Reklama

Liturgiczna Służba Ołtarza

Nie tylko służą do Mszy

Niedziela sandomierska 26/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Ministrant, to słowo pochodzenia łacińskiego i oznacza tyle co usługiwać czy pomagać. Ministrant to osoba posługująca przy Mszy św. oraz przy sprawowaniu pozostałych sakramentów i sakramentaliów.
Chłopcy, wyrażający pragnienie służby przy ołtarzu, podejmują obok ćwiczeń funkcji liturgicznych także szeroką formację obejmująca różne zadania - jest to wychowanie przez liturgię. Najwytrwalsi po okresie próbnym przyjmowani są, przez błogosławieństwo, do grona służby liturgicznej.
Krajowe Duszpasterstwo Służby Liturgicznej dzieli formację na następujące stopnie i funkcje:
Kandydat - nie nosi jeszcze komży, dopiero uczy się posługiwania do Mszy św., odpowiedzi mszalnych, itp. Ten czas próby trwa zazwyczaj rok i bywa dzielony na dwa stopnie: aspirant i kandydat.
Choralista - za pomocą kołatek, dzwonków i gongów daje wiernym sygnały do przyjęcia odpowiedniej postawy w czasie liturgii.
Ministrant światła - opiekuje się świecami i posługuje przy nich.
Ministranta krzyża - nosi krzyż podczas procesji i nabożeństw Drogi Krzyżowej.
Ministranta księgi - dba o księgi liturgiczne, przygotowuje je przed celebracją liturgiczną. Może także posługiwać celebransowi przy mszale.
Ministrant ołtarza może pełnić następujące funkcje: ministrant wody - nosi kociołek z woda święconą podczas obrzędów pokropienia wiernych; ministrant kadzidła - odpowiedzialny jest za kadzielnicę, jej przygotowanie i utrzymanie w czystości oraz niesie kadzidło w naczyniu zwanym „łódką”. Ministrant ołtarza posługuje przy naczyniach liturgicznych, podaje chleb, wino i wodę do sprawowania Eucharystii, usługuje kapłanowi, a przy udzielaniu wiernym Komunii św. przytrzymuje patenę pod Ciałem Pańskim, by jego partykuły nie spadły na ziemię.
Lektor - ministrant Słowa Bożego - to osoba po specjalnym kursie, trwającym zazwyczaj rok. Czyta Słowo Boże (z wyjątkiem Ewangelii) oraz odczytuje wezwania Modlitwy Powszechnej.
Psałterzysta - wykonuje psalmy, zazwyczaj jest ministrantem Słowa Bożego posiadającym uzdolnienia muzyczne.
Kantor - intonuje pieśni oraz dba o oprawę muzyczną liturgii i zaangażowanie wiernych w śpiew.
Ceremoniarz - mistrz ceremonii, to osoba po specjalnym kursie. Jego zadaniem jest koordynowanie działań pozostałych ministrantów. Jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg liturgii, przeprowadza próby z ministrantami. Musi być zaznajomiony z przepisami liturgicznymi.
Animator liturgiczny - jest starszym ministrantem po specjalnym kursie i opiekuje się grupą ministrantów.

Formacja

W przygotowanie ministrantów do służby przy ołtarzu trzeba włożyć wiele trudu. Najczęściej odbywa się to w parafii, w formie cotygodniowego spotkania z kapłanem lub z odpowiednio przygotowanymi animatorami.
W naszej diecezji formacja animatorów LSO na poziomie diecezji odbywa się w Diecezjalnym Ośrodku Turystyki i Formacji Chrześcijańskiej „Augustianum” w Radomyślu nad Sanem. Za formację animatorów i ceremoniarzy odpowiedzialny jest diecezjalny duszpasterz ks. Ryszard Podlewski. Jednocześnie ze szkołą animatora odbywa się tam również formacja ceremoniarzy. Natomiast na szczeblu dekanalnym mają miejsce kursy dla lektorów.
Kapłani i animatorzy grup w trakcie formacji ministranckiej mają do dyspozycji podręczniki przeznaczone dla poszczególnych szczebli formacji (kandydat, ministrant i lektor) oraz dla odpowiednich kategorii wiekowych. Wsparciem są także plansze, prezentacje i konspekty. Również Internet pełen jest pomysłów i wskazań odnoszących się do właściwej formacji służby ołtarza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Patron, charakter i miłość ojczyzny

Wszyscy ministranci i lektorzy otrzymują za patronów św. Stanisława Kostkę, św. Dominika Savio, św. Tarsycjusza oraz św. Jana Berchmansa. Ich wstawiennictwa wzywają podczas modlitwy i na spotkaniach w grupach. Każdy ministrant stara się również poznawać i naśladować świętych patronów.
Oprócz stałych spotkań i regularnej służby przy ołtarzu, poza formacją intelektualną, liturgiczną i duchową - bycie ministrantem pozwala nawiązać nowe znajomości, otwierać się na innych ludzi i dodaje odwagi w publicznych wystąpieniach. Bardzo często lektorzy, którzy w kościele czytają Słowo Boże i dbają w życiu codziennym o poprawną polszczyznę łatwiej dostają się do wymarzonej szkoły, a w życiu dorosłym lepiej radzą sobie ze znalezieniem pracy.
Solidna formacja sumienia również nie pozostaje bez echa w życiu codziennym. Młody człowiek, który uczy się właściwych postaw wyrasta potem na patriotę kochającego Boga i Ojczyznę.

Sport i zabawa

Okres przebywania w grupie ministranckiej czy lektorskiej, to czas na dobre spędzenie czasu. Mniej czasu spędza się przed komputerem, a więcej na kontaktach z rówieśnikami. Dla ministrantów bardzo często organizowane są różnego rodzaju turnieje, zawody czy rozgrywki.
Potwierdza to ks. Ryszard Podlewski: - Nasza diecezja regularnie organizuje turniej tenisa stołowego w Radomyślu nad Sanem, turniej futsalu, rozgrywki w piłce nożnej i to wszystko na poziomie diecezjalnym. Wiele parafii rywalizuje między sobą sportowo. Dekanalni duszpasterze często organizują u siebie różnorodne formy rywalizacji. Grupy LSO często ze swoimi duszpasterzami wyjeżdżają na wycieczki, pielgrzymki czy rajdy do ciekawych miejsc. Kapłani organizują dla grup działających przy parafii ogniska, grille czy dyskoteki. Możliwości jest wiele i wszystko zależy od wspólnoty ministranckiej i jej duszpasterza. W ramach wakacji i ferii zimowych staramy się zawsze zorganizować kilka turnusów rekolekcyjno-wypoczynkowych połączonych z formacją. W najbliższe wakacje odbędą się cztery takie turnusy: 30 czerwca - 7 lipca dla szkoły podstawowej, 7-14 lipca dla gimnazjum oraz kolejne dwa turnusy z dodatkową wycieczką 14-21 lipca - szkoła podstawowa i 21-28 lipca - gimnazjum.

Strona ogólnopolska LSO: www.ministranci.pl
Strona ministrancka w diecezji: www.ministranci.sandomierz.opoka.org.pl

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: W nierozerwalnej sieci

2025-04-30 09:19

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Adobe.Stock

Na pół wieku przed Chrystusem armia Cezara dotarła do brzegów Egiptu. Gdy zajął się ogniem Pałac Królewski, nie trzeba było długo czekać, by w płomieniach stanęła największa biblioteka starożytnego świata, założona trzy wieki wcześniej przez Ptolemeusza I Sotera.

Ogień pożarł ponad czterdzieści tysięcy woluminów. Spłonęła biblioteka, ale nie spłonął geniusz ludzkiej myśli, który nadal kwitł w egipskiej Aleksandrii. Dzięki niemu chrześcijanie pierwszych wieków usiłowali rozwikłać znaczenie dość zagadkowego wydarzenia, które rozegrało się po zmartwychwstaniu Jezusa, nad brzegami Jeziora Galilejskiego. Na słowo Jezusa apostołowie zarzucili sieci.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Caritas z ubogimi

2025-05-04 12:32

Archiwum Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Wielkanocne śniadanie Caritas

Wielkanocne śniadanie Caritas

Wraz z nimi do świątecznych stołów zasiedli m.in.: Biskup Rzeszowski Jan Wątroba, Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul, wicemarszałek województwa podkarpackiego Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska, b. prezydent Rzeszowa dr Mieczysław Janowski, prezes Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Mariusz Zacios, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor MOPS w Rzeszowie Joanna Wisz.

Zebranych gości powitał dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała. Następnie Biskup Jan Wątroba pobłogosławił świąteczne pokarmy oraz złożył wielkanocne życzenia. Powiedział: „Zmartwychwstały Jezus przynosi nam nadzieję. Również to dzisiejsze spotkanie daje ludziom nadzieję, że nie są sami, ponieważ są ludzie i organizacje, które nie tylko deklarują wsparcie, ale spieszą z konkretną pomocą.”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję