Reklama

Kościół

Kard. Nycz: brama do nieba jest dla nas zawsze otwarta - jest nią Chrystus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały

"Jeżeli bramy naszych cmentarzy w tym roku zostały zamknięte, to pamiętajmy, że ta najważniejsza brama, która prowadzi nas do nieba, do domu Ojca, jest zawsze otwarta. "Tą bramą do owczarni jest Chrystus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały" - powiedział w poniedziałek kard. Kazimierz Nycz.

W liturgiczne wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych metropolita warszawski poprowadził w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela procesję żałobną do krypt. W czasie nabożeństwa modlił się za zmarłych arcybiskupów warszawskich, prezydentów, książąt mazowieckich, ludzi kultury i sztuki, w tym. m.in. za Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego, gen. Kazimierza Sosnkowskiego, pisarza, laureat nagrody Nobla Henryka Sienkiewicza czy męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Następnie odprawił mszę św. żałobną za zmarłych.

Na początku liturgii kard. Nycz nawiązał do sytuacji związanej z pandemią. Zwrócił uwagę, że w minionych latach 2 listopada archikatedra była pełna wiernych, którzy modlili się za zmarłych. "W tym roku nie mogliśmy ani stanąć nad grobami naszych bliskich na cmentarzach, ani nie mogliśmy odbywać w archidiecezji procesji po cmentarzach. Niech zatem ta procesja będzie namiastką tego, co w każdym roku przeżywaliśmy" – powiedział metropolita warszawski.

Kard. Nycz zaznaczył, że nawet "jeżeli bramy naszych cmentarzy w tym roku zostały zamknięte, to pamiętajmy, że ta najważniejsza brama, która prowadzi nas do nieba, do domu Ojca jest zawsze otwarta". "Tą bramą do owczarni jest Chrystus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały. On nigdy tego wejścia po skończonym życiu nie zamyka" – podkreślił hierarcha.

Podziel się cytatem

Reklama

Zwrócił uwagę, że "jeżeli czasem człowiek po śmierci nie wchodzi do nieba – choć nigdy tego do końca nie wiemy, to nie dlatego, że brama nieba jest zamknięta, tylko dlatego, że człowiek z tego wejścia zrezygnował".

Metropolita warszawski podkreślił, że "Chrystus jest nie tylko bramą do nieba, ale jest także +Drogą+". "Jezus sam powiedział swoim uczniom, że jest +Drogą, Prawdą i Życiem+. On nas prowadzi przez lata naszego życia na ziemi i On jest naszą Drogą do zbawienia" – oświadczył kard. Nycz.

"Módlmy się nie tylko za zmarłych, ale także abyśmy my byli na tej +Drodze+, którą jest On – Jezus Chrystus; abyśmy z niej nigdy nie schodzili; abyśmy mieli pewność, że brama nieba jest otwarta także dla nas. Jeśli z niej nieraz schodzimy, czy wątpimy - to ufajmy w Jego wielkie miłosierdzie" – zaapelował metropolita warszawski.

Liturgię koncelebrowali m.in. delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz, bp senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej bp Piotr Jarecki.

Na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej w osiem dni dowolnie wybranych z całego listopada wierni mogą uzyskać odpusty zupełne w intencji zmarłych. Trzeba wypełnić trzy zwykłe warunki - spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża, wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i podejmując nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych, choćby tylko w myśli lub pobożnie nawiedzając kościół albo kaplicę i odmawiając tam "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga".

Reklama

W tym roku z powodu epidemii cmentarze były zamknięte w dniach 31 października - 2 listopada. Od wtorku wierni mogą nawiedzać groby bliskich.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2020-11-02 20:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: Kościół musi uczyć się wielkiej pokory

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

flickr.com/ Mazur/episkopat.pl

Zastanawiam się, jaka jest po naszej, kościelnej stronie przyczyna tego, że na ulice wyszli ludzie młodzi, ludzie nieraz blisko związani z Kościołem – wyznaje w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz.

Ujawnia też, że najprawdopodobniej wraz kard. Stefanem Wyszyńskim zostanie beatyfikowana także Matka Elżbieta Czacka, założycielka domu dla niewidomych dzieci w Laskach. Dodaje, że obecny czas pandemii jest danym nam "czasem na postawienie sobie pytań podstawowych: po co żyjemy, po co jesteśmy na tym świecie".

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję