Reklama

Wiadomości

Polski Ład: Wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego

Prezentacja programu rozwoju Polski “Polski Ład”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Dzisiaj jest pierwszy dzień, kiedy od wielu miesięcy po raz pierwszy możemy zasiąść w ogródku, w kawiarni i wypić kawę. Za tydzień będziemy mogli pójść po raz pierwszy od wielu miesięcy do teatru i kina. Jest ostrożna nadzieja - i ona rośnie - na powrót do normalności.

- Chciałbym zacząć od najszczerszych wyrazów współczucia i bólu dla tych i wobec tych, którzy doświadczyli odejścia najbliższych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pandemia COVID-19 to wielka lekcja pokory dla mnie i całego świata. Żyjemy w świecie, który bardzo mocno jest scyfryzowany. Rządzą różnego rodzaju technologie. A mimo to, ten świat właśnie przegrał wielką bitwę z mikroskopijnym wirusem.

- Powrót do świata normalności nie odbędzie się jak za dotknięciem różdżki. Do powrotu potrzebny jest plan - dobry, dobra strategia i zdolność do realizacji jej oraz wiarygodność.

- Zasadniczym celem naszego planu Polskiego Ładu jest to, żebyśmy wrócili na szybką ścieżkę odbudowy, ale jednocześnie jest to niezwykle ważne, żebyśmy wytyczyli nową drogę.

- To droga do nowoczesności opartej o tradycje. To droga kontynuacji programów społecznych i nowych propozycji - programów społecznych i podatkowych. To budowa lepszego ładu w nowych okolicznościach.

Reklama

- Świat po COVID-19 wygląda jak przewrócony do góry nogami. Pozrywane łańcuchy dostaw, produkcji. To Polska coraz lepiej odnajduje się w tym globalnym świecie wielu wyzwań. To Polska odnosi rekordy produkcji przemysłowej.

- Polska ma najniższe bezrobocie w UE. Stworzyliśmy jako jedyny z większych krajów UE w pandemii nowe miejsca pracy.

- Dziś, po 300 latach kiedy to inni decydowali o naszym losie, my możemy sami decydować o naszym przeznaczeniu, drodze, którą wybierzemy. Polski Ład jest taką propozycją - propozycją nowych rozwiązań, bardziej sprawiedliwych, a jednocześnie takich, które przyniosą ogromny impuls rozwoju.

- Dzisiaj chcę przywołać tych 5 podstawowych filarów Polskiego Ładu. Pierwszy filar to służba zdrowia. Oprzemy się na nowych źródłach finansowania z nowej składki, bez możliwości odpisania jej od podatku, która wpłynie do NFZ.

- Filar drugi to sprawiedliwy system podatkowy, gdzie 18 mln ludzi skorzysta na tym systemie i będzie mogło bardziej opierać swoje pragnienia i marzenia o lepszą pracę i wyższe zarobki.

- Filar trzeci to emerytura do 2,5 tys zł bez podatku. To lepsze życie dla seniorów.

- Filar czwarty to tematyka mieszkaniowa. Bolączka, z którą nie poradziły sobie poprzednie rządy do tej pory. My będziemy mieli odwagę.

- Filar piąty to wielki program inwestycyjny.

- Mam świadomość, jak trudne są okoliczności, mam świadomość głębokich podziałów na scenie politycznej. Dziś jest czas, żeby zaprosić wszystkich do tego optymistycznego planu dla Polski.

Reklama

- Po raz pierwszy od setek lat mamy szansę, na którą czekały pokolenia Polaków, żeby polska rodzina, żyła za kila, kilkanaście lat na poziomie państw bogatej Europy Zachodniej.

- Służba zdrowia. Tutaj w starciu z COVID-19 miała ona potężne problemy na całym świecie. My potrafiliśmy przeznaczyć na służbę zdrowia w ciągu 5 ostatnich lat ok 30 mld więcej.

- Nasze podstawowe zobowiązanie to w ciągu 6 lat podnieść wydatki na zdrowie do poziomu 7 proc. PKB. A już w ciągu najbliższych 2 lat osiągnąć 6 proc.

- Znosimy limity do specjalistów, aby skrócić kolejki.

- Będziemy prowadzili taką politykę, żeby jak najlepiej zmotywować lekarzy i pielęgniarki i innych pracowników medycznych, by służyli jak najlepiej swoją wiedzą, doświadczeniem i sercem.

- Drug fundament to sprawiedliwy system podatkowy, który powoduje, że chce się pracować jak największej liczbie ludzi. To rewolucja, którą już zaczęliśmy. Osiągnęliśmy najwyższy pułap zatrudnienia w historii wielu ostatnich lat. Na 37 krajów OECD polski wzrost był najwyższy wśród tych krajów. To nasza polityka społeczno-gospodarcza w pigułce.

- Wdrażamy rozwiązanie, które postawi nas powyżej niektórych bogatych krajów Zachodu, to kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys zł. Ta kwota będzie wyższa niż w Hiszpanii czy Włoszech, będzie podobna do tej w Danii. To prawdziwa rewolucja podatkowa dla 18 mln polaków.

Reklama

- Osobie, która dziś zarabia na poziomie wynagrodzenia minimalnego - zostanie 1600 zł netto w portfelu. Osoby, które dziś zarabiają na poziomie średniej krajowej, będą beneficjentami tej zmiany systemu.

- Drugi element to wzmocnienie budowy klasy średniej. Jesteśmy świadomi, że część klasy średniej dziś zarabiającej między 6 a 10 tys. zł - chcemy, żeby i ona zyskała.

- Przebudowaliśmy nasz program mieszkaniowy.

- Dom rodzinny, własne cztery kąty to nie może być luksus. To ciągle marzenie milionów polskich rodzin. Zdecydowaliśmy się na rewolucję wolnościową i godnościową jednocześnie. W przygotowaniu są przepisy, aby można było bez zezwolenia budować dom do 70 m2 w podstawie.

- Tam gdzie jest plan zagospodarowania, w ciągu miesiąca będzie można zacząć budowę.

- Prócz tego chcemy zaproponować coś tym, którzy chcą kupić mieszkanie, ale ich na to nie stać. Państwo polskie gwarantuje wkład własny od wysokości 40 proc. Wkład własny pozwoli na szybkie podjęcie decyzji o zakupie mieszkania.

- Chcemy doprowadzić do tego, żeby w rodzinach, w których pojawi się drugie i kolejne dziecko, żeby było umorzenie kredytu do poziomu 150 tys zł.

- Wraz z budową jak największej liczby mieszkań i domów będziemy mogli wywołać presję cenową w dół. Chcemy ten rynek do pewnego stopnia uwolnić. Z kilka lat niemal każda rodzina powinna powiedzieć, że ma swoje cztery własne kąty.

2021-05-15 11:51

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: polska gospodarka ma szansę wrócić do stanu sprzed pandemii na przełomie 2021 i 2022

Polska gospodarka ma szansę wrócić do stanu sprzed pandemii pod koniec 2021 roku lub na początku 2022 - ocenił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji prasowej szef rządu stwierdził, że w latach 30. XX w. Polska powróciła do poziomu sprzed kryzysu dopiero po około 8 latach. "Dzisiaj mamy szanse, jak pokazują dane OECD i Komisji Europejskiej, wrócić już pod koniec najbliższego roku lub na początku kolejnego do stanu sprzed pandemii" - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny o relacjach polsko-ukraińskich: bez prawdy o przeszłości nie będzie zaufania

2026-06-22 09:52

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Bolesna przeszłość powinna być zobowiązaniem do troski o prawdę. Bez niej przeszłość nieustannie otwiera rany i podważa wzajemne zaufanie - stwierdza w swoim komentarzu na komunikatorze X biskup sosnowiecki, Artur Ważny.

W moim rodzinnym domu pamięć o wymordowaniu ponad pięćdziesięciu niewinnych osób, spalonej wsi, spalonym gospodarstwie oraz ucieczce mojego siedmioletniego wówczas ojca i jego bliskich przed banderowcami nie podsycała gniewu, lecz wciąż przeradza się w dojrzałą troskę o prawdę. Bez niej przeszłość wciąż na nowo otwiera rany i paraliżuje wzajemne zaufanie. Brak nienawiści wobec sprawców nie unieważnia jednak bólu, jaki niosą ze sobą nierozliczone krzywdy. Stoimy dziś przed dziejowym wyzwaniem polsko-ukraińskiego pojednania. Uważam, że pierwszoplanową rolę powinny tu odegrać nasze Kościoły - odrzucając zarówno obojętność, jak i narastającą niechęć, by uczciwie dotknąć istoty problemu. Potrzebujemy głębokiej przestrzeni moralno-religijnej, w której chrześcijańskie dziedzictwo po obu stronach granicy, pozwoli nam wspólnie stanąć w świetle prawdy o naszej historii oraz naszych dramatycznych ranach. Dobre sąsiedztwo jest naszą racją stanu, co zobowiązuje oba narody do dialogu dojrzałego, wolnego od powierzchowności i pustych gestów. Musimy przygotować się na trudne spory, tak moralne, historyczne, jak i gospodarcze. Tym bardziej nie wolno nam uciekać przed faktami; musimy odważnie nazwać to, co domaga się oczyszczenia i zadośćuczynienia. Z serca zapraszam do mądrych spotkań, dialogu, uznania krzywd i win, upamiętnienia ofiar oraz pokornego przebaczenia. To są warunki pojednania. Tylko w ten sposób zdołamy zbudować nowy, zdrowy rozdział naszych relacji, oparty na trwałym fundamencie prawdy i sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję