Reklama

Hanoi czy nowy rok przyniesie wznowienie pełnych relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską?

Na początku roku 2021 zostanie ogłoszone uzgodnienie przez Socjalistyczną Republikę Wietnamu i Stolicę Apostolską statusu stałego przedstawiciela Watykanu, rezydującego w Wietnamie – donosi agencja misyjna Eglises d’Asie.

Zaznacza, że przeszkodą we wcześniejszym ogłoszeniu tego faktu i w zrealizowaniu zapowiadanej podróży do Hanoi sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina była pandemii koronawirusa. Powołując się na wietnamskie władze kościelne podaje, że w październiku 2020 roku Wietnam i Watykan zaakceptował oficjalny status reprezentanta papieskiego rezydującego w Wietnamie.

Agencja Eglises d’Asie informuje o wznowieniu życia kościelnego po opanowaniu przez władze Wietnamu pandemii koronawirusa i przypomina, że uniemożliwiła ona szereg planowanych wydarzeń kościelnych.

Reklama

Episkopat wietnamski chciał uroczyście między innymi świętować 60-lecie ustanowienia hierarchii katolickiej w swej ojczyźnie i zainaugurować nową bazylikę w sanktuarium maryjnym Matki Bożej z La Vang w prowincji Quang Tri, ale planów tych nie udało się zrealizować ze względu na ograniczenia sanitarne.

Pandemia zmusiła także arcybiskupa Marka Zalewskiego, nierezydującego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Wietnamie, mieszkającego w Singapurze, do odwołania swej wizyty w tym kraju. Jego ostatnia wizyta w Wietnamie miała miejsce w styczniu 2020 roku.

W okresie świąt Bożego Narodzenia 2019 roku oficjalna agencja informacyjna ogłosiła, że premier Nguyen Xuan Phuc zaprosił sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina, do odwiedzenia Wietnamu na początku 2020 roku. Celem było ustanowienie stale rezydującego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w Wietnamie. Pandemia zawiesiła jednak wszelkie plany podróży i spotkań, zmuszając obie strony do odkładania wszelkich decyzji. Wspólna grupa robocza Wietnamu i Stolicy Apostolskiej, która spotyka się co roku w celu omówienia relacji dyplomatycznych, nie mogła się spotkać w tym roku - jej ostatnie spotkanie odbyło się w Rzymie w 2019 roku.

Reklama

Według wietnamskich władz kościelnych w październiku 2020 roku Wietnam i Watykan zaakceptowały oficjalny status papieskiego przedstawiciela rezydującego w Wietnamie. Obie strony planują ogłosić to na początku 2021 roku. Kraj ten zerwał relacje dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską w 1975 r., kiedy to siły komunistyczne z północy przejęły kontrolę nad Wietnamem Południowym.

Ostatni nuncjusz apostolski w Wietnamie został wydalony z tego kraju 45 lat temu. Jednak na przestrzeni lat stosunki między Kościołem a Socjalistyczną Republiką Wietnamu uległy poprawie. W grudniu na przykład, wyżsi urzędnicy wietnamscy podziękowali miejscowym biskupom za wkład katolików w walkę przeciwko Covid-19 oraz za pomoc dla ofiar październikowej i listopadowej powodzi.

Oficjalne wietnamskie media rozpowszechniały również informacje na temat różnych uroczystości bożonarodzeniowych w kraju, zrywając z praktyką poprzednich lat, które ignorowały obchody Bożego Narodzenia.

"Wietnam wydaje się zatem być zdeterminowany, by odnowić swoje więzi dyplomatyczne z Watykanem w ramach wysiłków na rzecz poprawy swojego wizerunku w świecie – stwierdza francuska misyjna agencja Eglises d’Asie. - Siedem milionów wietnamskich katolików wydaje się zatem optymistycznie nastawionych do sformalizowania w nowym roku więzów dyplomatycznych między Wietnamem a Stolicą Apostolską. Wszystko zależy jednak od ewolucji kryzysu zdrowotnego w różnych częściach świata, zwłaszcza w Europie" - zaznacza agencja.

2021-01-02 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gallagher: rozbrojenie, rozwój i pokój są współzależne

[ TEMATY ]

pokój

Stolica Apostolska

abp Gallagher

Vatican news

abp Paul Gallagher

abp Paul Gallagher

Szef watykańskiej dyplomacji zabrał głos podczas internetowego spotkania ministrów spraw zagranicznych, zorganizowanego w ramach tegorocznej konferencji rozbrojeniowej.

Abp Paul Gallagher wyraził nadzieję, że zbliżający się szczyt stron Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, doprowadzi do konkretnych działań mających na celu zaprzestanie atomowego wyścigu zbrojeń i rozpoczęcie procesu pozbywania się arsenałów.

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii odnosi się do pierwszych komentarzy po Raporcie

2021-08-03 11:04

[ TEMATY ]

komisja ds. pedofilii

Adobe.Stock

W przesłanym KAI Stanowisku, Państwowa Komisja ds. Pedofilii, odnosząc się do komentarzy po opublikowaniu Pierwszego Raportu, podkreśla, że wykorzystywanie dzieci jest problemem społecznym. Zaznacza także raz jeszcze, że Raport nie uprawnia do wniosku, iż 30% sprawców wykorzystania seksualnego dzieci stanowią osoby duchowne.

Omówiona została również kwestia prawna dostępu do akt oraz współpraca między Państwową Komisją a Kościołem katolickim.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję