Reklama

Kościół

Min. Czarnek: chrystianofobia jest już faktem w Europie; nie chcemy, aby pogłębiała się w Polsce

"Chrystianofobia jest już faktem w Europie, nie chcemy, aby pogłębiała się w Polsce" - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czwartek na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Otwarto tam dziś Centrum Badania Wolności Religijnej, które będzie się zajmować badaniami na temat wolności religijnej oraz potrzebami organizowania pomocy humanitarnej w krajach, gdzie dochodzi do prześladowań chrześcijan.

[ TEMATY ]

prześladowania

Przemysław Czarnek

prześladowania chrześcijan

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

W otwarciu Centrum Badania Wolności Religijnej uczestniczył w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Resort wsparł finansowo powstanie jednostki uniwersyteckiej.

Minister stwierdził, że chrystianofobia jest obecna w wielu krajach europejskich, choćby we Francji, ale "pewne jej objawy dochodzą także do Polski". - Taka fobia w stosunku do ludzi wierzących, dyskryminowanie osób, które cytują Katechizm Kościoła Katolickiego w ramach swojej wolności osobistej, już niekiedy zdarza się u nas - mówił.

Reklama

Przyznał, że przyjął z radością utworzenie na UKSW Centrum Badania Wolności Religijnej. Dodał, że takie badania są potrzebne "po to, żebyśmy mieli przegląd sytuacji na świecie, w Europie i w Polsce i żebyśmy mogli zabezpieczyć nasz region, całą tę część Europy, przed atakami na wolność religijną, przed atakami na ludzi wierzących każdego wyznania, ale w szczególności tego, które w Polsce jest dominujące, czyli wyznań chrześcijańskich".

"Chrystianofobia jest faktem już w Europie, nie chcemy, aby pogłębiała się w Polsce" - powiedział minister edukacji i nauki.

Podziel się cytatem

Współorganizatorem Centrum Badania Wolności Religijnej jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, organizacja zajmująca się pomocą charytatywną dla prześladowanych chrześcijańskich wspólnot na całym świecie. PKWP wydaje co dwa lata raport o wolności religijnej.

Reklama

- Wolność religijna to nie jest temat, który dotyczy tylko Afryki, Bliskiego Wschodu czy innych kontynentów - powiedział podczas briefingu ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz wykładowca UKSW. Przywołał dane z raportu składanego przez stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej przy ONZ mówiące o tym, że rocznie w wyniku prześladowań z wiarę ginie 170 tys. chrześcijan. - Czyli co trzy minuty ktoś był zabijany z powodu wyznania. Ostatnie dane mówią o 105 tys. zabitych chrześcijan - dodał.

Jak stwierdził, dziś jednak chrystianofobia to zjawisko coraz częściej zauważalne w Europie. - We Francji "Le Figaro" podało, że ataki na miejsca kultu judaizmu i islamu spadają w ciągu roku o 58,5 proc., natomiast ataki na miejsca kultu związane z chrześcijaństwem wzrosły o 90 proc. - poinformował ks. Cisło.

"Pamiętamy tych Koptów w pomarańczowych strojach, którym na wybrzeżu libijskim ścięto głowy, a ich krew zafarbowała na czerwono wody morza. Nie chcemy, żeby to nastąpiło w Europie" - dodał dyrektor polskiej sekcji PKWP.

Podziękował też ministrowi Czarnkowi za "moralne i materialne wsparcie" powstania nowej inicjatywy na UKSW. - Mamy wreszcie odważnego ministra, który potrafi mówić to, co trzeba - stwierdził ks. Cisło. Dodał, że nowa placówka będzie miejscem wymiany intelektualnej i wpisuje się w ideę uniwersytetu jako miejsca dialogu z ludźmi różnych poglądów i wyznań, ale nawzajem się szanujących.

Uniwersyteckie Centrum Badania Wolności Religijnej powstało na mocy zarządzenia rektora UKSW ks. prof. Ryszarda Czekalskiego. Głównymi zadaniami jednostki mają być m.in. prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych na temat wolności religijnej i chrystianofobii, rozpoznawanie potrzeb i formowanie postulatów z zakresu pomocy humanitarnej i chrystianofobii oraz upowszechnianie wiedzy na temat organizacji państwowych, międzynarodowych, społecznych, charytatywnych i kościelnych działających w tym obszarze.

- Jeśli w jednym kraju zachodniej Europy mamy kilkaset aktów profanacji i ataków na ludzi wierzących, to te dane obligują nas do tego, aby w sposób naukowy zająć się tematem. Stąd właśnie zrodziła się potrzeba powołania Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej. Również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest zainteresowane tym pomysłem i jest wola, aby na UKSW w sposób systematyczny i naukowy zgłębiać zagadnienia wolności religijnej - mówił ks. prof. Cisło w niedawnym wywiadzie dla UKSW.

Idea powołania takiej jednostki naukowo-badawczej jest nowa, ale podobne placówki już istnieją w Wiedniu i Barcelonie - wskazywał ks. Cisło. - Często współpracują one ściśle z sekcjami stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Stamtąd też będziemy czerpać modele pracy. Mamy również bardzo duże doświadczenie współpracy w tym zakresie z Węgrami. Będziemy bazować na dotychczasowych działach prowadzonych z tamtejszym Ministerstwem Pomocy Humanitarnej. Były to m.in. projekty naukowe, konferencje dotyczące wolności religijnej. Centrum usystematyzuje dotychczasowe działania. Ranga Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nada naszym działaniom inny wymiar i podniesie je na wyższy poziom. Pomoże również nawiązywać kontakty o charakterze naukowym.

2021-02-18 11:29

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Koch: zagłada Ormian dała początek wielkim prześladowaniom

[ TEMATY ]

wiara

prześladowania

kard. Kurt Koch

prześladowania chrześcijan

wikipedia.org

Na początku okrutnego XX w. męczennicy ormiańscy przypomnieli nam, że męczeństwo nie jest dla chrześcijaństwa zjawiskiem marginalnym, ale samym centrum Kościoła – powiedział kard. Kurt Koch podczas ekumenicznego nabożeństwa, które odbyło się wczoraj wieczorem w bazylice św. Bartłomieja dla upamiętnienia Ludobójstwa Ormian.

Obok szefa watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu uczestniczył w nim przedstawiciel Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Rzymie abp Chadżag Barsamian.

CZYTAJ DALEJ

O błogosławionym kapelanie Armii Krajowej

Wojenne losy ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego i jego udział w Powstaniu Warszawskim przedstawia nowy film pt.: „WYSZYŃSKI - zemsta czy przebaczenie”.

Produkcja opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III".

CZYTAJ DALEJ

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję