Reklama

Wiadomości

USA: Czy Joe Biden okaże się politykiem religijnych kompromisów?

„Modlący się o pokojowe rozwiązania Biden i sprzeczający się o wiarę prezydenta katolicy” - pod takim tytułem ukazał się 2 lutego poranny program telewizyjny i artykuł amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC - "Good Morning America”.

[ TEMATY ]

Joe Biden

flickr.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zacytowane w nim zostały liczne wypowiedzi katolickich duchownych, naukowców i polityków. Próbowali oni ustosunkować się do sytuacji, w której oficjalnie popierający aborcję i LGBT prezydent, uczestniczy w katolickich mszach św. i nabożeństwach. Biden po objęciu prezydentury dwukrotnie wziął udział w mszy św. w kościele p.w. Trójcy Świętej w Georgetown. Proboszcz parafii ks. Kevin Gillespie podkreślał radość wiernych, że modlący się z nimi katolik jest prezydentem USA. „Ludzie byli szczęśliwi, nie dlatego, że zgadzają się z jego poglądami, ale dlatego że jest jednym z nas” - powiedział duchowny. Jak podkreślono podobnie uważają miliony katolików. Według ośrodka badawczego Pew Research Center, co piąty Amerykanin uważa się obecnie za katolika.

Według twórców programu niektórzy z nich jednak mogą przypominać Joe Bidena w swoim sposobie wyznawania wiary. Katheen Sprows Cummings, dyrektorka Cushwa Center for Study of American Catholicism na Uniwersytecie Notre Dame powiedziała: “Podczas gdy wierni są od dawna podzieleni w sprawach teologii i polityki, wartości katolickie przestały być wyłącznie "czerwone" (kolor republikanów) lub "niebieskie" (kolor demokratów). Obecnie katoliccy demokraci są bardziej demokratami niż katolikami. I katoliccy republikanie są bardziej republikanami niż katolikami. Biden ma okazję, aby pomóc nam abyśmy mogli rozmawiać ze sobą, nie pomniejszając prawa nienarodzonych dzieci, jak do tej pory żaden z naszych liderów nie potrafił tego dokonać".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prowadzenie obywatelskiego dialogu między katolickimi demokratami a republikanami w sprawach aborcji a także sprawiedliwości społecznej może być silną stroną nowego prezydenta. Tak uważa wielu duchownych. Np. ks. prałat Paul Dudziak, proboszcz parafii pw. św. Stefana Męczennika, położonej niedaleko Białego Domu w Waszyngtonie, który biorąc stronę przeciwników nowej polityki proaborcyjnej proponuje jednak "nie gniew, ale nieposłuszeństwo obywatelskie w dojrzałym społeczeństwie obywatelskim.”

Reklama

Zdaniem Jayd Henricks, byłego dyrektora odpowiedzialnego za relacje amerykańskiego episkopatu z rządem istnieją także obawy, czy katoliccy wyborcy nie pójdą „ślepo” za tym co zakomunikuje im nowy prezydent. „Niektórzy katolicy są pełni entuzjazmu i cieszą się, że Donald Trump nie jest już prezydentem. Może to spowodować, że ci katolicy bezkrytycznie przyjmą wszystko, co im powie prezydent Biden. A to może okazać się niebezpieczne. Dwa dni po objęciu funkcji prezydenta Biden poparł orzeczenie aborcyjne Roe v. Wade, co zapoczątkowało proaborcyjną politykę rządu i cofnął zakaz dla działalności amerykańskich grup proaborcyjnych w Meksyku, w ramach tzw. `Mexico City Policy`. To jest ciężki grzech i ci, którzy identyfikują się z taką postawa wystawiają na niebezpieczeństwo własne dusze. Kościół na ten temat jasno się wypowiedział” - zaznaczył Henricks. Z drugiej strony zauważył, że „polityka to sztuka kompromisu i Kościół też musi to zauważyć mając na uwadze dobro wspólne i fundamentalne prawa człowieka.”

Na zakończenie autorzy programu Davin Dwyer i Lauren Selsky zacytowali Massimo Faggioliego, profesora teologii na Uniwersytecie Villanova i autora książki pt.„Joe Biden and Catholicism in the United States”, który napisał m. in.: "Mogłoby się wydawać, że mamy do czynienia z wewnątrzkościelnymi sprzeczkami i bójkami miedzy katolikami. Ale w rzeczywistości sprawa jest o wiele większa.”

2021-02-03 12:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Biden i demokraci tracą poparcie katolików

[ TEMATY ]

USA

Joe Biden

flickr.com

Urzędujący prezydent USA nie cieszy się obecnie wysokim poparciem społecznym. Notowania Joe Bidena oraz Partii Demokratycznej spadają również wśród osób wierzących, w tym Katolików. Jak prezentuje się Katolicyzm w amerykańskiej przestrzeni publicznej?

Wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego w dniach od 13 do 23 czerwca przez sondażownię „Real Clear Opinion Research” na zlecenie chrześcijańskiego medium „EWTN News” stwierdzają, że obecnie zaledwie 45 proc. Katolików popiera działania prezydenta USA, Joe Bidena. Jest to zauważalny spadek względem ilości głosów, jakie obecny prezydent USA otrzymał od katolickich wyborców w trakcie wyborów prezydenckich z 2020 roku. Wedle sondaży „exit poll” z tamtego okresu było to 52 proc.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z okazji 10-lecia kanonizacji Jana Pawła II oraz promocja Jego biografii „Święty Prorok”

2024-04-24 08:41

[ TEMATY ]

spotkanie

Biały Kruk

Zdzisław Sowiński

Jego Eminencja Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Wydawnictwo Biały Kruk zapraszają 27 kwietnia 2024 r. o godz. 17.00 do Sali „Sokoła” w Krakowie (ul. Marszałka J. Piłsudskiego 27) na uroczyste spotkanie z okazji 10-lecia kanonizacji Jana Pawła II oraz promocję Jego biografii „Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II” autorstwa Jolanty Sosnowskiej.

Od godz. 16:00 oraz po wystąpieniach autorskich będzie miał miejsce kiermasz publikacji Białego Kruka (ok. 200 tytułów), co jest niepowtarzalną okazją do zakupu książek w promocyjnych cenach, z dużymi rabatami. Swoje dzieła będą podpisywać wszyscy prelegenci. Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję