Reklama

Przednówek

Chory

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chorobę każdy zna.
Każdy z nas doświadczył jej
od dzieciństwa.
Paluszek i główka
to szkolna wymówka.
Takie małe choróbki
przydają się małym na usprawiedliwienie,
a dużym na zwolnienie lekarskie.
Są jednak choroby, które krzyżują człowieka.
Wiem, że będę kaleką.
Są chorzy od urodzenia,
skazani na miłość miłosierną.
Stawia sobie wtedy człowiek pytanie:
Dlaczego ja? Po co?
I tu nie mam odpowiedzi.
Odpowiedź pobożna: Pan Bóg Cię kocha,
dlatego Cię doświadcza - może wzbudzić
u chorego agresję wobec Boga.
To tylko święci mogą sobie z tego
żartować: To teraz wiem,
dlaczego masz, Panie Boże,
tak mało przyjaciół.
Każda choroba jest cierpieniem.
Patrzę na cierpiących
i na tych, którzy się nimi opiekują.
Nie wiem, kogo podziwiać więcej.
Piotrek, duży chłop,
jeździ na pielgrzymki dla niepełnosprawnych
z Warszawy na Jasną Górę.
Przy nim idą młodzi studenci.
Nie tylko pchają wózek,
ale tego wielkiego chłopa
trzeba nakarmić, przewinąć, umyć.
Dziewczyny, jak wy sobie z tym radzicie?
- Siostro, ja bym tego nie zrobił
za milion dolarów.
- Bo ty nie wierzysz w Boga.
- A siostra myśli, że miłosierdziem
naprawi ten świat?
- Nie.
Chorzy są po to,
żebyśmy stawali się lepsi,
my, zdrowi egoiści.
A jak to będzie
w tym nowym, przyszłym świecie?
Nie dadzą nam cierpieć.
Jest tyle leków znieczulających,
ale czy ja przez to będę lepszy?
Rozmowa z anestezjologiem przed operacją
to przygotowanie się na długie zaśnięcie.
Podziwiam ich. Podobni są do Tego,
który zabiera i przywraca życie.
Będzie eutanazja.
Ale nie zabijajcie mnie ładnie.
Pan Bóg jest tak dobry,
że daje chorobę i starość.
Sił mi brak, oczy mniej widzą,
uszy nie słyszą, nogi ustają.
To dobrze. Trzeba dalej widzieć,
lepsze światy słyszeć, trzeba odejść.
Tak mnie Pan Bóg przygotowuje.
Nie chcę być dla Was ciężarem.
Choroba się skończy.
Jesteście mi teraz bardzo potrzebni.
Będę zdrowy.
Do zobaczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 1.)

[ TEMATY ]

nowenna

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna przed Uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej trwa od 17 do 25 sierpnia przez dziewięć kolejnych dni, podczas których odmawiamy przypisane na każdy dzień poniższe modlitwy.

- Módlmy się za Kościół w Polsce, aby nie odchodził od Boga, by życie nienarodzonych było chronione i aby lekcje religii nie zniknęły ze szkół - apeluje ks. Marek Studenski. Wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej poprowadzi w tym roku duchowe przygotowanie do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ

U stóp Wezuwiusza w sanktuarium rozwija się kult św. Józefa

2025-08-18 12:49

[ TEMATY ]

Włochy

Witold Dudziński

Obecność wiernych w ostatnich miesiącach świadczy o centralnym znaczeniu Sanktuarium św. Józefa w diecezji Nola, które wkrótce zostanie podniesione do rangi Bazyliki. „Wierni przybywają, aby celebrować Jubileusz i czcić świętego patrona” – wyjaśnia proboszcz, ojciec Rosario Avino.

Na szlaku jubileuszowym w diecezji Nola we Włoszech znajduje się wiele kościołów, które biorą udział w obchodach. Wśród nich Sanktuarium św. Józefa w San Giuseppe Vesuviano w prowincji Neapolu. Przyjmuje ono w Roku Jubileuszu licznych pielgrzymów. Oprócz wiernych z diecezji przybywają także pielgrzymi z południowych i centralnych Włoch, poruszeni kultem do ziemskiego ojca Jezusa, zakorzenionym na tym terenie od ponad czterech wieków.
CZYTAJ DALEJ

Powstaje sieć telewizji katolickich Ameryki Łacińskiej i Karaibów

2025-08-18 13:38

[ TEMATY ]

Ameryka Łacińska

katolicka

sieć telewizji

Karaiby

Adobe Stock

Powstaje nowa sieć telewizji katolickich

Powstaje nowa sieć telewizji katolickich

Powstaje sieć telewizji katolickich Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Zdecydowano o tym podczas spotkania w brazylijskiej Aparecidzie z udziałem przedstawicieli 27 mediów z 12 państw: Argentyny, Brazylii, Chile, Dominikany, Hondurasu, Kolumbii, Kostaryki, Panamy, Paragwaju, Salwadoru, Stanów Zjednoczonych i Urugwaju.

Sieć powstaje z inicjatywy Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM). Nosić będzie nazwę Latynoamerykańskiego i Karaibskiego Przymierza Katolickich Mediów Audiowizualnych - w skrócie Alma (czyli „dusza” po hiszpańsku). Ma ona być „przestrzenią współpracy” w perspektywie synodalnej, w łączności z konferencjami biskupimi kontynentu i inspirować się nauczaniem Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję