Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Młodzi Ludzie, bądźcie inicjatorami tej pokojowej rewolucji, zdolnej dawać świadectwo miłości Chrystusa skierowanej do wszystkich, poczynając od najbardziej potrzebujących i cierpiących. Możecie wiele zdziałać, jeśli pozostaniecie zjednoczeni, odrzucając każdego, kto wskazuje Wam łatwy cel, kto obniża poziom i jakość życia moralnego. Mówi Wam to Papież, który ma już ponad osiemdziesiąt lat, który jednak zachował młode serce, ponieważ chciał zawsze iść razem z Wami, którzy jesteście nadzieją Kościoła i społeczeństwa i zamierza czynić to dalej.

Jan Paweł II

(Do młodzieży rzymskiej na spotkaniu przed XVI Światowym Dniem Młodzieży - 8 kwietnia 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Wchodzimy w szczytowy okres życia Kościoła i liturgii Kościoła. Triduum Sacrum - Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna. Wszystkim moim Rodakom życzę, ażeby to Triduum Sacrum, te trzy święte dni przeżyli jak najgłębiej złączeni z Chrystusem i w ten sposób przygotowali się do Świąt Wielkanocnych. Na te święta życzę wszystkim błogosławieństwa Bożego. Szczęść Boże! Wesołych Świąt Wielkanocnych!"

Audiencja generalna 11 kwietnia 2001 r.

450-lecie Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego

6 kwietnia br. Ojciec Święty przyjął na audiencji uczestników obchodów 450. rocznicy założenia Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W audiencji uczestniczyli m.in.: kard. Zenon Grocholewski - prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, który jest wielkim kanclerzem uczelni; ks. Peter-Hans Kolvenbach - przełożony generalny Jezuitów, oraz rektor Uniwersytetu - ks. Franco Imoda. Papież przypomniał, że założyciel Zgromadzenia - św. Ignacy Loyola widział w uczelni działającą w Rzymie u boku Wikariusza Chrystusowego i ściśle z nim związaną "universitas omnium gentium", służącą Kościołowi na całym świecie. Dlatego powierzył on ówczesnemu Kolegium Rzymskiemu "zadanie prowadzenia systematycznej refleksji na temat wiary, sprzyjającej właściwemu przepowiadaniu Ewangelii, oraz sprawie jedności katolików w sytuacji społecznej, nacechowanej poważnymi podziałami i niepokojącymi symptomami rozkładu".
Papież zauważył, że obecnie Uniwersytet ma ponad 3,4 tys. słuchaczy ze 130 krajów, a jego poszczególne wydziały, zajmujące się studium Objawienia i Tradycji katolickiej, "prowadzą owocny dialog ze współczesnym światem naukowym".
Jubileusz jest okazją do bilansu przebytej drogi, która " w dużej mierze utożsamia się z dziejami ewangelizacji i obrony wiary katolickiej w ostatnich stuleciach". Jan Paweł II zachęcił do takiej odnowy Uniwersytetu, która stanie się "zachętą do zaangażowania w teraźniejszość i proroctwem na przyszłość".
"Życzę Wam z serca kontynuacji Waszej misji z prawdziwą miłością do Kościoła i w stałej harmonii ze Stolicą Świętą. Polecam każdego i każdą z Was oraz Waszą uczelnię niebieskiej opiece Maryi Matki Mądrości, św. Ignacego oraz innym Waszym patronom. Zapewniam Was jednocześnie o specjalnej pamięci w modlitwie i z serca udzielam mego błogosławieństwa" - zakończył Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkanie z młodzieżą Opus Dei

9 kwietnia br., jak zwykle na początku Wielkiego Tygodnia, Jan Paweł II spotkał się z przebywającą w Rzymie młodzieżą akademicką związaną z Opus Dei. Byli to uczestnicy dorocznego spotkania wielkanocnego na temat: Nadać ludzkie oblicze globalnemu światu.
Papież podziękował im za przybycie, a nawiązując do tematu zjazdu, zwrócił uwagę, że "ekonomia nie może narzucać wzorów i rytmu rozwoju" oraz że "o ile niezbędnie należy zaspokajać potrzeby materialne, nie wolno nigdy dławić wartości duchowych".
Ojciec Święty podkreślił, że "w gruncie rzeczy chodzi o odpowiedź na pytanie: Jak przeżywam wiarę chrześcijańską? Czy jest ona dla mnie jedynie zbiorem wierzeń zamykających się w sferze życia prywatnego, czy stanowi także siłę, którą muszę przełożyć na decyzje, które zaważą na moich stosunkach z innymi? Jaki może być wpływ na społeczeństwo mężczyzny i kobiety wiary? Do realizmu chrześcijańskiego należy zrozumienie, że wielkie przemiany społeczne są owocem drobnych i śmiałych codziennych wyborów. Często stawiacie sobie pytanie: Kiedy ten nasz świat będzie w pełni odpowiadać orędziu ewangelicznemu? - mówił Jan Paweł II. - Odpowiedź jest prosta: Kiedy Ty pierwszy będziesz stale postępować i myśleć zgodnie z Chrystusem, wtedy przynajmniej część tego świata, która jest w Tobie, będzie należeć do Niego".
Jan Paweł II przypomniał znaczenie nauki społecznej Kościoła w obronie wolności osoby i kultury poszczególnych narodów. Również w tej dziedzinie "należy zacząć od siebie, starając się, by wizerunek Chrystusa znalazł odbicie we wszystkich naszych myślach i czynach". "Na pewno nie jest to program łatwy - dodał Papież - jest to raczej wymagający akt wiary, albowiem iść za Chrystusem znaczy obrać drogę, która prowadzi do wyrzeczenia się siebie i oddania Bogu oraz braciom".

Reklama

Niedziela Palmowa w Watykanie

Niedziela Palmowa, zarówno w Rzymie, jak i we wszystkich diecezjach katolickiego świata, zbiega się z obchodami XVI Światowego Dnia Młodzieży. Liturgię na Placu św. Piotra poprzedziło poświęcenie przyniesionych przez wiernych gigantycznych liści palmowych i gałęzi oliwnych. Papież poświęcił je na środku Placu, u stóp obelisku. Tam też odczytany został ewangeliczny opis triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Po Mszy św. włoska młodzież przekazała krzyż Światowych Dni Młodzieży swoim rówieśnikom z Toronto, gdzie w lipcu przyszłego roku odbędzie się XVII ŚDM.
"Spoglądamy dziś na Jezusa zbliżającego się do kresu swego życia i ukazującego się jako Mesjasz wyczekiwany przez naród, wysłany przez Boga i przybywający w Jego imię" - powiedział Ojciec Święty w homilii. Podkreślił, że "Jezus przyniósł pokój i zbawienie, chociaż inaczej, aniżeli spodziewali się Jego współcześni". Dzieło zbawienia i wyzwolenia, jakiego Jezus dokonał, trwa przez wieki. Dlatego Kościół, który niewzruszenie wierzy, że jest On obecny, chociaż niewidoczny, nie ustaje w wysławianiu Go i adorowaniu. Raz jeszcze zatem nasze zgromadzenie powiada: "Hosanna! Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie!".
Jan Paweł II stwierdził, że "czytając opis Męki, Kościół nie ogranicza się do rozważania cierpień Jezusa; z drżeniem i ufnością podchodzi do tej tajemnicy, wiedząc, że jego Pan zmartwychwstał. Światło Paschy pozwala odkryć wielką naukę zawartą w Męce: Afirmacją życia jest szczery dar z siebie aż po śmierć za innych, za Innego".
"Drodzy Młodzi Ludzie, teraz gdy wchodzimy w nowy wiek i nowe tysiąclecie, Papież powtarza Wam słowa Pawła Apostoła: ´Jeżeliśmy bowiem z Nim współumarli, wespół z Nim i żyć będziemy. Jeśli trwamy w cierpliwości, wespół z Nim też królować będziemy´" (2 Tm 2, 11-12).

Reklama

Nowy Rocznik Papieski

9 kwietnia br. w Watykanie zaprezentowano nowy Rocznik Papieski - Annuario Pontificio zawierający podstawowe informacje o Stolicy Apostolskiej i Kościele powszechnym. Ukazał się on później niż w latach ubiegłych, a główną przyczyną opóźnienia był lutowy konsystorz, w czasie którego Kolegium Kardynalskie powiększyło się o ponad czterdziestu nowych członków.
Publikację przedstawili Papieżowi watykański sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano, jego substytut - abp
Leonardo Sandri oraz szef Centralnego Urzędu Statystycznego Kościoła - ks. Vittorio Formenti. Po stu latach rocznik zmienił szatę graficzną i zwiększył format. Według nowego Annuario Pontificio, Stolica Apostolska utrzymuje obecnie stosunki dyplomatyczne ze 174 państwami. W roku 2000 nawiązano je z Bahrajnem i Republiką Dżibuti, powołana została delegatura apostolska w Botswanie i erygowano 22 diecezje, jeden egzarchat apostolski, jeden ordynariat wojskowy, dwa wikariaty apostolskie, dwie prefektury, jedną administrację apostolską, dwie misje "sui iuris", a siedem diecezji podniesionych zostało do rangi metropolii.
Jan Paweł II kreował 44 nowych kardynałów i mianował 222 nowych biskupów. W 1999 r. było na świecie miliard trzydzieści osiem milionów katolików - o 1,6% więcej niż w roku poprzednim (podczas gdy ludność świata wzrosła w tym samym okresie o 1,4%); katolicy stanowią tym samym 17,4% ludzkości. Niemal połowa katolików mieszka na kontynencie amerykańskim, 27,3% - w Europie, 12% - w Afryce, 10, 4% - w Azji i 0,8% w Oceanii.
3862269 osób zaangażowanych jest w pracę apostolską. Jest w tej liczbie 4482 biskupów, 405009 kapłanów (w tym 265012 diecezjalnych), 26629 diakonów stałych, 55428 zakonników nie posiadających święceń kapłańskich, 809351 zakonnic, 31049 członków instytutów świeckich, 80662 świeckich misjonarzy i 2449659 katechetów.

Audiencja dla prezydenta Argentyny

5 kwietnia br. Jan Paweł II przyjął na audiencji w Watykanie prezydenta Argentyny Fernando De la RuMa. Po audiencji prezydent De la RuMa spotkał się też z sekretarzem stanu - kard. Angelo Sodano oraz towarzyszącymi mu substytutem - abp. Leonardo Sandri i szefem dyplomacji watykańskiej - abp. Jean-Louis Tauranem.
Spotkania te przebiegły w "bardzo serdecznej atmosferze" - zapewnił rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej JoaquiMn Navarro-Valls. Pozwoliły one na wymianę opinii "na temat politycznej i społecznej sytuacji w Argentynie oraz wkładu Kościoła katolickiego w życie kraju, ze szczególnym uwzględnieniem etycznego wymiaru niektórych aktualnych problemów". Ojciec Święty przypomniał swe osobiste zaangażowanie na rzecz rozwiązania konfliktu między Argentyną a Chile, dotyczącego przynależności wyspy Beagle.
Dziś Argentyna przeżywa poważny kryzys społeczny. Jego przejawami są: bardzo duże bezrobocie i związana z nim masowa emigracja do innych państw. Sytuacja ta - jak zaznaczył Jan Paweł II - wymaga podjęcia konkretnych działań zmierzających do zaprowadzenia większej sprawiedliwości w podziale dochodu narodowego oraz większego uczestnictwa całego społeczeństwa w korzystaniu z ogromnych zasobów, jakimi dysponuje ten kraj. Papież życzył, by Argentyńczycy jak najszybciej przezwyciężyli swe trudności i rozpoczęli nową - pokojową kartę swych dziejów, by troszczyła się o całościowy rozwój każdego obywatela.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

Kard. Pizzaballa przywiózł pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy

2024-05-16 16:45

[ TEMATY ]

strefa gazy

Abp Pizzaballa

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa przyjechał dziś do Strefy Gazy. Jest to pierwszy etap misji humanitarnej prowadzonej z Zakonem Maltańskim, we współpracy z Malteser International i innymi partnerami, mającej na celu przekazanie żywności i lekarstw mieszkańcom Gazy, odciętym od świata z powodu działań wojennych.

Wraz z kard. Pizzaballą do Strefy Gazy przyjechali m.in. wielki szpitalnik Zakonu Maltańskiego Alessandro de Franciscis i proboszcz z Gazy, ks. Gabriele Romanelli, którego wybuch wojny w październiku ub.r. zastał w Betlejem i od tamtej pory nie mógł wrócić do swej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

rok jubileuszowy

Jubileusz 2025

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Franciszek wyraził uznanie dla działalności komisji, wspominając m.in. o cieszących się dużym zainteresowaniem Dniach Katakumb, które są organizowane dwa razy do roku. Instytucja dzięki współpracy z różnymi uniwersytetami wciąż koordynuje ponadto badania archeologiczne na terenie całych Włoch.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję