Reklama

Charyzmatyk z Ugandy po raz drugi w Zawierciu

Stojąc przy ołtarzu, unosi w górę ręce. „Bye, bye, demons” - mówi mocnym głosem. Po chwili dodaje: „Nie ma już tu demonów. Demonie, jeśli jesteś, odezwij się”. W ciszy panującej w zawierciańskiej bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozlega się przenikliwy, nieludzki krzyk. „Ta kobieta nie jest opętana, ale chora. Wkrótce wyzdrowieje” - mówi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkania z pochodzącym z Ugandy o. Johnem Bashoborą gromadzą w Polsce tłumy. Trzydniowe rekolekcje, jakie miały miejsce w Zawierciu w listopadzie ub.r., również przyciągnęły tysiące osób nie tylko z miasta i okolic, ale także ze Śląska, Zagłębia, Częstochowy i Kielecczyzny. „Wszystko wskazuje na to, że wczesnym latem o. John znowu odwiedzi nasze strony. W każdym razie już jest wymagana zgoda gospodarza naszej archidiecezji, metropolity częstochowskiego, abp. Wacława Depo. Wstępny termin spotkania przewidziany jest na przełom maja i czerwca” - informuje proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu ks. prał. Zenon Gajda, na zaproszenie którego Charyzmatyk już raz gościł w Zawierciu.

Migawki z rekolekcji

Reklama

O. John Bashobora prowadzi Msze św. w typowy dla Afrykańczyków sposób. Żywiołowo gestykuluje, próbując włączyć ludzi do współpracy. Raz prosi o oklaski dla Boga, innym razem nawołuje, aby głośno powtarzać słowa modlitwy lub położyć rękę na głowie sąsiada. Potem znowu prosi, aby powiedzieć sobie nawzajem, że w imię Jezusa kocha się osobę stojącą obok. To znów pozwala wykrzyczeć ludziom wszystkie intencje, z którymi tutaj przyszli. Czasem zwraca uwagę na brak uśmiechu wśród wiernych zgromadzonych w kościele. Szybko jednak ludzie zaczynają się uśmiechać, a nawet śmiać na cały głos. Potem ciemnoskóry kapłan bierze do rąk monstrancję i rusza w tłum. Stłoczeni w kościele ludzie rozstępują się, tworząc szpaler. Ksiądz wpatrując się w Hostię, szepta modlitwy, a na koniec błogosławi tłum. To tylko niektóre momenty z niezwykłych i wyjątkowych rekolekcji w Zawierciu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obdarzony charyzmatami

Reklama

Sam Father Bash, bo tak nazywają go w Ugandzie, obdarzony charyzmatami Ducha Świętego, od razu zastrzega, że nie jest żadnym „uzdrowicielem”, tylko zwykłym księdzem, który niesie wiernym Jezusa. Po co więc przybywają tłumy, aby spotkać się z nim? Intencji jest tak wiele jak wiele uczestników spotkań. Niektórzy z zebranych w zawierciańskiej bazylice liczyli na cud, inni przyjechali, aby prosić Boga w intencji współmałżonka, dziecka, przyjaciół lub o łaski dla siebie czy o nowe życie. Czy podczas listopadowych rekolekcji wydarzyło się jednak coś wyjątkowego? Wiele osób po modlitwie dawało świadectwa uzdrowień z poważnych chorób, byli też tacy, którzy mówili o uwolnieniu oraz umocnieniu na drodze uświęcania się.
Z kapłanami swoimi osobistymi doświadczeniami ciągle dzielą się ludzie, którzy przeżyli coś niewytłumaczalnego, doznali uzdrowienia czy uwolnili się od nałogu. Najbardziej spektakularne, choć nie jedyne było uleczenie z raka skóry. „Sam widziałem świadectwo lekarskie. Potworne zmiany skórne były umiejscowione na lewym przedramieniu. Wierny poprosił o. Johna o modlitwę. Rozmowa miała miejsce na chodniku. Kapłan położył swoją rękę na chorej części ciała. Widząc, co się dzieje, czułem się jak na filmie science fiction. Na moich oczach skóra nabierała normalnego wyglądu. Wszystko trwało minutę lub dwie. Poprosiłem tego mężczyznę o to, by poszedł do lekarza, przebadał się i przyniósł świadectwo, by upewnić się, że tej choroby już nie ma” - opowiada proboszcz zawierciańskiej wspólnoty ks. prał. Zenon Gajda. Inna sytuacja dotyczyła starszej kobiety, która chodziła o kulach. Wierna siedziała w zakrystii, poprosiła o modlitwę. O. Bashobora rzucił jej przez tłumaczkę: „No to chodź ze mną do kościoła, do ołtarza”. Kobieta odparła, że nie jest w stanie, ale kapłan nalegał. Starsza kobieta zostawiła kule i niepewnym krokiem podążyła za nim, powłócząc nogami. Po chwili do ołtarza doszła już normalnie. Trzecia sytuacja dotyczy 6-letniego chłopczyka o imieniu Maciek z Czeladzi. Dziecko cierpiało na głuchotę. Po modlitwie zaczął słyszeć. Kolejny to gimnazjalista Dawid, który przed przyjściem do kościoła w wyniku silnego urazu nie był w stanie stanąć na nogę, poruszał się za pomocą kul. Do domu wrócił już bez nich. Gdy po kilku dniach poszedł do lekarza, ten stwierdził, że wszystko zagoiło się nad wyraz szybko, bo chłopak miał mieć nogę w łusce jeszcze przez 3 tygodnie. Wśród niewytłumaczalnie uzdrowionych znalazła się również kobieta, u której lekarze wykryli guza piersi.

Lekcja wiary i pokory

„Uzdrawia wiara w moc Bożą, bo Chrystus jest Panem całego porządku. Jezus jest również panem schorzeń ludzkich. Jego mocą może dokonać się uleczenie. Nie szafujmy jednak tak często słowem cud w odniesieniu do wydarzeń, które tu miały miejsce. Żeby coś takiego stwierdzić, należy zwołać komisje lekarskie i kościelne, by to potwierdzić. W przypadku wizyty księdza Johna w Zawierciu możemy mówić o niewytłumaczalnych uzdrowieniach. Dla mnie te wydarzenia były wielką lekcją wiary i pokory kapłańskiej. Kiedy do Jezusa przynoszono chorych, on prawie zawsze mówił: «Twoja wiara cię ocaliła, twoja wiara cię uzdrowiła, twoja wiara ci pomogła»” - zauważa ks. Gajda.

Father Bash

O. John otrzymał od Boga wielki charyzmat w posłudze uzdrawiania i uwalniania. Wszędzie tam, gdzie jest, aby głosić Słowo Boże, Bóg uwalnia poprzez niego ludzi od złego ducha i uzdrawia z przeróżnych chorób. Znany jest w Kościele jako osoba bardzo aktywna w ewangelicznej posłudze. Misjonarz jeździ po świecie i głosi Słowo Boże oraz modli się nad każdym, kto o modlitwę poprosi.
Na stałe „Father Bash” mieszka i pracuje w Ugandzie. Zajmuje się głównie sierotami, dziećmi wojny oraz chorymi na AIDS. Zapewnia utrzymanie ponad 5 tys. dzieci, sam opłaca ich codzienne wyżywienie, a także dba o ich edukację. Ojciec John mieszka w diecezji Mbarara w południowo-zachodniej Ugandzie, gdzie jest diecezjalnym koordynatorem Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej.
Przed nami już niebawem kolejna szansa na spotkanie z charyzmatycznym kapłanem w Zawierciu. Gdy już termin wizyty będzie dokładnie określony, z pewnością poinformujemy o tym naszych Czytelników.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

2025-04-13 20:56

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W Wielkim Tygodniu odpowiedź na pytanie - czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę

2025-04-14 16:13

[ TEMATY ]

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

W Niedzielę Palmową media obiegła wiadomość o rzekomo „rewolucyjnym dokumencie Watykanu”, biły po oczach „klikbajtowe” tytułu o tym, że papież czegoś zakazał, że postanowił, zdecydował, nakazał itd. A jak to jest naprawdę? Zobaczmy zatem!

W wielu miejscach przyjął się zwyczaj celebracji tzw. Mszy świętych zbiorowych, czyli takich, gdzie podczas jednej celebracji jeden kapłan sprawuje ją w kilku różnych intencjach przyjętych od ofiarodawców. Trzeba tu odróżnić ją od Mszy koncelebrowanej, gdy dwóch lub więcej kapłanów celebruje wspólnie, każdy w swojej indywidualnej intencji. Stolica Apostolska zleca, by w ramach prowincji (czyli metropolii) ustalić zasady dotyczące ewentualnej częstszej celebracji takich właśnie zbiorowych Mszy świętych. Zasady ustalone w roku 1991 na mocy dekretu Kongregacji ds. Duchowieństwa o intencjach mszalnych i mszach zbiorowych Mos iugiter przewidywały, że taka celebracja może odbywać się najwyżej dwa razy w tygodniu. Tymczasem biskupi mogą zdecydować, by można było takie zbiorowe Msze święte sprawować częściej, gdy brakuje kapłanów a liczba przyjmowanych intencji jest znaczna. Oczywiście ofiarodawca musi wyrazić wprost zgodę, by jego intencja została połączona z innymi w jednej celebracji. Celebrans może zaś pozostawić dla siebie jedynie jedno stypendium mszalne (czyli ofiarę za jedną intencję). Wszystkie te zasady – oprócz uprawnienia dla biskupów prowincji do ustalenia innych reguł – już dawno obowiązywały, zatem… rewolucji nie ma.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję