Reklama

Wyrazista całość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczynający się dziś w Kościele tydzień jest wyjątkowo bogaty w symbole. W dniach 2-8 października trwać będzie 67. Tydzień Miłosierdzia, obchodzony w tym roku pod zamiennym jakże hasłem: „Komunia z Bogiem źródłem miłosierdzia”. W tym czasie szczególnie dziękować będziemy tym wszystkim, którzy angażując swój czas i umiejętności, pełnią posługę na rzecz potrzebujących, a więc wolontariuszom, dla których miłość i otwartość serca na bliźniego nie są jedynie pustym sloganem, wręcz przeciwnie - słowa wcielają w czyn (warto w tym numerze „Niedzieli Podlaskiej” na str. 4 przeczytać o posłudze wolontariuszy Caritas w czasie wakacji). Następnie we wtorek 4 października wspominać będziemy św. Franciszka - znanego, podziwianego i kochanego na całym świecie biedaczynę z Asyżu, w środę 5 października św. s. Faustynę Kowalską - apostołkę Bożego Miłosierdzia, a dwa dni później, w piątek 7 października, Najświętszą Maryję Pannę Różańcową - bowiem październik to miesiąc szczególnie poświęcony modlitwie różańcowej.
Wszystkie te „wydarzenia” niejako zazębiają się i uzupełniają, tworząc wyrazistą całość. Miłość i miłosierdzie trudno wszak od siebie oddzielić. Świadczą o tym czyny św. Franciszka, słowa przekazane nam przez Jezusa za pośrednictwem św. s. Faustyny, a także objawienia maryjne dotyczące modlitwy różańcowej, np. te z Fatimy. „Jeśli chcecie odmawiać Różaniec, wiele łask spłynie na świat, wiele dusz zostanie uratowanych, a na świecie zapanuje pokój” - powiedziała 13 lipca 1917 r. Maryja Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie, dając nam tym samym wielki oręż w walce z przeciwnościami, złem, kiedy wszystko inne zawodzi. O sile płynącej z modlitwy różańcowej niejednokrotnie przypominał nam też bł. Jan Paweł II: „Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy. Dwadzieścia cztery lata temu, 29 października 1978 r., zaledwie w dwa tygodnie po wyborze na Stolicę Piotrową, tak mówiłem, niejako otwierając swe serce: Różaniec «to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem. (...) Oto bowiem na kanwie słów Pozdrowienia Anielskiego (Ave Maria) przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa. Układają się one w całokształt tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych. Jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem poprzez - można by powiedzieć - Serce Jego Matki. Równocześnie zaś w te same dziesiątki Różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła, ludzkości. Sprawy osobiste, sprawy naszych bliźnich, zwłaszcza tych, którzy nam są najbliżsi, tych, o których najbardziej się troszczymy. W ten sposób ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje niejako życiem ludzkim»” - pisał w liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae”, ustanawiając 16 października 2002 r. tajemnice światła, błogosławiony Papież.

Intencje modlitewne dla członków Żywego
i Nieustającego Różańca diecezji drohiczyńskiej na październik

O beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego

O wspieranie dzieł misyjnych modlitwą i pomocą ekonomiczną

O błogosławieństwo Boże dla członków Żywego i Nieustającego Różańca św. oraz wytrwałość w modlitwie

Duszpasterstwo Wspólnot Maryjnych Diecezji Drohiczyńskiej

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

nowenna

Serce Jezusa

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa.

O Jezu, Ty mnie tak bardzo umiłowałeś, że zstąpiłeś z nieba i przyjąłeś nędze ludzkie aż po śmierć, i to śmierć krzyżową, aby mnie zbawić. Pragnę na Twoją miłość odpowiedzieć miłością. Rozpal więc w moim sercu pragnienie Twej najgorętszej miłości i dozwól, abym Cię kochał nade wszystko. Amen.
CZYTAJ DALEJ

Zakazać lodów za czerwony pasek! Bo jeszcze ktoś odkryje, że praca przynosi owoce

2026-06-06 08:13

[ TEMATY ]

felieton

Andrzej Sosnowski

Adobe.Stock.pl

W krainie powszechnego dobrostanu, gdzie wszyscy mają być jednakowo szczęśliwi, pojawił się groźny przeciwnik: gałka lodów dla pilnego ucznia. Okazało się, że wanilia, czekolada i truskawka mogą stać się symbolem nierówności. Bo przecież w świecie, w którym coraz częściej mówi się wyłącznie o komforcie, braku presji i prawie do dobrego samopoczucia, coraz trudniej przypominać starą prawdę: wysiłek zasługuje na uznanie.

Przez lata wydawało się oczywiste, że człowiek, który podejmuje trud, może otrzymać nagrodę. Sportowiec medal, artysta owacje, naukowiec wyróżnienie, a uczeń – choćby symbolicznego „loda” za czerwony pasek. Prosta zasada, którą rozumiały pokolenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję