Reklama

Wiadomości

Maląg: rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie będą jeszcze konsultowane

Rozwiązania prorodzinne zaproponowane w Polskim Ładzie będą jeszcze konsultowane, m.in. w zakresie dodatku 12 tys. zł na drugie dziecko – powiedziała PAP minister rodziny Marlena Maląg. Chcemy wypracować mechanizm, który zaakceptują Polacy – dodała.

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe Stock

Szefowa MRiPS podkreśliła, że rządowi zależy na tym, aby "ostatecznie przedstawić takie rozwiązania legislacyjne, które będą przedyskutowane z Polakami".

"Na przyszły tydzień planowana jest konferencja, na której będą omówione rozwiązania w zakresie polityki prorodzinnej, które znalazły się w Polskim Ładzie i rozpocznie się szeroka dyskusja" – powiedziała Maląg.

Reklama

Przypomniała, że niebawem zaprezentowane zostaną także założenia strategii demograficznej. "Będziemy prowadzić szeroką dyskusję z Polakami nad kierunkiem tych rozwiązań. Myślę tutaj m.in. o rodzinnym kapitale opiekuńczym" – powiedział Maląg.

Dodała, że Polski Ład jest "potężną reformą społeczno-gospodarczą, która przede wszystkim wzmacnia polskie rodziny". "Czego potrzeba młodym ludziom, pokazują badania, które zostały przeprowadzone przy okazji wypracowania dokumentu, jakim jest strategia demograficzna. Potrzebna jest stabilna polityka mieszkaniowa, polityka podatkowa, odpowiedni Kodeks pracy i wsparcie nad dziećmi do trzeciego roku życia" – wskazała minister.

Przypomniała, że w Polsce obowiązuje powszechny program "Rodzina 500 plus" i – jak zapewniła – będzie on dalej utrzymywany. Maląg oceniła jednocześnie, że potrzebne jest wzmocnienia polityki pronatalistycznej i wsparcie rodziców dzieci do 3 lat.

Reklama

"Tutaj planujemy dwa komponenty. Jeden zakłada rozwój opieki instytucjonalnej. Do tej pory program +Maluch plus+ funkcjonował z budżetem 450 mln zł rocznie. Teraz to będzie 1,5 mld, a więc będą powstawały nowe miejsca żłobkowe, ale będzie też dofinansowanie do miejsc, by rodzic ponosił jak najniższe koszty" – powiedziała minister.

Podziel się cytatem

Drugim komponentem – jak mówiła – jest propozycja wypłaty świadczenia rodzicom na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. W Polskim Ładzie przewidziano, że w sumie będzie to 12 tys. zł.

Szefowa MRiPS podkreśliła, że rodzice będą mieli pełną dowolność w wydawaniu tych pieniędzy.

"Tutaj, nad konkretnym rozwiązaniem będziemy rozmawiali z Polakami. Czy będzie to elastyczna forma, że przez cały ten okres rodzic będzie pobierał te środki po 500 zł, czy w krótszym okresie np. po 1 tys. zł" – powiedziała minister.

"Chcemy wypracować taki mechanizm, który będzie akceptowalny i będzie służył młodym ludziom" – zadeklarowała Maląg.

Poinformowała, że czekają nas także zmiany w obsłudze programu 500 plus. "W przyszłym naborze wnioski o świadczenie będą składane tylko elektronicznie" – zapowiedziała minister.

Podkreśliła, że bardzo ważna jest także współpraca rządu z samorządami, organizacjami pozarządowymi i pracodawcami.

"Przymierzamy się do wypracowania z Radą Dialogu Społecznego odpowiedniej definicji pracy zdalnej, aby na stałe weszła do Kodeksu pracy. Chcemy też przedyskutować z Polakami inne rozwiązania, które pomogą uelastycznić czas pracy rodziców – zarówno mamy, jak i taty" – zaznaczyła Maląg.

Dodała, że Polski Ład przewiduje rozwiązania, które zostaną wprowadzane w najbliższym czasie. Na długofalowe wyzwania ma z kolei odpowiedzieć strategia demograficzna.

"Strategia będzie proponowała rozwiązania, które zostaną przyjęte w szerszej perspektywie do 2040 r." – zapowiedziała szefowa MRiPS.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które spowodują utworzenie 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emeryturydo 2500 zł wolne od podatku.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

2021-05-17 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każde życie jest bezcenne

[ TEMATY ]

rodzina

Sławomir Puciato

Niedziela 26 czerwca była w Bolesławcu Dniem Rodziny. Na to wydarzenie złożyły się takie inicjatywy, jak: Msza święta, Marsz dla życia i rodziny, koncert, rodzinny piknik, mecz piłki nożnej.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story - cz. 1

2021-08-01 23:19

ks. Łukasz Romańczuk

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

"Spotkanie". Pod tym hasłem wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Główny nurt swoje pielgrzymowanie rozpocznie 3 sierpnia. Dziś na trasę udali się pielgrzymi z gr. XIV - część górowska 

Podczas tegorocznej pielgrzymki zapraszamy na serię "Pielgrzym Story". Będziemy chcieli w kilku ujęciach pokazać różne historie pielgrzymkowe

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: staramy się zrozumieć testament Powstańców Warszawskich

2021-08-02 12:47

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Powstanie Warszawskie, groby uliczne, sierpień 1944 r.

Powstanie Warszawskie, groby uliczne, sierpień 1944 r.

77 lat później staramy się zrozumieć testament tamtych ludzi, tamtych dni, naszych rodaków, którzy ginęli za wolną Polskę. Stąd dramatyczne pytanie, które także dziś musimy sobie stawiać, pytanie Wyspiańskiego: czy nam się „chce chcieć”? Czy chcemy być prawdziwie wolni? - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w Bazylice Mariackiej w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na początku Mszy św. głos zabrał archiprezbiter Bazyliki Mariackiej, ks. Dariusz Raś. – Prosimy Boga, aby każdy Polak znał bohaterską historię powstańców walczących w stolicy w 1944 r. i znajdował w nich wzór męstwa, patriotyzmu i poświęcenia – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję