Reklama

Kościół

Warszawa: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji uhonorowała osoby i instytucje zasłużone dla ewangelizacji

Osoby, wspólnoty i instytucje najbardziej zasłużone dla misyjnego dzieła Kościoła odebrały dziś medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Wyróżnienie przyznawane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji otrzymali m.in.: prof. Jerzy Stefaniak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Dr Aneta Rayzacher-Majewska, zaangażowana w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci oraz Redakcja programów Katolickich TVP.

[ TEMATY ]

misje

Karol Porwich /Niedziela

Uroczystość wręczenia medali odbyła się w stołecznym sanktuarium św. Ojca Pio na Gocławiu z udziałem biskupów Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji ds. Misji, Jana Piotrowskiego, stojącego na czele Kapituły Medalu, Romualda Kamińskiego, ordynariusza warszawsko-praskiego i Andrzeja Jeża, ordynariusza tarnowskiego jak również wielu misjonarzy z różnych stron świata.

Podczas Mszy św. poprzedzającej galę bp Jan Piotrowski przypomniał, że właśnie dziś przypada 1055. rocznica chrztu Polski. Wspomniał też postaci słynnych polskich misjonarzy m.in. błogosławionych franciszkańskich męczenników z peruwiańskiego z Pariacoto, o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, Wandę Błeńską – lekarkę pracującą w Ugandzie i Helenę Kmieć, wolontariuszkę misyjną zamordowaną w Boliwii.

Reklama

„Prawda o Jezusie Chrystusie - Odkupicielu człowieka znika z oczu współczesnego człowieka uwiedzionego duchem apostazji, nie tylko w sensie formalnym, ale tej wynikającej z obojętności i oziębłości religijnej – mówił bp Piotrowski. - Świat przestaje wierzyć, że potrzebuje Boga i Jego łaski, miłości, prawdy i wolności, bo zapomniał, że jest stworzony na obraz Boży” – powiedział przewodniczący Kapituły Medalu Benemerenti.

Podczas uroczystości wręczenia medali bp Jerzy Mazur podkreślił, że słowa nakazu misyjnego Jezusa: „Idźcie i głoście” są nadal aktualne. „Głoszenie Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego to podstawowa misja i posłanie Kościoła przez wieki i dziś” – wskazał przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Biskup przypomniał, że do głoszenia Dobrej Nowiny zobowiązany jest każdy ochrzczony – poprzez świadectwo życia wiernego Ewangelii, modlitwę, zaangażowanie materialne czy przekazywanie informacji o życiu ludzi na innych kontynentach i pracy misjonarzy.

Reklama

Podczas gali Medale Benemerenti in Opere Evangelizationis wręczono piętnastu laureatom.

W tym roku przyznano trzy wyróżnienia nadzwyczajne honorujące osoby i instytucje szczególnie oddane misjom. Nagrodzono Siostry ze Zgromadzenia św. Józefa, które pracują w delegaturze afrykańskiej: w Republice Konga, Gabonie, Demokratycznej Republice Konga, Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej. Medal otrzymał też ks. prał. Henryk Kowalski z Ciechocinka, który 13 lat pracował na Wybrzeżu Kości Słoniowej, a następnie zaangażował się w budowę Centrum Formacji Misyjnej. Był także redaktorem naczelnym kwartalnika „Światło narodów”. Z kolei prof. dr hab. nauk medycznych Jerzy Stefaniak jest kierownikiem katedry kliniki chorób tropikalnych i pasożytniczych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Doskonale znany misjonarzom, od lat współpracuje z Centrum Formacji Misyjnej.

Medal Benemerenti w „Za zasługi w dziele misyjnym” otrzymali: o. Dominik Wasilewski OFMConv, nestor misji franciszkańskich Zambii Kenii i Tanzanii; Krystyna Malicka, która od 38 lat angażuje się w animację misyjną w diecezji opolskiej i gliwickiej, w czasach Komunistycznych szykanowana przez SB za pomoc misjonarzom oraz powstały 40 lat temu Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie, który wspiera duchowo i materialnie księży, siostry zakonne i świeckich wolontariuszy.

W kategorii pomoc modlitewna i duchowa medal Benemerenti otrzymali: dr Aneta Rayzacher-Majewska, zaangażowana m.in. w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci; siostra Scholastyka Bareła ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, która pracowała na misjach przez 33 lata jako pielęgniarka w Burundi, a obecnie wspiera misję modlitwą i cierpieniem oraz ojcowie paulini z Jasnej Góry – m.in. za nieustanne wspieranie modlitewne misji i goszczenie ogólnopolskich konferencji poświęconych tej tematyce.

W kategorii „pomoc materialna i finansowa misjom” laureatami zostali: aktywna animatorka misyjna s. Celina Torończak ze Zgromadzenia sióstr św. Jadwigi od Niepokalanej Dziewicy Bogarodzicy Maryi; Maria Koziarska z Ordynariatu Polowego - wolontariuszka misyjna, popularyzatorka akcji Adomis czyli modlitewnej adopcję seminarzystów misyjnych oraz ks. kanonik Stanisław Gajewski z diecezji płockiej - animator licznych dziel misyjnych, zwłaszcza wśród dzieci.

W kategorii „informacja medialna” za wyraźną obecność tematyki misyjnej nagrodzono Redakcję Programów Katolickich TVP, Nasz Dziennik oraz Wydawnictwo Sióstr Loretanek.

Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 2017 roku, w 50. rocznicę istnienia Komisji. Jest przyznawany w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”. Poszczególne kategorie zostały uwidocznione na awersie Medalu. Na jego rewersie znalazły się słowa zachęty: „Podziel się Chrystusem”.

2021-04-14 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kierunek Honduras

Niedziela bielsko-żywiecka 41/2020, str. IV

[ TEMATY ]

misje

Archiwum prywatne

Ania animuje na pl. Chrobrego w Bielsku-Białej

Ania animuje na pl. Chrobrego w Bielsku-Białej

Bielszczanka Ania Olma z parafii św. Małgorzaty w Kamienicy na 14 miesięcy jedzie na misje do Tegucigalpy, stolicy Hondurasu. Jako wolontariuszka zasili swymi siłami wspólnotę Domu Serca im. św. Marii Goretti.

Ania postanowiła dać coś z siebie innym już na pierwszym roku studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Jej wybór padł na bezdomnych. Było gotowanie zupy, rozmowy, rozdawanie gazet, krzyżówek i wspólne modlitwy. I tak przez całe studia, które w tym roku zwieńczyła tytułem magistra. W międzyczasie brała udział w przetransponowaniu tej idei na bielski grunt. Nie tylko zresztą w tym. W salwatoriańskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Cygańskim Lesie była jedną z liderek Salwatoriańskiego Duszpasterstwa „Bagno”. Do tego widać ją było na pieszych pielgrzymkach z Hałcnowa na Jasną Górę, czy na autostopowym szlaku do sanktuarium maryjnego w Medjugorje w Bośni i Hercegowinie. Niosła również pomoc na szpitalnych oddziałach, gdy epidemia koronawirusa była w szczytowym stadium.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: Uczcili pamięć Bohaterów

2021-08-02 16:09

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono także na Cmentarzu Wojskowym w Tomaszowie Mazowieckim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję