Reklama

Wiadomości

Europoseł Wiśniewska na straży pamięci o niezłomnym rotmistrzu Witoldzie Pilieckim

W 2019 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia, w 1948 r., rtm. Witold Pilecki został stracony przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu.

[ TEMATY ]

Witold Pilecki

Jadwiga Wiśniewska

Mat.prasowy

O poparcie tej inicjatywy w liście skierowanym do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej zaapelowała Europoseł Jadwiga Wiśniewska, wskazując że byłaby to ważna lekcja historii dla całej Europy, o której nie możemy zapomnieć i która wyznacza europejską tożsamość.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska w liście do Very Jourovej zwróciła uwagę, że ustanowienie Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem w dniu egzekucji rtm. Witolda Pileckiego, byłoby wyrazem szacunku i hołdu dla wszystkich tych, którzy walcząc z totalitaryzmami, wykazali się heroizmem i prawdziwą miłością do wolności.

Reklama

Jak przekonuje w korespondencji Europoseł Jadwiga Wiśniewska, taką postawę prezentował Niezłomny Rotmistrz, który podczas jednej z niemieckich łapanek na warszawskich ulicach w 1940 r., pozwolił na to, by go aresztowano i przewieziono do KL Auschwitz, dzięki czemu mógł zbierać informacje o zbrodniach nazistowskich i przekazywać je potem polskiemu ruchowi oporu i aliantom. Z tego też powodu mówi się o nim, że był ochotnikiem do Auschwitz. Z obozu uciekł w 1943 r. Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do Polski rządzonej przez marionetkowy rząd podporządkowany komunistycznemu reżimowi Stalina i podjął z nim walkę tworząc konspiracyjną organizację. W 1947 r. Pilecki został aresztowany przez władze komunistyczne, a rok później zamordowany strzałem w tył głowy w mokotowskim więzieniu.

W przesłanej odpowiedzi komisarz Jourova wprawdzie podkreśla, że pamięć o przeszłości i jej upamiętnienie mają fundamentalne znaczenie dla teraźniejszości i przyszłości Europy, ale wskazuje na datę 23 sierpnia i Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Reżimów Totalitarnych, odnosząc się do rocznicy podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow.

Działania te wpisują się w podejmowane przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską inicjatywy przywracające pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, takie jak coroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, połączone z koncertami patriotycznymi, w których dla mieszkańców województwa śląskiego wystąpili: Forteca, Contra Mundum, Michał Gasz i De Press oraz raper Tadek Polkowski. Jadwiga Wiśniewska zaprasza także mieszkańców województwa śląskiego na Biegi Tropem Wilczym, w których biegną całe rodziny, by pokonując symboliczną trasę 1963 m, dać świadectwo pamięci o Wyklętych Bohaterach.

Reklama

Wśród inicjatyw patriotycznych, szczególne miejsce zajmuje jednak Wojewódzki Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, który Wiśniewska organizuje od sześciu lat. W ciągu dotychczasowych edycji powstały 1604 prace ze szkół z całego województwa śląskiego.

- Rtm. Witold Pilecki jest dla młodych ludzi wzorem patrioty i bohatera, dla którego Bóg, Honor i Ojczyzna były najwyższymi wartościami. Udowadniają to uczestnicy konkursu, którzy piękną treścią wypełniają duchowy testament Niezłomnego Rotmistrza, inspirując się świadectwem jego życia. Wanesa Starzyczny z Mikołowa, laureatka V edycji, dotarła do syna i prawnuka rtm. Pileckiego. Z kolei młodzież z Zabrza, laureaci IV edycji, są autorami piosenki i teledysku poświęconej patronowi swojej szkoły, rtm. Pileckiemu – wskazuje Jadwiga Wiśniewska.

Pamięć o rtm. Pileckim wybrzmiała także podczas gali finałowej IV edycji Konkursu, która odbyła się w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu. Na zaproszenie Europoseł z monodramem „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” wystąpił Przemysław Tejkowski.

2021-05-25 12:25

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jadwiga Wiśniewska stanowczo przeciwko surogacji

Eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska skierowała pytanie do Komisji Europejskiej, dotyczące dostępu do surogacji w UE, która jest niezgodna z wartościami zapisanymi w art. 2 TUE.

Jadwiga Wiśniewska wskazała, że surogacja jest współczesną formą niewolnictwa, handlu ludźmi, dziećmi oraz wykorzystywania kobiet. „Jest inżynierią społeczną, gdzie dziecko staje się towarem lub produktem wynikającym z negocjacji i przekazów pieniężnych, tracąc w ten sposób godność i wolność” – czytamy w piśmie. Jak zauważyła eurodeputowana, surogacja upokarza kobiety, nakładając na nie umowy, w których są one zobowiązane do zrzeczenia się prawa do zachowania naturalnej więzi z noworodkiem, narażając tym samym swoje zdrowie psychiczne.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Rozpoczęcie Warsztatów w Drodze

2021-08-02 19:38

Katarzyna Krawcewicz

Mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze 2 sierpnia rozpoczęły się Ogólnopolskie Nauczycielskie Warsztaty w Drodze.

Pielgrzymi wyruszą na trasę 3 sierpnia, a ich pierwszym postojem będzie parafia Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze. Z Winnego Grodu wyjdzie 20 osób, pozostali pątnicy będą dołączać się po drodze. 

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję