Reklama

Aspekty

Ks. prał. Zbigniew Kobus: Po 3 latach i 7 miesiącach wróciliśmy do domu

Od 1 lutego gorzowska katedra jest dostępna dla wiernych.

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Kamil Krasowski

Ks. prał. Zbigniew Kobus zaprasza do udziału w Mszach św. i nabożeństwach w gorzowskiej katedrze

Ks. prał. Zbigniew Kobus zaprasza do udziału w Mszach św. i nabożeństwach w gorzowskiej katedrze

- Dokładnie po 3 latach i 7 miesiącach można powiedzieć, że wróciliśmy do domu, a więc do serca Gorzowa, którym jest katedra, Matka Kościołów naszej diecezji - mówi ks. prał. Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej w Gorzowie. - Przywróciliśmy w niej sprawowanie kultu religijnego - to jest najważniejsza funkcja. To dla nas wierzących jest najistotniejsze, żeby tu była modlitwa i zanoszona chwała Boża, żeby były sprawowane sakramenty i żeby ludzie się uświęcali. Mamy pozwolenie na użytkowanie katedry. W związku z tym wykorzystaliśmy ten czas, żeby już do niej wrócić, bo chcieliśmy, żeby się to dokonało jak najszybciej. I Bogu dzięki już jesteśmy w katedrze - dodaje.

Ks. Kobus dodaje, że to nie koniec remontu. Do ukończenia pozostaje elewacja w przestrzeni prezbiterium, naprawa witraży, do zrobienia są jeszcze drzwi wejściowe, cała kruchta oraz montaż organów.

- Przede wszystkim zachęcamy do udziału we Mszy św. w naszej katedrze: w dni powszednie o godz. 7.00, 8.00 i 18.00. W niedzielę i święta o 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.00 i 18.00. Ponadto we wtorek mamy nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego, w środę ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Są oczywiście nabożeństwa związane z pierwszym czwartkiem, piątkiem i sobotą miesiąca - dodaje ks. prał. Kobus.

Galeria zdjęć z katedry:https://www.facebook.com/NiedzielaZielonogorskoGorzowskaAspekty/photos/pcb.622558558537064/622552278537692/

2021-02-02 22:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzów: Montaż hełmu na katedrze

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Agata Zawadzka

Rozpoczęto montowanie hełmu na wieży katedralnej

Rozpoczęto montowanie hełmu na wieży katedralnej

Wiele osób od chwili pożaru w lipcu 2017 roku obserwuje prace remontowe w gorzowskiej Katedrze. Do tej pory większość napraw dotyczyła wnętrza budynku.

Kilka tygodni temu na wieżę katedralna zaczęto wciągać drewniane bele, aby 19 sierpnia przejść do montażu konstrukcji hełmu. Na razie jest to drewniany, ośmioelementowy szkielet, który w najbliższym czasie zostanie obity deskami i pokryty papą. Niewykluczone, że do końca roku uda się także zamontować miedziane pokrycie. Już niedługo na wieże powróci także latarnia i kopuła. Przy okazji tworzenia konstrukcji zdemontowano i oddano do renowacji zegar, który doznał szkody w czasie pożaru. Jeśli wszystko ułoży się pomyślnie, to w grudniu, najprawdopodobniej w Wigilię Bożego Narodzenia, wierni będą mogli uczestniczyć w pierwszej od pożaru Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję