Reklama

Hanoi czy nowy rok przyniesie wznowienie pełnych relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską?

Na początku roku 2021 zostanie ogłoszone uzgodnienie przez Socjalistyczną Republikę Wietnamu i Stolicę Apostolską statusu stałego przedstawiciela Watykanu, rezydującego w Wietnamie – donosi agencja misyjna Eglises d’Asie.

Zaznacza, że przeszkodą we wcześniejszym ogłoszeniu tego faktu i w zrealizowaniu zapowiadanej podróży do Hanoi sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina była pandemii koronawirusa. Powołując się na wietnamskie władze kościelne podaje, że w październiku 2020 roku Wietnam i Watykan zaakceptował oficjalny status reprezentanta papieskiego rezydującego w Wietnamie.

Agencja Eglises d’Asie informuje o wznowieniu życia kościelnego po opanowaniu przez władze Wietnamu pandemii koronawirusa i przypomina, że uniemożliwiła ona szereg planowanych wydarzeń kościelnych.

Reklama

Episkopat wietnamski chciał uroczyście między innymi świętować 60-lecie ustanowienia hierarchii katolickiej w swej ojczyźnie i zainaugurować nową bazylikę w sanktuarium maryjnym Matki Bożej z La Vang w prowincji Quang Tri, ale planów tych nie udało się zrealizować ze względu na ograniczenia sanitarne.

Pandemia zmusiła także arcybiskupa Marka Zalewskiego, nierezydującego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Wietnamie, mieszkającego w Singapurze, do odwołania swej wizyty w tym kraju. Jego ostatnia wizyta w Wietnamie miała miejsce w styczniu 2020 roku.

W okresie świąt Bożego Narodzenia 2019 roku oficjalna agencja informacyjna ogłosiła, że premier Nguyen Xuan Phuc zaprosił sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina, do odwiedzenia Wietnamu na początku 2020 roku. Celem było ustanowienie stale rezydującego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Wietnamie. Pandemia zawiesiła jednak wszelkie plany podróży i spotkań, zmuszając obie strony do odkładania wszelkich decyzji. Wspólna grupa robocza Wietnamu i Stolicy Apostolskiej, która spotyka się co roku w celu omówienia relacji dyplomatycznych, nie mogła się spotkać w tym roku - jej ostatnie spotkanie odbyło się w Rzymie w 2019 roku.

Reklama

Według wietnamskich władz kościelnych w październiku 2020 roku Wietnam i Watykan zaakceptowały oficjalny status papieskiego przedstawiciela rezydującego w Wietnamie. Obie strony planują ogłosić to na początku 2021 roku. Kraj ten zerwał relacje dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską w 1975 r., kiedy to siły komunistyczne z północy przejęły kontrolę nad Wietnamem Południowym.

Ostatni nuncjusz apostolski w Wietnamie został wydalony z tego kraju 45 lat temu. Jednak na przestrzeni lat stosunki między Kościołem a Socjalistyczną Republiką Wietnamu uległy poprawie. W grudniu na przykład, wyżsi urzędnicy wietnamscy podziękowali miejscowym biskupom za wkład katolików w walkę przeciwko Covid-19 oraz za pomoc dla ofiar październikowej i listopadowej powodzi.

Oficjalne wietnamskie media rozpowszechniały również informacje na temat różnych uroczystości bożonarodzeniowych w kraju, zrywając z praktyką poprzednich lat, które ignorowały obchody Bożego Narodzenia.

"Wietnam wydaje się zatem być zdeterminowany, by odnowić swoje więzi dyplomatyczne z Watykanem w ramach wysiłków na rzecz poprawy swojego wizerunku w świecie – stwierdza francuska misyjna agencja Eglises d’Asie. - Siedem milionów wietnamskich katolików wydaje się zatem optymistycznie nastawionych do sformalizowania w nowym roku więzów dyplomatycznych między Wietnamem a Stolicą Apostolską. Wszystko zależy jednak od ewolucji kryzysu zdrowotnego w różnych częściach świata, zwłaszcza w Europie" - zaznacza agencja.

2021-01-02 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W nowe jutro

Rok Pański 2020 przeszedł do historii. Ruszyliśmy w nowe jutro. Przed nami kolejne karty w książce pt. „Życie”.

Wraz z rozpoczęciem nowego rozdziału pojawiają się pytania: jaki to będzie rok? Co przyniesie? Co się zmieni? Czy będzie lepszy od poprzedniego? I wielu z nas zatrzyma się na etapie tych pytań. Wielu też podejmie postanowienia, związane z realizacją marzeń, planów. Ale przecież w to wszystko wpisuje się trwająca pandemia. Od kilku miesięcy daje nam się we znaki. Inaczej niż co roku wyglądał Adwent, inne były święta... I dalej towarzyszy nam pytanie: czy uda się w tym nowym roku pokonać wreszcie wirusa, przez którego żyjemy w lęku, ograniczeniu i coraz większym braku ufności wobec drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję