Reklama

Wiadomości

Polski Ład: Wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego

Prezentacja programu rozwoju Polski “Polski Ład”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Dzisiaj jest pierwszy dzień, kiedy od wielu miesięcy po raz pierwszy możemy zasiąść w ogródku, w kawiarni i wypić kawę. Za tydzień będziemy mogli pójść po raz pierwszy od wielu miesięcy do teatru i kina. Jest ostrożna nadzieja - i ona rośnie - na powrót do normalności.

- Chciałbym zacząć od najszczerszych wyrazów współczucia i bólu dla tych i wobec tych, którzy doświadczyli odejścia najbliższych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pandemia COVID-19 to wielka lekcja pokory dla mnie i całego świata. Żyjemy w świecie, który bardzo mocno jest scyfryzowany. Rządzą różnego rodzaju technologie. A mimo to, ten świat właśnie przegrał wielką bitwę z mikroskopijnym wirusem.

- Powrót do świata normalności nie odbędzie się jak za dotknięciem różdżki. Do powrotu potrzebny jest plan - dobry, dobra strategia i zdolność do realizacji jej oraz wiarygodność.

- Zasadniczym celem naszego planu Polskiego Ładu jest to, żebyśmy wrócili na szybką ścieżkę odbudowy, ale jednocześnie jest to niezwykle ważne, żebyśmy wytyczyli nową drogę.

- To droga do nowoczesności opartej o tradycje. To droga kontynuacji programów społecznych i nowych propozycji - programów społecznych i podatkowych. To budowa lepszego ładu w nowych okolicznościach.

Reklama

- Świat po COVID-19 wygląda jak przewrócony do góry nogami. Pozrywane łańcuchy dostaw, produkcji. To Polska coraz lepiej odnajduje się w tym globalnym świecie wielu wyzwań. To Polska odnosi rekordy produkcji przemysłowej.

- Polska ma najniższe bezrobocie w UE. Stworzyliśmy jako jedyny z większych krajów UE w pandemii nowe miejsca pracy.

- Dziś, po 300 latach kiedy to inni decydowali o naszym losie, my możemy sami decydować o naszym przeznaczeniu, drodze, którą wybierzemy. Polski Ład jest taką propozycją - propozycją nowych rozwiązań, bardziej sprawiedliwych, a jednocześnie takich, które przyniosą ogromny impuls rozwoju.

- Dzisiaj chcę przywołać tych 5 podstawowych filarów Polskiego Ładu. Pierwszy filar to służba zdrowia. Oprzemy się na nowych źródłach finansowania z nowej składki, bez możliwości odpisania jej od podatku, która wpłynie do NFZ.

- Filar drugi to sprawiedliwy system podatkowy, gdzie 18 mln ludzi skorzysta na tym systemie i będzie mogło bardziej opierać swoje pragnienia i marzenia o lepszą pracę i wyższe zarobki.

- Filar trzeci to emerytura do 2,5 tys zł bez podatku. To lepsze życie dla seniorów.

- Filar czwarty to tematyka mieszkaniowa. Bolączka, z którą nie poradziły sobie poprzednie rządy do tej pory. My będziemy mieli odwagę.

- Filar piąty to wielki program inwestycyjny.

- Mam świadomość, jak trudne są okoliczności, mam świadomość głębokich podziałów na scenie politycznej. Dziś jest czas, żeby zaprosić wszystkich do tego optymistycznego planu dla Polski.

Reklama

- Po raz pierwszy od setek lat mamy szansę, na którą czekały pokolenia Polaków, żeby polska rodzina, żyła za kila, kilkanaście lat na poziomie państw bogatej Europy Zachodniej.

- Służba zdrowia. Tutaj w starciu z COVID-19 miała ona potężne problemy na całym świecie. My potrafiliśmy przeznaczyć na służbę zdrowia w ciągu 5 ostatnich lat ok 30 mld więcej.

- Nasze podstawowe zobowiązanie to w ciągu 6 lat podnieść wydatki na zdrowie do poziomu 7 proc. PKB. A już w ciągu najbliższych 2 lat osiągnąć 6 proc.

- Znosimy limity do specjalistów, aby skrócić kolejki.

- Będziemy prowadzili taką politykę, żeby jak najlepiej zmotywować lekarzy i pielęgniarki i innych pracowników medycznych, by służyli jak najlepiej swoją wiedzą, doświadczeniem i sercem.

- Drug fundament to sprawiedliwy system podatkowy, który powoduje, że chce się pracować jak największej liczbie ludzi. To rewolucja, którą już zaczęliśmy. Osiągnęliśmy najwyższy pułap zatrudnienia w historii wielu ostatnich lat. Na 37 krajów OECD polski wzrost był najwyższy wśród tych krajów. To nasza polityka społeczno-gospodarcza w pigułce.

- Wdrażamy rozwiązanie, które postawi nas powyżej niektórych bogatych krajów Zachodu, to kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys zł. Ta kwota będzie wyższa niż w Hiszpanii czy Włoszech, będzie podobna do tej w Danii. To prawdziwa rewolucja podatkowa dla 18 mln polaków.

Reklama

- Osobie, która dziś zarabia na poziomie wynagrodzenia minimalnego - zostanie 1600 zł netto w portfelu. Osoby, które dziś zarabiają na poziomie średniej krajowej, będą beneficjentami tej zmiany systemu.

- Drugi element to wzmocnienie budowy klasy średniej. Jesteśmy świadomi, że część klasy średniej dziś zarabiającej między 6 a 10 tys. zł - chcemy, żeby i ona zyskała.

- Przebudowaliśmy nasz program mieszkaniowy.

- Dom rodzinny, własne cztery kąty to nie może być luksus. To ciągle marzenie milionów polskich rodzin. Zdecydowaliśmy się na rewolucję wolnościową i godnościową jednocześnie. W przygotowaniu są przepisy, aby można było bez zezwolenia budować dom do 70 m2 w podstawie.

- Tam gdzie jest plan zagospodarowania, w ciągu miesiąca będzie można zacząć budowę.

- Prócz tego chcemy zaproponować coś tym, którzy chcą kupić mieszkanie, ale ich na to nie stać. Państwo polskie gwarantuje wkład własny od wysokości 40 proc. Wkład własny pozwoli na szybkie podjęcie decyzji o zakupie mieszkania.

- Chcemy doprowadzić do tego, żeby w rodzinach, w których pojawi się drugie i kolejne dziecko, żeby było umorzenie kredytu do poziomu 150 tys zł.

- Wraz z budową jak największej liczby mieszkań i domów będziemy mogli wywołać presję cenową w dół. Chcemy ten rynek do pewnego stopnia uwolnić. Z kilka lat niemal każda rodzina powinna powiedzieć, że ma swoje cztery własne kąty.

2021-05-15 11:51

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Morawiecki stanowczo: „Musimy mówić prawdę o tamtych czasach, a Europa musi ją usłyszeć”

Powinny powstać wspólne projekty badawcze, by wyjaśnić, ilu w okupowanej Polsce było ludzi, którzy popełnili zbrodnie, np. wydając Żydów - mówi w wywiadzie dla „Die Welt” premier Mateusz Morawiecki. Ale nie można stracić z oczu sytuacji w okupowanej przez Niemców Polsce - dodał.

Rozmowa, która została przedrukowana w czwartkowej „GW”, na dzień przed wizyta Morawieckiego w Berlinie, dotyczy m.in. reakcji na zapisy nowelizacji ustawy o IPN, która zabrania przypisywania Polakom zbiorowej winy za Holocaust.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

45. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”

2026-06-27 21:02

Biuro Prasowe AK

– Nie wolno odchodzić od Boga. Trzeba przy Nim trwać ufnie, że nie zostawi swego ludu. I nie wolno wchodzić w takie kompromisy ze światem, na mocy których traci się własną tożsamość, odpada się od Boga, a przez to staje się cząstką pogańskiego świata – mówił abp Marek Jędraszewski, który w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie sprawował Mszę św. z okazji 45. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

– Wiemy jak ważna dla naszej ojczyzny była „Solidarność”, jak bardzo przyczyniła się do odzyskania wolności. Ale wiemy też, że nie byłoby „Solidarności” bez ważnej roli św. Jana Pawła II – mówił kustosz sanktuarium ks. Tomasz Szopa, nazywając Ojca Świętego „papieżem praw człowieka” i „papieżem wolności”. Powitał abp. Marka Jędraszewskiego, księży kapelanów oraz Wojciecha Włodarczyka z prezydium NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, który był inicjatorem i organizatorem wydarzenia w papieskim sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję