Reklama

Wiadomości

Powołano członków Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i Nauki

Minister Przemysław Czarnek powołał członków Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i Nauki nowej kadencji – poinformowała w środę rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska. Rada jest organem pomocniczym ministra edukacji i nauki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Pierwsze posiedzenie Rady Dzieci i Młodzieży planowane jest już w przyszłym tygodniu" – przekazała PAP Ostrowska.

Do zadań rady należy wyrażanie opinii dzieci i młodzieży w sprawach związanych z oświatą i wychowaniem. Szczególnie dotyczy to planowanych zmian i propozycji rozwiązań w tym zakresie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W skład Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i Nauki wchodzi 16 członków i 16 ich zastępców, po jednym członku i jego zastępcy z każdego województwa. Kadencja trwa rok. Kadencja obecnie powołanej rady potrwa do 30 września 2021 r.

Podziel się cytatem

Reklama

W skład rady weszli: z woj. dolnośląskiego Paweł Łubkowski – członek rady i Adam Goleński – zastępca członka rady; z woj. kujawsko-pomorskiego Jakub Lewandowski – członek rady i Mateusz Pruchnicki – zastępca członka rady; z woj. lubelskiego Mateusz Błaszczak – członek rady i Aleksander Przybysz – zastępca członka rady; z woj. lubuskiego Zuzanna Sikora – członek rady i Aleksander Łabuć – zastępca członka rady; z woj. łódzkiego Eryk Zywert – członek rady i Martyna Pawul – zastępca członka rady; z woj. małopolskiego Jadwiga Mizerska – członek rady i Karolina Tomasik – zastępca członka rady; z woj. mazowieckiego Jan Zając – członek rady i Angelika Żukowska – zastępca członka rady; z woj. opolskiego: Maciej Pawelec – członek rady i Karolina Tulik – zastępca członka rady; z woj. podkarpackiego Szymon Szurlej – członek rady i Szymon Nieznański – zastępca członka rady; z woj. podlaskiego Mateusz Feszler – członek rady i Krzysztof Pruszyński – zastępca członka rady; z woj. pomorskiego Paulina Nowak – członek rady i Bartosz Adamkiewicz – zastępca członka rady; z woj. śląskiego Kamil Lorek – członek rady i Jan Pałasz – zastępca członka rady; z woj. świętokrzyskiego Krystian Szkoda – członek rady i Wiktoria Mazurczak – zastępca członka rady; z woj. warmińsko-mazurskiego Aleksandra Horoszko – członek rady i Alicja Łożyńska – zastępca członka rady; z woj. wielkopolskiego Daniel Dudek – członek rady i Jarosław Szymkowiak – zastępca członka rady; z woj. zachodniopomorskiego Adrian Tomicki – członek rady i Marlena Sołtysińska – zastępca członka rady.

Reklama

Posiedzenia rady zwołuje minister. Zgodnie z podpisanym przez niego w poniedziałek zarządzeniem posiedzenia rady mogą się odbywać w formie wideokonferencji za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

W posiedzeniu rady biorą udział członkowie rady. W przypadku nieobecności członka rady w posiedzeniu bierze udział jego zastępca. Minister może też zwołać posiedzenie rady z udziałem zarówno jej członków, jak i zastępców.

Członkowie Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i Nauki wyłaniani są w drodze naboru prowadzonego przez resort edukacji. Kandydować mogą uczniowie szkół znajdujących się na terytorium Polski, którzy ukończyli 13 lat i absolwenci tych szkół, którzy do dnia zakończenia naboru nie ukończą 21 lat.

Reklama

Chętni muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej resortu edukacji i przedstawić w nim swoją wizję działalności Rady, a następnie przesłać go wraz z wymaganym życiorysem do siedziby MEN (decyduje data stempla pocztowego).

Nadesłane kandydatury są oceniane na podstawie przesłanych zgłoszeń. Przy analizie zgłoszeń kandydatów brane pod uwagę są: zaangażowanie w wolontariat, zaangażowanie w działalność społeczną oraz w życie społeczności lokalnych i życie publiczne, aktywności w młodzieżowych radach, samorządzie szkolnym, harcerstwie, zajęciach pozalekcyjnych, instytucjach charytatywnych, a także osiągnięcia w nauce, w tym w olimpiadach i konkursach. Kandydat musi przedstawić napisać uzasadnienie swojej kandydatury.

W tym roku do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynęło 331 zgłoszeń od kandydatów. Jest to największe zainteresowanie członkostwem w radzie od czasu powołania Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej w 2016 r. (PAP)

Podziel się cytatem

Reklama

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

2020-12-09 18:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aktywni na chwałę!

Smaczki diecezji śledzą to, co warto docenić i o czym warto powiedzieć. Przykładem aktywnej wspólnoty jest parafia pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju.

Od dłuższego czasu można zauważyć zaangażowanie zarówno duszpasterzy jak i parafian w życie diecezji. Na uwagę zasługują chociażby akcje i konferencje o charakterze ekologicznym. Przy współpracy z Fundacją Gaudium et Spes odbyła się między innymi konferencja Kościół wobec rolnictwa ekologicznego, która zgromadziła miłośników życia ekologią. Zrealizowany został także Eko Film Festiwal pod hasłem Żyję ekologicznie, gdzie poza filmami o tematyce ekologicznej, przygotowane były degustacje potraw ekologicznych oraz atrakcje dla najmłodszych.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję