Choroba. Nigdy nie jest pewne, kiedy i w kogo uderzy, i jakie zniszczenia poczyni. W organizmie, umyśle, sercu, wśród najbliższych… Wie o tym każdy, kto się z nią zetknął; z taką, o której mówią „wyrok”, która przemienia i przewartościowuje. Zdarza się, że nawet Ci, co mieli więcej szczęścia, czują się naznaczeni, inni, mimo że „wygrali walkę”. Jak pomagać osobom dotkniętym chorobą w ich walce i w trudnej codzienności? Jak chory może pomagać samemu sobie? Czy da się pomagać innym, kiedy samemu jest się chorym?
Próbę odpowiedzi na te pytania podejmuje m.in. Akademia Walki z Rakiem, działająca przy Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.
Gdzie i po co?
Reklama
„Akademia Walki z Rakiem, dzięki swojej szerokiej i unikatowej ofercie wspiera chorych na nowotwory w zwycięskim boju o zdrowie i życie! Pobudza do walki, obalając schematyczne myślenie na temat choroby i leczenia” - czytamy na częstochowskiej stronie AWzR,
Ośrodek mieści się w Częstochowie przy ul. Krakowskiej 45 a. Jest miejscem, w którym pacjenci, a także ich bliscy mogą liczyć na wsparcie i pomoc w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami i tą trudną sytuacją. „AWzR wypełnia istotną niszę na rynku świadczeń zdrowotnych, gdzie pacjent częstokroć pozostawiany jest sam sobie z własną wiedzą na temat diagnozy oraz lękiem, co do dalszych rokowań. Swoim osłabieniem psychicznym daje nowotworowi większą szansę na opanowanie swojego organizmu, zamiast wziąć się z nim za bary, spróbować z nim walczyć i… wygrać! Akademia Walki z Rakiem uzupełnia leczenie medyczne, ale nie zastępuje go!”
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Osobliwe piękno
- Pomimo choroby mamy w sobie pogodę, naiwność, entuzjazm - mówi Olga Młynarczyk, uczestniczka Akademii Walki z Rakiem. - Jesteśmy otwarci i życzliwi. Uczymy się od siebie, jak rozpoznawać piękno codziennych chwil i przedmiotów, i jak roztaczać wokół siebie spokój. Słowo hospicjum większości ludzi kojarzy się z miejscem, w którym można już tylko umrzeć. Owszem, tu się też umiera, ale godnie i w otoczeniu ciepła oraz normalnych emocji, a przede wszystkim w otoczeniu oddanych i życzliwych ludzi. Można też właśnie tu nauczyć się radzić sobie ze stresem i odnajdywać w sobie siłę, żeby smakować kolejny dzień. Każdy z nas w odpowiednim dla siebie tempie znajduje tlen i kilka odpowiedzi na swoje życie, a także na życie naszych bliskich, którzy nierzadko gorzej radzą sobie z naszą chorobą.
Każdy z nas ma w sobie osobliwe piękno i prawdziwie potrafi się uśmiechać... Trzeba wykorzystać tę energię i pokazać światu, że nawet w takich sytuacjach można być pięknym.
Chorzy dla chorych
Nie jest łatwo odbudować życie, ale wystarczy zdać sobie sprawę, że mamy w sobie tę samą siłę, która była w nas przed chorobą, i używać jej z korzyścią również dla innych. Na pomysł zrobienia kalendarza O. Młynarczyk wpadła, kiedy na jednym spotkaniu w ramach terapii w AWzR wnikliwiej przyjrzała się innym uczestnikom. - Każdy ma spore opory, żeby w ogóle być na takiej terapii, bo nie jest niczym miłym rozprawiać o tym, jak trzeba przekonywać się do życia i do walki o nie po chemioterapiach, radioterapiach i innych naświetlaniach. Niezastąpiona jest Iwona Różyńska, nasza terapeutka.
- Wszyscy członkowie Akademii, czyli 5 kobiet i jeden mężczyzna, z ciekawością, ale i radością przyjęli pomysł wzięcia udziału w tym projekcie. To ważne, że i my jeszcze możemy komuś pomóc…
Kalendarz „Gramy o życie”
Kalendarz na 2012 r. „Gramy o życie” został wydany przez Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej i Teatr im. Adama Mickiewicza. Na każdej karcie znajduje się osoba, której życie naznaczyła choroba nowotworowa (uczestnicy Akademii Walki z Rakiem) oraz aktor częstochowskiej sceny (Sebastian Banaszczyk, Teresa Dzielska, Andrzej Iwiński, Adam Hutyra, Michał Kula oraz Piotr Machalica - dyrektor artystyczny). Autorem fotografii jest Piotr Dłubak, projektantem szaty graficznej - Małgorzata Dumana, charakteryzacja - Kamila Misiak.
Uczestnicy Akademii Walki z Rakiem, występujący w kostiumach teatralnych, to: Olga Młynarczyk, Kazimierz Wójcik, Jadwiga Kuna, Alicja Załoga, Anna Zębińska i Elżbieta Lisek.
Kalendarz to swoista cegiełka na rzecz Hospicjum Częstochowskiego. Osoby zainteresowane wsparciem jego działalności przez tę formę pomocy prosimy kontakt: Poradnia Opieki Paliatywnej dla Dorosłych i Dzieci, ul. Krakowska 45 a, tel. 034 360 54 91, 034 360 55 37.