Reklama

Kościół

Nowy sekretarz generalny CELAM

Argentyński arcybiskup Jorge Eduardo Lozano został nowym sekretarzem generalnym Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM). Zastąpił na tym stanowisku kolumbijskiego biskupa Juana Carlosa Cárdenasa.

[ TEMATY ]

CELAM

Episkopat.pl

Poinformował o tym przewodniczący tej organizacji abp Héctor Miguel Cabrejos Vidarte z Peru w okolicznościowej nocie, w której jednocześnie podziękował bp. Cárdenasowi, który obejmie wkrótce nowe zadanie jako biskup diecezji Pasto.

Nowy sekretarz generalny urodził się 10 lutego 1955 w Buenos Aires. Przed wstąpieniem do seminarium duchownego ukończył Wydział Inżynierii Narodowego Uniwersytetu Technologicznego w stolicy, uzyskując dyplom inżyniera elektrotechnika. Następnie studiował filozofię i teologii w stołecznym Seminarium Metropolitalnym, po czym przyjął 3 grudnia 1982 święcenia kapłańskie. Do 1988 pracował w parafiach swego miasta, potem zajmował się młodzieżą Akcji Katolickiej, piastował różne stanowiska w archidiecezji stołecznej, m.in. odpowiadał za przygotowania do Wielkiego Jubileuszu 2000 na jej terenie.

Reklama

4 stycznia 2000 św. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym swej rodzimej archidiecezji, gdy na jej czele stał obecny papież Franciszek. Sakrę nominat przyjął właśnie z jego rąk 25 marca tegoż roku.

Podziel się cytatem

22 grudnia 2005 Benedykt XVI powołał go na biskupa Gualeguaychú, skąd 31 sierpnia 2016 Franciszek przeniósł go na urząd koadiutora archidiecezji San Juan de Cuyo. Jej arcybiskupem został 17 czerwca 2017 i to stanowisko pełni do dzisiaj. W CELAM odpowiadał dotychczas za tematykę laikatu.

Latynoamerykańska Rada Biskupia z siedzibą w Bogocie powstała 1955 w Rio de Janeiro z inicjatywy Piusa XII jako pierwsza kontynentalna wspólnota krajowych episkopatów, na długo przed Soborem Watykańskim II. W jej skład wchodzą konferencje biskupie Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Odbywające się średnio co 7 lat zgromadzenia ogólne CELAM, m.in. w Aparecidzie w maju 2007 roku, zobowiązały Kościół w tym regionie do przyjęcia „opcji na rzecz ubogich” i odegrały ważną rolę w realizacji postanowień soborowych w Ameryce Łacińskiej.

Podziel się cytatem

2020-11-08 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący CCEE apeluje o pokój w Nikaragui

[ TEMATY ]

pokój

CELAM

Nikaragua

Archiwum/ kard. Angelo Bagnasco

Kard. Angelo Bagnasco, arcybiskup Genui, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch (do maja tego roku), przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Kard. Angelo Bagnasco, arcybiskup Genui, przewodniczący
Konferencji Episkopatu Włoch (do maja tego roku), przewodniczący
Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) kard. Angelo Bagnasco, wystosował list do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Nikaragui kard. Leopolda José Brenesa Solórzano. Dołącza w nim do papieskiego apelu, by jak najszybciej powrócić do pokojowych rozmów, które mogą przywrócić ład w kraju.

W liście adresowanym do kard. Leopolda José Brenesa Solórzano, przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco pisze o głębokim zaniepokojeniu z powodu narastającej w Nikaragui fali przemocy i zamieszek.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję