Reklama

Wiara

Nie lękajcie się być świętymi! Uroczystość Wszystkich Świętych zachętą do spojrzenia w stronę Nieba

1 listopada Kościół w jednym dniu wspomina zasługi wszystkich świętych, zarówno tych wyniesionych przez wieki do chwały ołtarzy, jak i anonimowych Bożych wojowników, których świętość jest ukryta przed światem. Uroczystość Wszystkich Świętych przypomina o celu życia jakim jest osiągnięcie wieczności. Świętość nie jest dla nielicznych. Do świętości powołany jest każdy z nas.

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

strecosa/pixabay.com

W Uroczystość Wszystkich Świętych, a także następnego dnia, czyli w Dzień Zaduszny, chrześcijanie udają się na cmentarze, by na grobach bliskich, zasłużonych w historii bohaterów czy nienarodzonych dzieci zapalić znicz i postawić kwiaty. To wyraz pamięci o zmarłych i czas zadumy nad ziemskim życiem.

Najważniejsza jest jednak modlitwa za dusze cierpiące, aby dostąpiły łaski oglądania Boga twarzą w twarz. W tym roku wierni w Polsce wyjątkowo nie odwiedzą miejsc pochówków, gdyż z powodów epidemiologicznych zostały zamknięte cmentarze.

Podziel się cytatem

1 listopada rozpoczyna oktawę Wszystkich Świętych. Na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej w tym roku odpust zupełny będzie można uzyskać nie tylko w oktawie uroczystości (1-8 listopada), ale przez osiem wybranych dni przez cały miesiąc. Należy spełnić kilka warunków: nawiedzić cmentarz lub kościół albo kaplicę, przystąpić do Komunii Świętej,po spowiedzi, odmówić Modlitwę Pańską i Skład Apostolski oraz dowolną modlitwę według intencji Papieża.

Reklama

Tradycyjne coroczne nabożeństwa odbywają się dziś wyłącznie w kościołach. Biały kolor szat liturgicznych, które przywdziewają kapłani podczas Mszy Świętych, jest wyrazem radości. Radości, że Kościół został obdarowany rzeszą świętych i błogosławionych. To w nich widzimy orędowników u Boga i wzór do naśladowania.

„Nie lękajcie się chcieć świętości! Nie lękajcie się być świętymi!” - wołał św. Jan Paweł II podczas kanonizacji bł. Kingi w Nowym Sączu. „Co zrobić, aby dom rodzinny, szkoła, zakład pracy, biuro, wioski i miasta, w końcu cały kraj stawały się mieszkaniem ludzi świętych, którzy oddziałują dobrocią, wiernością nauce Chrystusa, świadectwem codziennego życia, sprawiając duchowy wzrost każdego człowieka?” - kontynuował Ojciec Święty. Następnie odpowiedział: „Potrzeba świadectwa. Potrzeba odwagi, aby nie stawiać pod korcem światła swej wiary. Potrzeba wreszcie, aby w sercach ludzi wierzących zagościło to pragnienie świętości, które kształtuje nie tylko prywatne życie, ale wpływa na kształt całych społeczności”. Papież Polak wyniósł do ołtarzy 478 świętych i 1318 błogosławionych – najwięcej w dziejach Kościoła.

Reklama

Święci. Spalali się w służbie Panu, ale ich blask nie gasł. Świętość nie przygasa - rozpala kolejne pokolenia.


Podziel się cytatem

2020-11-01 18:20

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: święci podjęli współpracę z Bożą łaską

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Wszyscy święci to ci, którzy w swojej całkowitej wolności podjęli współpracę z Bożą łaską i po zakończonym życiu nadal cieszą się obecnością Boga. Jak pisze św. Paweł, oglądają Go twarzą w twarz – mówił w homilii podczas uroczystości Wszystkich Świętych bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. na Cmentarzu Nowym w Kielcach, przy grobowcu kanoników kieleckich.

W homilii biskup przypomniał cele ziemskiego pielgrzymowania, tłumaczył, jak zrozumieć powołanie do świętości, z łaską wiary – jako warunkiem koniecznym, a skupienie na doczesności przedstawił jako drogę do utraty nadrzędnych celów.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję