Reklama

Niedziela Częstochowska

XIV Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast - 8 marca na Jasnej Górze

8 marca na Jasnej Górze odbędzie się Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Jak zwykle będzie to okazja przede wszystkim do wdzięczności za dar bycia kobietą i refleksja nad geniuszem kobiecego powołania, którego wzorem jest Maryja.

[ TEMATY ]

Maryja

Dzień Kobiet

Poprzez wspólną obecność niewiast spotkanie jest także nawiązaniem do wielkiej modlitwy, zwłaszcza w roku 1926, kiedy to kobiety dokonały ponownego aktu zawierzenia Matce Bożej i przekazały jej królewskie symbole „jabłko i berło”', obierając ją na Królową każdej polskiej duszy. Ślubowały wtedy „w duszy stać wiernie i czujnie na straży świętej wiary katolickiej i czystości ducha narodowego, zarówno przy ognisku domowym, jak w życiu publicznym”.

Spotkanie to również nawiązanie do modlitwy z 1982r. kiedy to polskie kobiety złożyły „Kielich Życia i Przemiany” jako dar dziękczynienia za 600-letnią obecność Maryi w polskim Narodzie prosząc przede wszystkim o szacunek dla każdego poczętego człowieka.

Kielich przyozdobiony jest wizerunkami czterech kobiet: św. Jadwigi Śląskiej, która urodziła sześcioro dzieci i przeżyła śmierć pięciorga z nich, a na obrazach przedstawiana jest jako osoba karmiąca z misy głodnych, rozdająca chleb ubogim; św. Jadwigi Królowej, która wcześnie pojęła prawdę, że rządzenie i panowanie to przede wszystkim służba; św. Teresy Ledóchowskiej, nazywanej „Matką Afryki”, która całe życie poświęciła pracy misyjnej i Stanisławy Leszczyńskiej, położnej z Łodzi, która w ciągu dwóch lat pobytu w obozie odebrała ponad 3 tys. porodów, przypominając nawet niemieckiemu lekarzowi, że „nigdy nie wolno zabijać dzieci”.

- Te cztery sylwetki wielkich polskich kobiet właściwie wyrażają wszystko co chcemy przynieść przed ołtarz naszej Matki i Królowej - powiedziała Izabela Tyras, z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które jest głównym organizatorem święta. Jak dodała, intencja szacunku do życia człowieka, na każdym jego etapie, a zwłaszcza od chwili poczęcia, będzie jedną z najważniejszych. Ale modlitwa zanoszona będzie również za polskie niewiasty, by były „kobietami z sercem”.

Dzień Kobiet i w tym roku wpisze się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. „A jednak sobie radzicie…” jego słowa o kobietach i do kobiet przypomni dr Anna Sutowicz z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Wrocławiu.

Reklama

Prymas Tysiąclecia przypominał: „musicie być wierne jak Maryja. Matce nigdy nie wolno opuścić dziecka, żonie nigdy nie wolno opuścić męża, zgodnie z odwiecznym planem Boga - uczyńmy pomoc - musicie znajdować wyjście nawet wtedy, gdy już zda się nie ma rozwiązań, musicie widzieć promyk nadziei, gdy już zda się nie ma rozwiązań, wam nie wolno uciekać z placu boju. Pomoże wam Matka Chrystusowa, która dała z siebie najwięcej i dochowała wierności do końca”.

W programie Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast o godz. 17.30 Msza św. z zawierzeniem w kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy, a po niej ok. godz. 18.30 „Wieczór u Najpiękniejszej z Niewiast” w Sali Papieskiej.

Do udziału w spotkaniu zaproszone są nie tylko niewiasty.

Transmisja w Radiu Jasna Góra i w Internecie.

2021-03-04 15:53

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Geniusz kobiety

Niedziela podlaska 10/2021, str. IV

[ TEMATY ]

kobiety

Dzień Kobiet

Karol Porwich/Niedziela

Na początku marca po raz kolejny jesteśmy zaproszeni do refleksji nad rolą kobiety w naszym życiu oraz do ponownego odkrycia wielkości i piękna kobiecości.

Jest to tym bardziej konieczne, by w obecnym okresie strachu, niepewności i eskalacji niewierności, spojrzeć na tę, która wnosi w naszą egzystencję dużo wrażliwości, pokoju, duchowej głębi – mówiąc krótko kobiecego geniuszu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję