Reklama

100 lat ze światem ciszy

Niezwykle wzruszająca, wypełniona modlitwą i uwielbieniem Boga uroczystość - cicha Msza św. na jubileusz 100-lecia duszpasterstwa głuchych w Łodzi - zgromadziła wiernych, którzy w sobie właściwy sposób przeżywają chrześcijańskie powołanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka i współkoncelebrowana przez kapłanów pracujących na co dzień z osobami głuchoniemymi rozpoczęła jubileuszowe świętowanie. Padały słowa podziękowania pod adresem duszpasterzy i osób zaangażowanych w to, by ci, którzy fizycznie nie słyszą, mogli usłyszeć duchem i sercem. I podkreślano, że choć ubożsi o mowę, są bogatsi o wrażliwość i życzliwość dla drugiego człowieka. Kaplica św. Krzysztofa przy kościele Ojców Jezuitów w niedzielę 6 listopada nie była w stanie pomieścić wszystkich związanych z duszpasterstwem - wielką parafią na terenie Łodzi i archidiecezji, Kościołem, który żyje i promieniuje na innych nieustanną ewangelizacją, akcjami i przedsięwzięciami.
- Duszpasterstwo głuchych, powstałe z najgłębszego szacunku dla osób pozbawionych słuchu, nie służy niczemu innemu, jak tylko temu, by każdemu człowiekowi pomóc realizować Chrystusową Ewangelię - mówił w homilii Metropolita Łódzki - by dać siłę i moc do rozwiązywania problemów. Ten szczególny jubileusz może być okazją do tego, by na nowo odczytać kierunek drogi naszego życia, abyśmy wiedzieli, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. I za bł. Janem Pawłem II powtórzył: „Nie lękajcie się być świętymi, uczyńcie trzecie tysiąclecie erą ludzi świętych” - uczestnicząc w duszpasterstwie i starając się radośnie przeżywać swe chrześcijańskie powołanie. Ksiądz Arcybiskup kilkakrotnie zaakcentował, z jak wielką radością przyjął zaproszenie, by przewodniczyć Liturgii i jak bardzo cieszy się, że jest wśród osób głuchoniemych. Wspomniał wszystkich księży pracujących w duszpasterstwie - od bp. Wincentego Tymienieckiego, który w 1911 roku założył pierwszą w Łodzi, a drugą w Polsce szkołę dla głuchoniemych, po obecnego kapelana - ks. Wiesława Kamińskiego. - Każdy z duszpasterzy wnosił jemu właściwy styl - mówił abp Władysław Ziółek - jednak ks. Kamiński idąc po śladach poprzedników, ubogaca to duszpasterstwo bardzo wymownie. Szczególnie młodych ludzi stara się objąć działalnością edukacyjną, sportową i charytatywną, daje możliwość włączenia się w prace duszpasterstwa wszystkim, realizując bardzo bogaty program, dlatego jemu i najbliższym współpracownikom za to dziękuję - powiedział Ksiądz Arcybiskup. W uznaniu zasług i wielkiej pracy, jaką w rozwój duszpasterstwa włożył archidiecezjalny duszpasterz głuchych, abp Władysław Ziółek nadał mu tytuł kanonika. Uroczystą Eucharystię w intencji nieżyjących kapłanów-kapelanów bp. W. Tymienieckiego, ks. K. Nasierowskiego, ks. S. Stępnia, ks. W. Baczmagi, ks. A. Rasowskiego, ks. P. Jelenia, osób ze świata ciszy i zmarłego nagle, tuż przed dniem swego ślubu, Kamila, koncelebrowali księża - duszpasterze głuchoniemych: ks. Wiesław Kamiński, ks. Tomasz Estkowski, ks. Włodzimierz Moraczewski, ks. Krzysztof Helik, a także proboszcz parafii Ojców Jezuitów w Łodzi - o. Kazimierz Kubacki, ks. kan. Stanisław Skobel, ks. kan. Jarosław Pater, ks. prał. Grzegorz Jędraszek i ks. kan. Paweł Lisowski. Uczestniczyli także klerycy uczący się języka migowego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Do Mszy św. służyli niesłyszący ministranci i lektorzy, którzy czytali Pismo Święte i tłumaczyli je na język migowy oraz wraz z kapłanami migali wszystkie kwestie Liturgii. Obecni byli przedstawiciele władz miasta i województwa.
Po Mszy św. wszyscy spotkali się w Sali Teatralnej, gdzie po przedstawieniu historii duszpasterstwa oraz prezentacji filmu opowiadającego o życiu i trudnościach niesłyszących, a także słyszących dzieci niesłyszących rodziców, ks. Wiesław Kamiński wraz z Księdzem Arcybiskupem wyróżnili kilkadziesiąt osób jubileuszowym medalem. Uhonorowani to ludzie, którzy swoim sercem, postawą i pracą służą duszpasterstwu, wspierają je i pomagają osobom głuchym.
O tym, jak ważne i potrzebne jest integrowanie w Kościele osób niesłyszących, jak potrzebne jest serce i zaangażowanie duszpasterzy, ile dobra daje to wspólne miejsce, spotkania, katechezy, Msze św., świadczy świadectwo matki głuchoniemego chłopca: „Wreszcie trafiliśmy do łódzkiego duszpasterstwa głuchych. I to właśnie miejsce stało się dla nas najważniejsze. Ono łączy wszystkich ludzi. W „głuchym kościele” spotykają się członkowie PZG, ludzie związani ze „Słyszę serce”, nauczyciele i uczniowie szkół dla niesłyszących, rodzice głusi i słyszący. Wszyscy różnimy się od siebie i nie zawsze się ze sobą zgadzamy. Ale wszystkich nas łączy wiara w jednego Boga. To w „głuchym kościele” zobaczyłam, że Pan Bóg przemawia do ludzi w bardzo różny sposób i potrafi dotrzeć do serca każdego człowieka. W „głuchym kościele” jest miejsce dla każdego z nas. A przede wszystkim jest miejsce dla mojego syna. Pan Bóg jest wszędzie, ale w duszpasterstwie głuchych - głuche dziecko może naprawdę Go poznać. A słyszące osoby poznają tu także świat ciszy”.

Duszpasterstwo głuchych w Łodzi działa jak każda parafia. Swoim zasięgiem obejmuje około dwóch tysięcy osób posługujących się językiem migowym. W każdą niedzielę w kaplicy św. Krzysztofa odprawiana jest Msza św. w języku migowym, można skorzystać z sakramentu pokuty. Organizowane są pielgrzymki i wycieczki, a także Wigilie i spotkania wielkanocne. Archidiecezjalny duszpasterz nie tylko uczy dzieci i młodzież katechezy, ale organizuje zajęcia sportowe, prowadzi stowarzyszenie charytatywne „Niepełnosprawni - Sprawni”, którego celem jest dożywianie dzieci głuchych, zaopatrywanie ich w przybory szkolne i organizowanie imprez kulturalnych, rekreacyjnych i oświatowych. Już trzy razy odbyła się Spartakiada Integracyjna Dzieci i Młodzieży „Dogonić Marzenia”. Pomocą rodzicom niesłyszących dzieci zajmuje się grupa wsparcia „Spes in initio”. Organizowane są także kursy języka migowego - dla osób spoza świata ciszy, jak choćby ostatni - dla policjantów i strażników miejskich. Ośrodki duszpasterskie dla osób głuchoniemych działają też w Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim i Pabianicach, a kolejny tworzony jest przez ks. Dariusza Wyrodę w Zgierzu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Od dzieciństwa była prowadzona przez mamę za rękę do kościoła. Gdy dorosła, nie miała już takiej potrzeby. – Mawiałam do męża: „Weź dzieci do kościoła, ja ugotuję obiad i odpocznę”, i on to robił. Czasem chodziłam do kościoła, ale kompletnie nie rozumiałam, co się na Mszy św. dzieje. Niekiedy słyszałam, że Pan Bóg komuś pomógł, ale myślałam: No, może komuś świętemu, wyjątkowemu pomógł, ale na pewno nie robi tego dla tzw. przeciętnych ludzi, takich jak ja.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję