Do trzeźwego przeżywania czasu wakacji oraz odpowiedzialności za wychowanie dzieci i młodzieży w duchu trzeźwości zachęcają wiernych duszpasterze Kościoła sosnowieckiego. W sierpniu w sposób szczególny przypomina się o realizowaniu różnych form duszpasterstwa trzeźwości. Msze św. w intencji uzależnionych i ich rodzin, indywidualne modlitwy, a także modlitwy podejmowane przez wspólnoty parafialne za osoby pod wpływem nałogu, przyrzeczenia abstynenckie, a podczas homilii i ogłoszeń parafialnych apele o trzeźwość, uwrażliwianie na problem alkoholu, pobudzenie do modlitwy, refleksji i działania - to tylko niektóre z działań, które podejmowane są przez duszpasterzy w parafiach diecezji sosnowieckiej. W całej idei chodzi o to, by jak najwięcej ludzi zachęcić do podejmowania abstynenckich zobowiązań i przejąć ideą trzeźwości.
Specjalnym dokumentem zawierającym uzewnętrznione decyzje abstynenckie będące „apostolstwem, które Kościół przyjmuje, uznaje, chwali i błogosławi”, jak powiedział papież Pius XII - są Parafialne Księgi Trzeźwości, które istnieją w niemal każdej starej wspólnocie naszej diecezji, a także w kilkunastu nowych parafiach.
Księgi te odżywają zwłaszcza w sierpniu - miesiącu trzeźwości, a także w Wielkim Poście czy Adwencie, kiedy to zapełniają się wpisami, przyrzeczeniami, zobowiązaniami nowych apostołów trzeźwości. Zwykle wykładane są w kościołach, w bocznych ołtarzach lub w miejscu wyznaczonym. Przed lub po Mszy św. ludzie podejmują dar abstynencji, decyzję na całe życie lub na pewien okres czasu, np. na jeden rok, do 18. roku życia, czy choćby na czas Wielkiego Postu.
W parafii św. Stanisława BM Księga Trzeźwości wykładana jest w sierpniu przy ołtarzu Bożego Miłosierdzia. Powstała po wojnie, za czasów proboszcza ks. prał. Józefa Sobczyńskiego. Tutaj istnieje także Modlitewny Apostolat Trzeźwości, w skład którego wchodzi zespół osób, które podejmują stałą modlitwę za osoby uzależnione praz propagują ideę trzeźwości w swoich środowiskach. W sposób szczególny o trzeźwość całego narodu modlą się członkowie Żywego Różańca.
„Mówiąc o sierpniowej abstynencji warto zaznaczyć, że nie chodzi tylko i wyłącznie o alkohol. My ten temat rozszerzamy o inne zagrożenia współczesnego świata, jak uzależnienie od nikotyny, narkotyków czy Internetu” - zaznacza proboszcz parafii św. Stanisława BM, ks. kan. Jarosław Wolski. „Moim pragnieniem jest, aby Księga Trzeźwości nie tylko w sierpniu, ale przez cały rok zapełniała się nazwiskami gorliwych zwolenników trzeźwości. Jest ona dowodem społecznej i wychowawczej, profilaktycznej i pomocniczej działalności Kościoła oraz wyrazem apostolskiego dążenia ludu Bożego do pełni chrześcijaństwa” - dodaje.
W dokumencie „Wytyczne Episkopatu Polski dla kościelnej działalności trzeźwościowej” sformułowana jest główna zasada duszpasterstwa trzeźwości: „przez dobrowolną, całkowitą abstynencję wielu do trzeźwości stanowej i zawodowej wszystkich”. Na progu sierpnia, miesiąca abstynencji, warto i trzeba ponownie pochylić się nad tymi słowami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu