Reklama

Warsztaty z Panem Bogiem

Trzeba będzie wybierać między Czerwińskiem, Ołtarzewem, Niepokalanowem i Serpelicami nad Bugiem. Właśnie tam, w tym samym czasie, odbędą się spotkania młodzieży, organizowane przez warszawskie i podwarszawskie zgromadzenia zakonne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szkoda, że nie można być o jednym czasie wszędzie. Trzeba będzie wybierać między miejscowościami, ale i między franciszkanami, kapucynami, pallotynami i salezjanami, którzy spotkania młodych organizują, oraz ich duchowościami.
Franciszkanin o. Grzegorz Szymanik, bywał na różnych takich spotkaniach i wie, że różnice między nimi łatwo dostrzec. - Wszystkie reprezentują różne duchowości, style - mówi o. Szymanik. Kto zna duchowość tych czterech zgromadzeń, wie czego się spodziewać po spotkaniach. Wszystkie są dla tych, którzy pod koniec wakacji szukają bardziej wspólnoty niż samotni. Na wszystkich z nich frekwencja nie zawodzi organizatorów. - Wyraźnie widać, że młodzi ludzie potrzebują takich wspólnot, bycia razem i wspólnego doświadczania wiary.
Po raz szósty odbędzie się Pallotyńskie Spotkanie Młodych w podwarszawskim Ołtarzewie. Dla wielu to kropka nad „i” w wakacyjnych przeżyciach. Przyjeżdżają, by zaznać wspólnoty z Bogiem i ludźmi, by spotkać znajomych i zawrzeć znajomości, by modlić się i by radować się byciem ze sobą - twierdzą organizatorzy. W tym roku proponują zatrzymanie się nad hasłem: „Kościół naszym domem”.
- Chcemy zastanowić się wspólnie, czy rzeczywiście czujemy się w Kościele jak w domu i co to właściwie znaczy - wyjaśnia ks. Marek Chmielniak, pallotyn odpowiedzialny za organizacje spotkania. Spotkanie odbędzie się 24 i 25 sierpnia, tradycyjnie w Wyższym Seminarium Duchownym pallotynów w Ołtarzewie. Ale będzie też nowość...
- Złamiemy trochę konwencje z poprzednich lat i przewidujemy wieczorne przejście z Ołtarzewa do Ożarowa do sanktuarium Miłosierdzia Bożego na nabożeństwo. Tam w adoracyjnej modlitwie prowadzonej przez scholę PSM, będziemy mogli uwielbić Boga - mówi ks. Chmielniak. - To zupełna nowość, dotychczas spotkanie odbywało się w całości na terenie seminarium.
Jak podkreśla ks. Marek Chmielniak, spotkanie w Ołtarzewie jest przeznaczone szczególnie dla osób, które są zagubione w swoich środowiskach. - Tu zobaczą, że doświadczenie wiary nie jest niszowe. Część uczestników się już zna, są w jakiś sposób związani z pallotynami, niektórzy przyjadą po raz kolejny. Wielu z nich chwali sobie warsztaty, które, jak co roku będą towarzyszyć spotkaniom.
Spotkanie potrwa dwa dni, bogaty program powoduje, że oba są wypełnione po brzegi. Możliwe, że taki kształt spotkanie w Ołtarzewie będzie mieć po raz ostatni, bo pallotyni myślą o ich wydłużeniu, żeby młodzież nie musiała biec z jednego miejsca na drugie, czasem dosłownie. Po raz pierwszy na spotkanie w tym roku odwiedzi ks. bp Marek Solarczyk, który odprawi jedną z Mszy Św.

Reklama

Campo Bosko

Nad spotkaniami Campo Bosko, organizowanymi w 23-26 sierpnia w Czerwińsku nad Wisłą przez mazowieckich salezjanów, unosi się - jak ocenia ks. Sławomir Piotrowski - specyficzny duch zgromadzenia. - Atmosfera jest rodzinna, łączy poczucie wspólnoty, doświadczania żywego Kościoła - mówi ks. Sławomir. Hasło spotkań „Owce czy Wilki” nawiązuje do pierwszego proroczego snu patrona salezjanów - św. Jana Bosko.
Kilkuset młodych ludzi którzy przyjadą do Czerwińska, będą mogli wziąć udział w „Warsztatach dla ducha” dla przyszłych ojców i dla przyszłych matek. A także warsztatach kierownictwa duchowego i przyjaźni. A w sobotę 25. sierpnia po raz pierwszy w prawie dwudziestoletniej historii spotkań - w ślubach wieczystych kilku młodych salezjanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugi oddech nad Bugiem

Część uczestników wszystkich spotkań szła wcześniej na Jasną Górę i trafi na nie niemal prosto z pielgrzymek. Jeśli dla kogoś pielgrzymka to jeszcze mało, warszawscy kapucyni zapraszają na spotkanie „Golgota Młodych” do Serpelic nad Bugiem. Tu z pewnością licealiści i studenci (tylko ich się tu zaprasza) będą mogli pogłębić to, co słyszeli w drodze do Częstochowy. Ale, jak mówi br. Adam Zwierz, organizator „Golgoty”, będą mogli oddalić się od codziennej, często niepotrzebnej gonitwy i złapać drugi oddech (stąd główne hasło tegorocznych spotkań: „Respiracja”).
- Nie będą omawiane biologiczne aspekty oddechu, ale sposoby na to, aby odnaleźć go w Kościele. Jak to rozumieć? Oddechem chrześcijanina jest modlitwa i to o niej będziemy mówić, o „respiracio amoris”, modlitwie do Boga, która bierze swój początek w Duchu Świętym - zachęcają do udziału w „Golgocie” warszawscy kapucyni na stronie w internecie. - Jeśli czujesz, że się dusisz, przyjedź, aby wspólnie nauczyć się oddychać pełną piersią. - Jednym z wątków będzie nauka modlitwy - mówi br. Adam Zwierz. - Będzie modlitwa i kontemplacja nad ikoną, medytacja nad słowem, modlitwa wstawiennicza. A wszystko zmierza do większej więzi z Bogiem. Dlatego nasze spotkania, to bardziej rekolekcje niż impreza młodzieżowa.
Do Serpelic nad brzegiem Bugu w ubiegłym roku przyjechało ponad 700 osób z całej Polski, pomagało im 50 kapłanów, braci i sióstr zakonnych. W tym roku ma być ich nieco więcej.

Bardziej rekolekcje niż impreza

Choć Rekolekcyjne Spotkanie Młodych Max Festiwal w Niepokalanowie potrwa dłużej niż w Ołtarzewie i Czerwińsku (22-26. sierpnia), ale i tam program będzie bogaty. - W tym roku tematem będzie Eucharystia i wszystko co z nią związane. Tematyka nie łatwa ale przystępnie podana, z pewnością trafi do uczestników - mówi o. Grzegorz Szymanik.
Tym bardziej, że uczestnicy - których ma być, według ocen franciszkanów, jak w ubiegłym roku, około 300 - wiedzą już, co ich może spotkać w Niepokalanowie. Niektórzy licealiści i studenci będą tam nie po raz pierwszy. Swój udział zapowiedział już abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce. W programie jest m.in. procesja Eucharystyczna na wzór procesji Bożego Ciała z konferencją o historii i teologii procesji, Msza św., prezentacje o cudach Eucharystycznych, filmy, spotkania w grupach i świadectwa.
Będzie możliwość zajrzenia do jednego z „namiotów tematycznych” i porozmawiania na prezentowane tematy, a także możliwość indywidualnej rozmowy z zakonnikami, czy też spowiedzi. Ale będą także koncerty i wspólna zabawa. Zresztą, muzyka i koncerty odgrywają niepoślednia rolę we wszystkich czterech spotkaniach.
W Ołtarzewie u pallotynów muzyczna gwiazda spotkania zmienia się co roku. - W tym roku w piątek wieczorem zagra i zaśpiewa zespół New Life’M, jedna z bardziej znanych grup muzyki chrześcijańskiej - mówi ks. Marek Chmielniak. Ten sam zespół dzień później zagra na Max-Festiwalu w Niepokalanowie. W Serpelicach wystąpi natomiast zespół ETNA Kontrabande z muzyką z gatunku chrześcijańskiego reggae-ska, a w Czerwińsku m.in. akustyczna kapela Acoustic Praise.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47

[ TEMATY ]

spotkanie

DA Emaus

Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

Raymond Nader

W czwartek 9 maja 2024 r. po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel.

Raymond Nader jest chrześcijaninem maronitą, ojcem trójki dzieci, który doświadczył widzeń św. Charbela. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

[ TEMATY ]

muzyka liturgiczna

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Zwracając się do kapłanów i diecezjan świeckich, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej wydała komunikat dotyczący odtwarzania utworów audio w kościołach. W "trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów" zwraca w nim uwagę na "pojawiające się niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych podczas mszy świętych, nabożeństw i innych aktywności liturgicznych".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję