Reklama

Kościół

Bp Piotrowski: to, co proponuje Jezus jest ofertą dla wszystkich

To, co proponuje Jezus nie jest tylko ofertą dla wybranych, ale dla wszystkich, którzy otwierają dla Niego swoje serce – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski w kieleckiej bazylice, podczas uroczystej Sumy w dzień Wszystkich Świętych.

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

W homilii mówił o uniwersalizmie oferty Jezusa, o powszechnym powołaniu do świętości, przestrzegał przed tymczasowością wszelkich rewolucji.

Zauważał, że Jezus jest zawsze obecny przy krzyżach ludzi dorosłych i młodych, aby „zaofiarować im swoją przyjaźń, ulgę, swoje uzdrawiające towarzyszenie, a Kościół chce być Jego narzędziem w tej drodze ku wewnętrznemu uzdrowieniu i pokojowi serca”.

Reklama

Propozycję Jezusa zestawił z ofertą świata, która ma charakter tymczasowości.

- Kimkolwiek jesteś, bracie i siostro, nie pozwól zwodzić się światu, bo jego oferta jest tymczasowa, jakie są i będą oferty wszystkich rewolucji, ale pozwól Bogu w Chrystusie kształtować się tak, abyś dał się rozpoznać jako wolny człowiek żyjący w prawdzie – mówił bp J. Piotrowski.

Podziel się cytatem

Biskup zwrócił uwagę na powszechność powołania do świętości, zaznaczał, że święci nie byli znikąd.

Reklama

– Natura chrześcijańskiego powołania domaga się przede wszystkim świadectwa wiary, nawet w najbardziej niesprzyjającej dla niej okolicznościach. Święci, których wstawiennictwa przywołujemy nie mieszkali na innej planecie, ale w konkretnej rzeczywistości swoich rodzin, parafii, wspólnot diecezjalnych i zakonnych, miast, wiosek i kraju. Każde więc miejsce na ziemi jest dobre, aby swoją uczynić prawdę, że Bóg tak umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne – tłumaczył biskup kielecki.

Zalecał także pełne zaufanie Bogu.

– Człowiek może odpowiadać Bogu z wiarą i zaufaniem, nie musząc się obawiać, że zostanie podstępnie oszukany, a człowiek został oszukany już nie jeden raz, kiedy uległ jego pokusie, że będzie jak Bóg – przypomniał biskup Jan Piotrowski, przywołując przykłady z Księgi Rodzaju i Noego, którego Bóg obdarzył życzliwością ponieważ Mu wierzył i ufał. Podobnie czynili święci różnych epok.

– To tacy niezliczeni bracia i siostry, którzy nigdy nie zwątpili, że Bóg jest miłością, która objawiła się w Jezusie Chrystusie, naszym Panu i Odkupicielu. Nie lekceważyli Bożych Przykazań i danego im czasu łaski. Wiedzieli, że miarą świętości nie są dziwactwa, ucieczka od świata i duchowa pycha, ale obecność Chrystusa w życiu człowieka oraz Jego działanie mocą Ducha Świętego, który łaską modeluje każde ludzkie życie – dodał.

Zalecał podążanie drogą błogosławieństw – „bardzo wymagającą, jest to jednak najlepszy plan na nasze ludzkie szczęście”.

2020-11-01 14:42

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: łaska wiary chrzcielnej to podstawa kwalifikacji każdego katechety

[ TEMATY ]

katecheci

bp Jan Piotrowski

Kielce

Władysław Burzawa

Matka Boża bierze nas za rękę, czasem może niepokornych i nieposłusznych, ale Ona nie rezygnuje – mówi bp Jan Piotrowski

Matka Boża bierze nas za rękę, czasem może niepokornych i nieposłusznych,
ale Ona nie rezygnuje – mówi bp Jan Piotrowski

Łaska wiary chrzcielnej to pierwsza i zasadnicza kwalifikacja każdego katechety - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski przewodnicząc Mszy św. i głosząc kazanie do katechetów, z okazji diecezjalnej inauguracji roku katechetycznego.

We Mszy św. uczestniczyli księża z Wydziału Katechetycznego kieleckiej Kurii z dyrektorem ks. dr Karolem Zeganem, doradcy metodyczni, diecezjalni wizytatorzy religii, kilkuset katechetów z różnych szkół na terenie diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję