturgiczny dwukrotnie wspomina te tajemnicze byty: święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - 29 września, i po raz wtóry, Aniołów Stróżów - 2 października, jako wspomnienie obowiązkowe. Wyraz „Anioł” w języku greckim oznaczał tyle co posłaniec, ktoś wysłany z ważną wiadomością. Źródłem, z którego czerpiemy dzisiaj najważniejsze wiadomości o Aniołach, jest Pismo Święte. Wiemy, że po wygnaniu z Raju Adama i Ewy Bóg na jego straży postawił cherubów. Otaczana największym szacunkiem skrzynia, w której przechowywano materialny ślad Przymierza ludzi z Bogiem - święte tablice Dekalogu zamykana była wiekiem, które strzegły postacie cherubinów. Anioł powstrzymuje Abrahama przed zabiciem własnego syna Izaaka jako ofiarę. W starotestamentowych księgach Daniela i Tobiasza możemy natrafić na opisy trzech Archaniołów: Gabriela, Michała i Rafała. Dowiadujemy się np., że Michał o oczach niczym pochodnie i obliczu o blasku błyskawicy ubrany był w lniane szaty, a ciało miał podobne do tarsziszu, zaś Rafał pojawiał się pod całkiem ludzką postacią jako opiekun i przewodnik Tobiasza.
Kult tych trzech Archaniołów - zwłaszcza Archanioła Michała jest bardzo odległy w czasie i sięga czwartego stulecia. Michał jest patronem wielu stowarzyszeń, a w herbie posiada go wiele miast. Dzięki szczęśliwie zachowanej pieczęci radzieckiej miasta Łańcuta przywieszonej do zachowanego dokumentu, statutu cechu tkaczy z 1406 r. (najstarszy w Polsce) spisanym w języku niemieckim w formie protokołu, wiemy jak wyglądał pierwotnie herb miasta. Choć wiele dokumentów z początków miasta spłonęło w pożarze w 1633 r. to szczęśliwie zachowany dokument pozwolił na ustalenie pierwotnego wyglądu herbu. Pieczęć odciśnięta w wosku przedstawia św. Michała Archanioła zabijającego smoka. W otoku XV-wiecznej pieczęci czytamy: „Sigillium Civitatis Landishute Rusie”.
Anioły towarzyszą ważnym wydarzeniom z życia Jezusa i Maryi; wspomnijmy choćby Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie (Archanioł Gabriel) oraz Zmartwychwstanie Jezusa (w zależności od wersji Ewangelistów jeden lub dwa Anioły, które znalazły się w pobliżu pustego grobu). Na kartach Pisma Świętego odnotowano informacje o istnieniu dziewięciu chórów anielskich zgrupowanych w trzech hierarchiach. Najbliżej Boga i najwyżej w hierarchii są: Serafini - górujący miłością nad innymi chórami, Cherubini oraz Trony. Dalej kolejno w hierarchii są Panowania, Moce i Władze i w najniższej trzeciej hierarchii mamy: Zwierzchności, Archaniołów i zwykłych Aniołów.
Prawdę o Aniołach Stróżach, których święto przypada 2 października zawarto już w Starym Testamencie. Pamiętamy jak Bóg mówi do Mojżesza: mój anioł będzie szedł przed tobą. Św. Bazyli Wielki twierdził: „Każdy wierny ma u swego boku anioła jako opiekuna i stróża, by prowadził go do życia”. Honoriusz z Autun średniowieczny teolog z XII wieku wskazywał, że każda dusza posiada swojego Anioła Stróża. Te niezwykłe byty czuwają nad nami dzień i noc, nawet gdy w ferworze codziennych zajęć zapominamy o tym. Kult Aniołów Stróżów rozwinął się silniej w szesnastym stuleciu. Ojcowie Paulini zakładali za zgodą papieża Urbana VIII w dawnej Rzeczypospolitej Bractwa Aniołów Stróżów. Na Jasnej Górze Bractwo Aniołów Stróżów powstało w połowie 1624, a wśród jego członków był sam król Władysław IV Waza. Sprawą Aniołów „zajmował” się wielki sobór średniowieczny na Lateranie w 1215 r. Orzeczono wówczas, że Bóg stworzył Anioły przed stworzeniem człowieka, wspomniano także o upadłych aniołach, które same z własnej woli odwróciły się od Boga. Doktor Anielski - średniowieczny dominikanin - Tomasz z Akwinu wskazywał, że Anioły to istoty niematerialne występujące w ilości niepoliczalnej i różniące się między sobą.
Na przestrzeni wieków Anioły pojawiają się jako wdzięczny temat w sztuce. Najwcześniejsze wyobrażenie Anioła w scenie Zwiastowania znamy z katakumb św. Pryscylii w Rzymie z II wieku. Początkowo Anioły przedstawiano jako młodzieńców bez skrzydeł. Od czasów cesarza Konstantyna (IV wiek) pojawia się nowy typ Anioła ze skrzydłami. Z czasem dochodzi też charakterystyczny atrybut w postaci złotej aureoli. W późnym średniowieczu spotykamy już „grające aniołki”, Anioły z narzędziami Męki Pańskiej, Anioły dmące w trąby w scenach Sądu Ostatecznego (np. z fresków watykańskiej Sykstyny) czy też w zbrojach i w pełnym bojowym rynsztunku (św. Michał). Szczególnie bogato kraszono aniołkami barokowe świątynie. Przykładem może być piękna bazylika Jezuitów w Starej Wsi czy też kościół Franciszkanów w Przemyślu. Piękny wiedeński, XIX-wieczny witraż z Archaniołem Michałem depczącym głowę szatana możemy podziwiać w łańcuckiej farze. Na epitafijnym, późnogotyckim obrazie tablicowym z XV wieku pochodzącym z przeworskiej fary, Archanioł Rafał poleca Matce Bożej właściciela Przeworska Rafała wraz z synem. Kapliczka z Michałem Archaniołem w Albigowej pierwotnie stała przy dawnej karczmie prowadzonej przez Żyda. Znajdujące się w niej figury: św. Michała Archanioła i Aniołka z kielichem pochodzą odpowiednio z XIX i XVIII wieku (może ze starego drewnianego kościoła). Św. Michał Archanioł miał strzec mieszkańców Albigowej przed zgubnym nałogiem pijaństwa... W kopule kaplicy Drohojowskich przemyskiej katedry znajdujemy malowidła Stroińskiego z XVIII wieku przedstawiające Anioły w obłokach adorujących Hostię w monstrancji wznoszonej przez Anioła. Również kaplica Fredrów pokryta jest pięknymi malowidłami K. De Prevo z ok. 1731 r. przedstawiającymi Adorację martwego Chrystusa przez Marię i Anioły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV: Miłość jest najpiękniejszą ozdobą człowieka

2026-08-15 11:42

[ TEMATY ]

miłość

Leon XIV

najpiękniejsza

ozdoba człowieka

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Nasze prawdziwe piękno nie polega na ukrywaniu oznak upływającego czasu, lecz na tym, by także na naszym ciele były wyryte znaki miłości, która nigdy nie ustaje – wskazał Leon XIV. Papież przewodniczył Mszy św. w parafii św. Tomasza z Villanova w Castel Gandolfo w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Leon XIV przypomniał nauczanie Kościoła, że Maryja „po zakończeniu biegu ziemskiego życia została wzięta z ciałem i duszą do chwały niebieskiej”. We Wniebowzięciu – wskazał – dopełniła się pełnia łaski, którą została obdarzona w chwili Niepokalanego Poczęcia.
CZYTAJ DALEJ

Zaskakująca decyzja! Trump zapowiedział, że przyłączy nowe terytorium do USA

2026-08-15 08:52

[ TEMATY ]

USA

Donald Trump

decyzja

zaskakująca

nowe terytorium

Ormuz

PAP

Prezydent USA Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w piątek w Nowym Jorku, że niedługo ogłosi cieśninę Ormuz częścią terytorium Stanów Zjednoczonych. Poinformował też, że przeprowadzi mocny atak gospodarczy na Iran.

Podziel się cytatem - oświadczył Trump podczas przemówienia w Nowym Jorku. Przypomniał, że amerykańskie siły utrzymują blokadę irańskich portów.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Peru: Kościół powinien być bardziej dynamiczny, mniej klerykalny i bardziej otwarty

Kościół powinien być bardziej dynamiczny, otwarty na świeckich i mniej klerykalny – powiedział kard. Carlos Castillo Mattasoglio, arcybiskup Limy i prymas Peru, w wywiadzie dla EWTN Noticias. Podkreślił znaczenie synodalności, współpracy duchownych ze świeckimi, odnowy formacji kapłańskiej oraz większego zaangażowania młodzieży.

76-letni hierarcha zaznaczył, że wiara nie może ograniczać się do indywidualnej relacji człowieka z Bogiem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję