Reklama

Niedziela Świdnicka

Felieton Niedzieli Świdnickiej

Potrzebny ojciec i „bibliotekarz Chrystusa”

W II poł. ubiegłego roku minęło 1600 lat od śmierci księcia egzegetów św. Hieronima oraz 150 lat od momentu, gdy św. Józef został ogłoszony przez Ojca Świętego Piusa IX patronem Kościoła.

[ TEMATY ]

felieton

ks. Paweł Traczykowski

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Paweł Traczykowski - wikariusz parafii katedralnej, absolwent Instytutu Patrystycznego Augustinianum w Rzymie, wykładowca teologii, oraz języków łacińskiego, greckiego i włoskiego w WSD Świdnica

Ks. Paweł Traczykowski - wikariusz parafii katedralnej, absolwent Instytutu Patrystycznego Augustinianum
w Rzymie, wykładowca teologii,
oraz języków łacińskiego, greckiego
i włoskiego w WSD Świdnica

    Ciągle mam w pamięci zdanie usłyszane podczas rekolekcji: U Pana Boga nie ma przypadków, one istnieją tylko w gramatyce. Ostatnie miesiące, naznaczone koniecznością codziennych zmagań z pandemią, troską i lękiem o bliskie osoby, zmuszają do postawienia pytania: gdzie szukać nadziei, czego naprawdę potrzebuje, co w tym czasie może dać mi Bóg i wiara? W tym roku mija 1600 lat od śmierci księcia egzegetów św. Hieronima oraz 150 lat od momentu, gdy św. Józef został ogłoszony przez Ojca Świętego Piusa IX patronem Kościoła.

    Obie te rocznice „wykorzystał” Ojciec Święty Franciszek, kierując do nas, dwa listy apostolskie. Ne tylko przybliża w nich postacie świętego Józefa i Hieronima, przypominając ich znaczenie dla Kościoła. To, co szczególnie zasługuje na uwagę to niezwykła przenikliwość papieża Franciszka, z którą wskazuje na aktualność postaci Józefa i Hieronima we współczesnym świecie.

par. Św. Józefa - Świdnica

Św. Józef

Św. Józef

Reklama

    Pisząc o Józefie Franciszek wydobywa wiele ważnych cech, które posiadał: człowiek pracy, odważny, przyjmujący, posłuszny, czuły, umiłowany. Wszystkie one były i są nierozerwalnie związane z jego ojcostwem. Według Franciszka jeśli społeczeństwo naszych czasów oraz Kościół szukają dziś drogi wyjścia z kryzysu religijno-moralnego, ojcostwo na wzór świętego Józefa jest najlepszym i jednym z najważniejszych lekarstw. Jakie jest ojcostwo na wzór Józefa? Opiera się ono przede wszystkim na obecności, towarzyszeniu i wprowadzaniu dziecka w otaczającą rzeczywistość. (nie przez przypadek Franciszek podkreśla iż dzisiaj dzieci zdają się być często osierocone przez ojców). Przez taką postawę dziecko stanie się zdolne do podejmowania samodzielnych własnych decyzji, nie będąc do niczego przymuszanym. Ojcostwo realizowane jako towarzyszenie i dyskretna obecność jest wyrazem prawdziwej, nie zaborczej miłości. Tata, który kocha swoje dziecko nigdy nie pomyli autorytetu z autorytaryzmem, służby z serwilizmem, konfrontacji z uciskiem, miłosierdzia z opiekuńczością, siły ze zniszczeniem. Miłość ojcowska, jakiej winniśmy się uczyć od św. Józefa to miłość, która jest i pozostaje darem z siebie, nie jest egoistyczna i nigdy nie wykorzysta drugiego człowieka do wypełnienia własnej pustki. Takiego ojcostwa potrzebuje świat i Kościół.

wikipedia

Św. Hieronim

Św. Hieronim

    Gdy przywołuje się, choćby w homiliach postać świętego Hieronima prawie zawsze cytowane jest jego zdanie: Nieznajomość pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. Podziwiać możemy jego wielkie zdolności językowe, dzięki którym Kościół otrzymał Wulgatę, tłumaczenie Pisma Świętego z języków oryginalnych na łacinę. Czego dziś może dziś nauczyć nas święty Hieronim?

    Pod koniec swojego listu apostolskiego papież Franciszek pisze, iż Hieronim przez swoje umiłowanie Pisma Świętego jego nieustanne zgłębianie i refleksję uczynił swoje serce biblioteką Chrystusową. Jego wiara ciągle poszukiwała zrozumienia, domagała się pogłębienia, stawiała pytania i szukała odpowiedzi. To jest i pozostaje najważniejszym dziś przesłaniem Hieronima dla nas, współczesnych: uczynić swoje serce Biblioteką Chrystusa. To w niej znajdziemy siłę do stawienia czoła współczesnym trudnościom.

2021-01-17 23:28

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia w dni św. Błażeja i św. Agaty

2021-02-05 22:28

[ TEMATY ]

Katedra Świdnicka

ks. Paweł Traczykowski

ks. Mirosław Benedyk

ks. Paweł Traczykowski i ks. Julian Nastałek podczas błogosławieństwa gardeł

ks. Paweł Traczykowski i ks. Julian Nastałek podczas błogosławieństwa gardeł

Kościół oprócz sakramentów ma także wielkie bogactwo sakramentaliów. Są to takie szczególne znaki, które mają nas przybliżyć do Boga.

W minionym tygodniu w święto Ofiarowania Pańskiego z przyniesionymi do kościoła gromnicami, które świecili kapłani, uczestniczyliśmy w procesjach światła. Innymi zwyczajami, w które zaangażowali się wierni i kapłani w wielu parafiach naszej diecezji było błogosławienie gardeł we wspomnienie św. Błażeja (3 stycznia) i święcenie chleba i wody w dniu św. Agaty (5 stycznia).

CZYTAJ DALEJ

Raport „Kościół w Polsce”

2021-03-05 10:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

Zaprezentowany dziś Raport „Kościół w Polsce” - przygotowany przez Katolicką Agencję Informacyjną – ukazuje, że niezależnie od silnych prądów sekularyzacyjnych, polskie społeczeństwo cechuje wciąż mocne przywiązanie do wiary, a Kościół posiada tu olbrzymi potencjał apostolski, nieporównywalny do wielu innych krajów. Wśród największych problemów wymienia się spadek zaufania do Kościoła i zmniejszającą się religijność młodzieży.

Raport „Kościół w Polsce” prezentuje w syntetycznej formie zarówno dynamikę życia religijnego Polaków, jak i działalność Kościoła w sferze duszpasterskiej i społecznej: na polu charytatywnym, na rzecz kultury, edukacji, nauki, mediów, pomocy rodzinie czy osobom niepełnosprawnym. Towarzyszą temu analizy dotyczące życia zakonnego, powołań oraz zaangażowania wiernych świeckich. Nie brak informacji o dialogu ekumenicznym. Raport obejmuje też dodatkowe działania Kościoła podjęte w wyjątkowym czasie pandemii.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczyna się drążenie tunelu w Świnoujściu

2021-03-05 20:18

[ TEMATY ]

Świnoujście

tunel

GDDKiA

Maszyna TBM, która wydrąży tunel w Świnoujściu, została uruchomiona. Proces technologiczny związany z rozpoczęciem drążenia i przebijania się przez ścianę okularową będzie trwał przez najbliższe kilka dni.

Tempo drążenia wynosi około 6 centymetrów na minutę, czyli ok. 10-12 metrów na dobę. Drążenie powinno potrwać około pół roku i we wrześniu maszyna TBM, po pokonaniu 1484 metrów, powinna dotrzeć do komory odbiorczej po stronie wyspy Wolin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję