Reklama

Sługa Ewangelii dla nadziei świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Serdecznie pozdrawiam Kościół, który w Lublinie i archidiecezji realizuje swoją misję stawania się solą ziemi i światłem świata - to pierwsze słowa abp. Stanisława Budzika, który w dn. 5 października uczestniczył w konferencji prasowej, jaka odbyła się w Kurii Metropolitalnej w Lublinie. Nowy Metropolita Lubelski nazwał siebie „sługą Ewangelii dla nadziei świata”. - Tej nadziei bardzo nam potrzeba; trzeba, by rosła w naszych sercach, byśmy mogli dzielić się nią z innymi - mówił ks. Arcybiskup.

Czas Bożych znaków

Reklama

W swoim wystąpieniu abp Stanisław Budzik określił rok 2011 jako jedną z najważniejszych i decydujących dat w jego życiu, pełną „Bożych znaków”. - Jest to rok, w którym mamy szereg Bożych znaków. Takim znakiem, niezwykłym dla mnie i dla nas wszystkich, jest beatyfikacja Jana Pawła II. On był naszym przewodnikiem; teraz będziemy go wzywać jako orędownika. Tak się składa, że to właśnie w dzień mojego ingresu do archikatedry lubelskiej będziemy przypominać jego wezwanie: „Nie lękajcie się, otwórzcie wszystkie drzwi i wszystkie serca Chrystusowi” - mówił ks. Arcybiskup.
Nowy Metropolita Lubelski przywołał słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, który podczas beatyfikacji Papieża Polaka powiedział, że „Jan Paweł II nie tylko wzywał do otwarcia wszystkich drzwi i serc, ale sam tego dokonał przez swoją misję i swoje życie. Z mocą olbrzyma, dzięki Bożej łasce, odwrócił rzeczy niewyobrażalne”. Zdaniem abp. Budzika, „współpraca z Bożą łaską, z Duchem Świętym, który prowadzi Kościół, potrafi uczynić z nas, słabych, olbrzymów wiary”. - To wezwanie jest skierowane do każdego człowieka wierzącego, otwartego na natchnienia Ducha Świętego - podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kontynuacja dzieła poprzednika

W nawiązaniu do papieskiego wezwania do dzieła nowej ewangelizacji, realizowanego przez swojego poprzednika, śp. abp. Józefa Życińskiego, abp Stanisław Budzik przypomniał, że „abp Józef Życiński zostawił po sobie piękne i trwałe ślady przez bardzo dużą otwartość na to, co nazywamy różnorodnymi obszarami nowej ewangelizacji”. - Znałem go ponad 20 lat. Przez 7 lat ścisłej współpracy w Tarnowie, a potem przez kolejne lata, kiedy utrzymywaliśmy również silną duchową więź, był dla mnie inspiracją. Był dla nas i dla tej diecezji przewodnikiem i zostawił piękne, trwałe ślady swoją otwartością na nową ewangelizację. Pokazał, jak szukać nowych pól ewangelizacji, gdzie szukać Chrystusa we współczesnym świecie i jak Go przepowiadać dzisiejszemu człowiekowi, by umacniać nadzieję świata - mówił Metropolita.
Abp Budzik zapewnił także, że zaplanowany przez śp. abp. Józefa Życińskiego IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej odbędzie się w wyznaczonym terminie, w dn. 28-30 września 2012 r. - To piękne dzieło ks. Arcybiskupa, które ogłosił przy swoim ingresie i realizował przez tyle lat, zasługuje na to, aby było kontynuowane. Jest to bardzo potrzebne dzieło, zwłaszcza w perspektywie nowej ewangelizacji, bo dialog chrześcijaństwa z kulturą jest konieczny i dla chrześcijaństwa, i dla kultury - podkreślał.

Wiara daje odwagę

Reklama

Zdaniem Pasterza, na rok wielkich wydarzeń składają się również 65. rocznica przyjęcia święceń biskupich przez kard. Stefana Wyszyńskiego oraz niedawno przeżywany Kongres Miłosierdzia. - Jego krótki pobyt tutaj zaznaczył się trwałym dziedzictwem, a to, czego dokonał później, wpisało się w historię Polski w ten sposób, że nazywamy go Prymasem Tysiąclecia - mówił o kard. Stefanie Wyszyńskim jego kolejny następca na stolicy biskupiej w Lublinie. - To był człowiek wielkiej wiary i wielkiej odwagi. Bo wiara daje odwagę; jeśli wierzymy Bogu, nie boimy się, mamy odwagę mówić prawdę, stawić czoło niebezpieczeństwom i problemom, jakie przed nami stoją - podkreślał.
Metropolita zauważył również, że jego pierwsze oficjalne spotkanie z diecezją za pośrednictwem mediów odbywa się w dzień poświęcony św. Faustynie. - Wczoraj byłem w Krakowie na Kongresie Miłosierdzia Bożego, i byłem zdumiony, że cała bazylika wypełniona jest ludźmi ze wszystkich kontynentów. Iskra Bożego Miłosierdzia, która miała odnowić świat, wyszła z Polski i już się rozpaliła. Ale entuzjazm wiary, który pokazały Kościoły, zwłaszcza afrykański i azjatycki, u nas, w Europie trochę przygasł, dlatego mamy nadzieję, że ta inspiracja Kościoła powszechnego będzie dla nas programem - mówił abp. Budzik.

Lublin promieniuje na Polskę

Zapytany o znajomość Lublina i archidiecezji lubelskiej, abp Stanisław Budzik stwierdził, że „archidiecezja lubelska nie jest mu nieznana, choćby dlatego, że na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim jako diakon bronił magisterium z teologii”. - Trudno znaleźć człowieka, który by nie znał Lublina, bo Lublin jest na mapie Polski bardzo ważnym miejscem ze względu na Katolicki Uniwersytet Lubelski i inne uczelnie; jest to miejsce promieniujące na całą Polskę - podkreślał. Jednak stwierdził, że ta znajomość diecezji jest niewystarczająca, „dlatego pierwsze miesiące, a pewnie nawet lata pracy tutaj to będzie głębokie przysłuchiwanie się, przyłożenie ucha do serca tego Kościoła i wsłuchiwanie się w jego głos”. - Kościół tworzymy wszyscy, abyśmy mogli wspólnie, w duchu komunii, którą chcemy budować, której chcemy być domem i szkołą, dochodzić do właściwych decyzji, projektów i realizacji - mówił.

W szkole Maryi

Reklama

Abp Stanisław Budzik wspominał swoją obecność w Lublinie w 2008 r., gdy na zaproszenie abp. Józefa Życińskiego uczestniczył w uroczystościach maryjnych w archikatedrze, związanych z kolejną rocznicą „cudu lubelskiego”. - Widziałem tłumy ludzi, zgromadzone wokół katedry, wokół Maryi, bo Ona jest zawsze obecna w dziejach naszego narodu i Kościoła. Pobożność maryjna powinna się rozwijać w kierunku pobożności dynamicznej, to znaczy, że nie tylko podziwiamy Maryję dlatego, że Pan Bóg obdarzył Ją pełnią łask, ale przede wszystkim tak jak Ona idziemy drogą wiary. Jak Ona trwamy przy krzyżu Chrystusa, jak Ona czynimy to, co powie Jej Syn. Nasza wiara i pobożność maryjna powinna zatem mieć przełożenie na konkretne życiowe wybory, na wybór Chrystusa Zbawiciela z taką wiarą i miłością, jak Ona tego dokonała - podkreślał Metropolita.

Otwarcie na media

Odnosząc się do wizerunku Kościoła w mediach, abp Stanisław Budzik zauważył, że na tym polu Kościół musi być jeszcze bardziej aktywny, „żeby jeszcze bardziej przekonać, że Kościół ma rzeczywiście ważną społeczną misję do spełnienia, że ukazuje Ewangelię, która jest dla nas światłem i drogą, że wskazuje na Chrystusa, który wyzwala człowieka”. - Kościół jest tajemnicą, która ma wymiar przyrodzony i nadprzyrodzony. Spojrzenie na Kościół z zewnątrz jest czasami trudne, by jego tajemnicę pojąć, trzeba być w środku - mówił. - Jest to dla mediów czasami trudne, dlatego my powinniśmy otworzyć się bardziej na dialog z mediami, ażeby mogły zrozumieć tę złożoną strukturę Kościoła. Kościół ma być przede wszystkim świadkiem nadziei, nieść ludziom wiarę i miłość, to są ważne elementy, których potrzebuje społeczeństwo, byśmy budując, nie podcinali korzeni, z których wyrasta nasza kultura i cywilizacja - powiedział.
W krótkiej rozmowie z dziennikarzami mediów katolickich: Radia eR, „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”, nowy Metropolita podkreślał, że „media katolickie muszą jeszcze mocniej zaistnieć w naszej świadomości, muszą podjąć nową ewangelizację, docierać do ludzi, by ich zainspirować, przebudzić i zmobilizować; by Kościół w Lublinie stawał się szkołą komunii i znakiem jedności dla całego świata”.

(buk)

* * *

Pozdrawiam Czytelników „Niedzieli Lubelskiej”. Podpisuję się pod tym, co mówi ks. inf. Ireneusz Skubiś, że jeżeli ktoś ma „Niedzielę” w parafii, to ma dodatkowego wikarego, który pracuje, pomagając w dziele ewangelizacji. „Niedziela” jest mi znana; regularnie ją otrzymuję i czytam. Znam też ludzi, którzy czytając „Niedzielę” pogłębiają swoją wiarę, umacniają nadzieję i biorą odpowiedzialność za sprawy kraju, w którym żyją.
Abp Stanisław Budzik

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z powiatu grójeckiego

2025-07-25 20:41

[ TEMATY ]

śmierć

Adobe Stock

60-letni proboszcz z gminy Tarczyn usłyszał zarzut zabójstwa 68-letniego znajomego, którego podpalone ciało znaleziono na drodze w powiecie grójeckim. Śledczy zamierzają jednak zmienić zarzut na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem – przekazała PAP prokuratura w Radomiu.

Ksiądz z parafii w Przypkach przyznał się do winy i wskazał motywy zabójstwa swojego znajomego – poinformowała PAP w piątek wieczorem rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Aneta Góźdź.
CZYTAJ DALEJ

Parzno: św. Anna, patronka cierpliwości

2025-07-27 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Łukasz Burchard

- Ten czas w naszym życiu, pomiędzy krzyżem a łaską, powinniśmy wypełnić cierpliwością. Może właśnie kwestią czasu jest, że to, co dziś nazwiemy krzyżem, za jakiś czas rozpoznamy jako łaskę – mówił ks. Łukasz Burchard podczas uroczystości odpustowej ku czci św. Anny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję