Reklama

Jubileusz kolekcjonerki

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobór Kościoła Greckokatolickiego

W Polsce panuje powszechna niewiedza na temat tego, czym jest Kościół greckokatolicki - mówili uczestnicy soboru tego Kościoła, który zebrał się w Przemyślu w dniach 14-16 marca. Zastanawiali się, jak chronić swoją tożsamość zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz Kościoła.
"Nie jesteśmy obrządkiem! Posługujemy się liturgią ukraińsko-bizantyjską, ale jesteśmy Kościołem" - przypomniał ks. mitrat Eugeniusz Popowicz, który wygłosił referat o tożsamości Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Według niego, problemem jest nie tylko niewiedza o tym, że taki Kościół istnieje. Wielu prawosławnych traktuje grekokatolików jak odstępców, a wielu rzymskich katolików myli ich z prawosławnymi albo traktuje jak ludzi przyjętych z łaski do Kościoła. "Nie jesteśmy tymi, którzy się przyłączyli" - podkreślali uczestnicy obrad.
"Dokumenty kościelne nazywają nas Kościołem sui iuris, czyli swojego prawa, tymczasem w dokumentach państwowych i dokumentach niektórych biskupów jesteśmy określani jako obrządek" - mówił dalej ks. Popowicz. Tak jest traktowany ten Kościół np. w konkordacie.
Delegaci zastanawiali się, jak poszerzyć świadomość tego, kim są wśród innych chrześcijan w Polsce. W dyskusji pojawiły się głosy, że świadomość tego, czym w istocie jest Kościół greckokatolicki i jakie są potrzeby jego wiernych, powinna dotrzeć także szerzej do hierarchii Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce.
Ks. Popowicz przypomniał, że Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich nakłada obowiązek zachowania tożsamości nie tylko na hierarchów, ale na wszystkich wiernych. Świeccy powinni o tym pamiętać. "Niech nikt nie mówi, że to wszystko jedno, czy pójdzie w niedzielę do kościoła rzymskokatolickiego, czy też pojedzie siedem przystanków do jedynego w mieście kościoła greckokatolickiego. Trzeba wiedzieć, kim się jest i chodzić do siebie" - powiedział jeden z delegatów.
Kolejny problem dla grekokatolików to posyłanie dzieci na religię. Wiele osób wybiera najłatwiejsze rozwiązanie i po prostu posyła dzieci na tę religię, która jest w szkole. Często zdarzają się też sytuacje łączenia w jedną greckokatolicką grupę katechetyczną grup dzieci w różnym wieku. Jeden z księży powiedział, że uczy 4-osobową grupę, w której są uczniowie z I, IV i VI klasy szkoły podstawowej.

Reklama

Spotkanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski

Wspólne posiedzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z przedstawicielami Episkopatu Polski odbyło się 14 marca w siedzibie Episkopatu. Wzięli w nim udział członkowie KRRiTV, a ze strony Episkopatu: bp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, członkowie Rady: bp Adam Lepa, bp Kazimierz Nycz, bp Jan Tyrawa i bp Piotr Libera - sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, o. Adam Schulz - rzecznik Konferencji Episkopatu Polski oraz przedstawiciele mediów katolickich.
Spotkanie zdominowała tematyka związana z rozwojem środków przekazu w Polsce w perspektywie integracji z Unią Europejską.
Przewodniczący KRRiTV przedstawił przebieg i rezultaty procesu koncesyjnego dla mediów kościelnych, zapoznał też zebranych z projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który został przekazany Rządowi RP.
Przedstawiciele Episkopatu zwrócili uwagę na potrzebę większej troski o pluralizm w panoramie polskich mediów. W tym kontekście m.in. omówiono sprawę zwiększenia zasięgu Radia "Plus" oraz telewizji " Niepokalanów-Puls". Strona kościelna podkreśliła również wagę ostatnich dokumentów Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu - Etyka w środkach społecznego przekazu oraz Etyka w Internecie, dotyczących zagadnień etycznych związanych z działalnością mediów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielkopostne obrazy na ulicach Tarnowa

8-metrowy krzyż i wielkoformatowe obrazy wielkopostne można oglądać w centrum Tarnowa. Jest to pamiątka tegorocznego Wielkiego Postu. Przy montażu krzyża przy kościele pw. Świętej Rodziny użyto dźwigu, a całą konstrukcję osadzono w betonowym podłożu. Wokół krzyża umieszczono monumentalne obrazy przedstawiające poszczególne stacje Drogi Krzyżowej z elementami współczesnych tragedii i ludzkich dramatów. Wielkopostne obrazy wykonali młodzi plastycy we współpracy z grafficiarzami.
Z inicjatywą umieszczenia krzyża i wielkoformatowych obrazów wielkopostnych w centrum miasta wystąpił artysta malarz Jacek Kucaba. Prace wykonali uczniowie jego autorskiej pracowni plastycznej w tarnowskim Pałacu Młodzieży. Po raz pierwszy zaprosił on do współpracy także grafficiarzy, czyli młodych ludzi malujących na miejskich murach.
Zamierzeniem J. Kucaby jest uświadomienie tarnowianom, że Droga Krzyżowa Chrystusa i ludzkości trwa nadal, od dwóch tysięcy lat. Dlatego jedna ze stacji Męki Pańskiej nawiązuje bezpośrednio do wrześniowej tragedii w Nowym Jorku. Przedstawia sylwetkę ukrzyżowanego Chrystusa na tle nowojorskich wież World Trade Center. "To wszystko ma pokazać, jak wiele zła było i nadal jest wokół nas" - powiedział J. Kucaba.

Reklama

Zmarła s. Magdalena Kujawska

6 marca br. w Rzymie odeszła do Domu Ojca s. Magdalena (Franciszka) Kujawska, urszulanka Serca Jezusa Konającego.
Człowiek o wielkim i gorącym sercu, mocnego ducha i wielkiej woli działania; człowiek o szerokich zainteresowaniach, rozmiłowany w swym zakonnym powołaniu. W czasie okupacji niemieckiej w Sieradzu służyła więźniom, jeńcom wojennym i ich rodzinom. Uczestniczyła w ruchu oporu jako żołnierz AK. Została odznaczona medalami Armii Krajowej i "Polska swemu obrońcy". Autorka pierwszej biografii bł. Urszuli Ledóchowskiej. Od 1950 r. aż do końca życia pracowała w procesie kanonizacyjnym m. Urszuli Ledóchowskiej, najpierw w Polsce, a od 1957 r. w Rzymie. W latach 1985-97 współpracowała przy procesie kanonizacyjnym Królowej Jadwigi. Ogromnie wrażliwa na ludzkie potrzeby spieszyła z pomocą tym, których spotykała na swej drodze. W telegramie kondolencyjnym Nuncjusz Apostolski w Polsce napisał: "Swoim przykładnym życiem, zaangażowaniem w prace (...), a także pełną oddania postawą w stosunku do Ojca Świętego i jego papieskiej posługi w Kościele pokazała, że jest autentyczną córką Kościoła, która w duchu charyzmatu urszulańskiego dawała świadectwo wiary, nadziei i miłości względem Boga i każdego człowieka".

Reklama

Z życzeniami "200 lat" dla Olgi Majewskiej

100. rocznicę urodzin obchodziła 2 marca br. Olga Majewska, znana tarnowska kolekcjonerka, która niemal wszystkie dzieła sztuki, zgromadzone przez całe życie, przekazała Muzeum Diecezjalnemu w Tarnowie. Życzenia urodzinowe składali Jubilatce m.in. bp Władysław Bobowski, prezydent Tarnowa Józef Rojek oraz uczniowie II LO i rodzina.
Jubilatka znana jest w środowisku artystów przede wszystkim jako kolekcjonerka dzieł sztuki. Niemal przez całe życie, wraz z mężem Andrzejem Majewskim, gromadziła obrazy, zegary i porcelanę. 14 lat temu swoje zbiory przekazała Muzeum Diecezjalnemu w Tarnowie, obchodzącemu w 1988 r. stulecie istnienia. Teraz są prezentowane w jednej z sal wystawienniczych pod hasłem: Kolekcjonerski salon mieszczański. "Państwo Majewscy zdecydowali się na taki gest, aby ich zbiory służyły religijnemu i patriotycznemu wychowaniu młodzieży" - mówi dyrektor Muzeum, ks. dr Tadeusz Bukowski. Za ten dar podziękował także w specjalnym liście biskup tarnowski Wiktor Skworc, który w dniu urodzin dostojnej Jubilatki odczytał w jej domu bp Bobowski.
Olga Majewska urodziła się 2 marca 1902 r. w Jarosławiu. Była najstarszą z kilkorga rodzeństwa. Uczęszczała do gimnazjum w Dębicy i marzyła o studiowaniu medycyny, ale z powodów finansowych zmuszona była iść do pracy i podjąć studia zaoczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tam poznała swojego przyszłego męża - Andrzeja. Razem wyjechali na Śląsk, gdzie pracowali w jednej ze szkół w Gliwicach. Później przyjechali do Tarnowa i w 1946 r. Olga Majewska zaczęła uczyć biologii w II Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. Z tą szkołą była związana do 1970 r. "Pani Profesor uczyła nas, biorąc pod uwagę najnowocześniejsze wyniki badań" - wspomina Maria Belcarska, kiedyś uczennica, a obecnie nauczycielka biologii w II LO. "To pod jej wpływem zdecydowałam się studiować biologię, a teraz uczę w szkole" - wyznaje.
Olga Majewska mówi, że nie ma recepty na długowieczność, cieszy się każdym dniem, a to, ile żyjemy, nie zależy od nas. Jubilatka nigdy nie nadużywała w diecie tłuszczu, a teraz niewiele je - zadowala się suchą bułką i filiżanką kawy.
Sąsiedzi Olgi Majewskiej zamówili także Mszę św. w kościele Księży Filipinów w Tarnowie. O zdrowie i potrzebne łaski dla Jubilatki modlili się mieszkańcy i władze miasta.

Reklama

Krzysztof Drwal

Nowe władze Zakonu Paulinów

9 marca 2002 r. Kapituła Generalna Zakonu Paulinów wybrała najwyższego przełożonego Zakonu. Został nim o. Izydor Matuszewski, dotychczasowy przeor Jasnej Góry. Tuż po ogłoszeniu wyników głosowania, kiedy Przewodniczący Kapituły - o. Andrzej Napiórkowski zapytał, czy o. Izydor Matuszewski przyjmuje urząd przełożonego generalnego, wybrany poprosił o kwadrans czasu do namysłu i udał się pospiesznie do kaplicy na modlitwę. Po medytacji o. Izydor Matuszewski oświadczył, że przyjmuje urząd najwyższego przełożonego. Kilka minut po godz. 12.00, na dźwięk dzwonu klasztornego, w zabytkowej Bibliotece Jasnogórskiej zebrali się ojcowie i bracia paulini, aby uczestniczyć w ceremonii objęcia urzędu przez nowego Generała Zakonu.
O. Izydor Matuszewski złożył publicznie wyznanie wiary Kościoła katolickiego i z rąk Przewodniczącego Kapituły przejął pieczęcie Zakonu. Po uroczystym okazaniu posłuszeństwa nowemu Generałowi przez wszystkich obecnych paulinów zakonnicy udali się do zabytkowego refektarza na wspólnotowy obiad, winszując raz jeszcze nowo wybranemu Ojcu Generałowi. Ok. godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej miał miejsce osobisty Akt
Zawierzenia Ojca Generała Matce Bożej Jasnogórskiej. O godz. 15.30 o. Izydor Matuszewski, pierwszy raz jako Generał Zakonu, sprawował Eucharystię w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Kapituła Generalna Zakonu Paulinów wybrała również Definitorium Generalne (Zarząd Zakonu) w składzie: o. Tomasz Ciołek - Wikariusz Generalny (dotychczas przełożony i proboszcz na placówce w Rawennie we Włoszech), o. Stanisław Jarosz - II Definitor (dotychczas przeor i proboszcz w Toruniu), o. Jerzy Kielech - III Definitor (dotychczas magister nowicjatu), o. Albert Oksiędzki -
IV Definitor (dotychczas przełożony w Belgii), br. Witold Joński - V Definitor (dotychczas jasnogórski zakrystian), o. Leon Chałupka - Administrator Generalny (dotychczas proboszcz i przeor we Włodawie), o. Bazyli Degórski - Prokurator przy Stolicy Apostolskiej ( ponowny wybór), o. Jan Berny - Sekretarz Kurii.

Reklama

Pielgrzymka Przewodników

W dniach 8-10 marca odbyła się 18. Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych, zorganizowana przez przewodników z Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska-Kamiennej i Starachowic. Do Sanktuarium przybyło ok. 1,5 tys. pątników. Pierwszy dzień miał charakter rekolekcyjny - nauki prowadził ks. Robert Szewczyk. W sobotę o godz. 14.00 w Sali o. A. Kordeckiego nastąpiło uroczyste rozpoczęcie pielgrzymki. Powitanie i słowo bp. Jana Gałeckiego z Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek poprzedziło wejście pocztów sztandarowych i odśpiewanie hymnu przewodników. Następnie ks. dr Jerzy Pawlik wygłosił prelekcję pt. Rola struktur Kościoła w integracji młodego państwa polskiego - X-XII wiek, a o. superior Karol Lipiński mówił na temat Święty Krzyż - początki polskiego pielgrzymowania. Przewodnicy uczestniczyli także w Drodze Krzyżowej, Mszy św. i Apelu Jasnogórskim. W niedzielę rano Mszy św. w Bazylice przewodniczył bp Jan Gałecki. W homilii mówił o roli przewodnika, który w każdej sytuacji życia powinien przewodzić, być wzorem i jak światło powinien rozświetlać drogę innym. Przewodnicy ofiarowali Matce Bożej bukiet róż jako zapowiedź wotum - figury św. Jakuba, patrona przewodników, którą pragną złożyć u stóp Maryi podczas jubileuszowej, 20. pielgrzymki na Jasną Górę. Pielgrzymi wysłuchali dwóch kolejnych wykładów: Fundacja Zakonu Cystersów w Wąchocku o. opata Eustachego Kocika z Zakonu Cystersów i Zbiory tkanin historycznych i szat liturgicznych o. dr. Jana Golonki, paulina.

Maturzyści z Archidiecezji Gdańskiej, Gnieźnieńskiej i Wrocławskiej

9 marca przybyły trzy diecezjalne pielgrzymki maturzystów. Z archidiecezji gdańskiej przyjechało ok. 3 tys. uczniów, 20 nauczycieli i 60 księży. Pielgrzymkę zorganizował ks. Wiesław Philipp, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży. W południe młodzież uczestniczyła we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej Zygmunta Pawłowicza. W imieniu Jasnej Góry powitał zgromadzonych o. Stanisław Rudziński. W programie znalazła się Droga Krzyżowa, nabożeństwo różańcowe i Apel Jasnogórski. Nad muzyczną oprawą czuwali klerycy z Gdańskiego Seminarium Duchownego.
W tym dniu na Jasną Górę przybyło także ok. 1,5 tys. maturzystów z archidiecezji gnieźnieńskiej. Młodzieży towarzyszyło 40 nauczycieli i 26 kapłanów. Organizatorem pielgrzymki był ks. Tadeusz Kwitowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. W czasie gdy licealiści słuchali konferencji ewangelizacyjnej o. Stanisława Rudzińskiego, paulina, nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu z ks. Mieczysławem Polakiem. W południe w Bazylice Mszę św. dla maturzystów odprawił biskup pomocniczy archidiecezji Stanisław Gądecki. Oprawę muzyczną przygotował zespół z Mroczy. Po Eucharystii nastąpiło zawierzenie młodzieży Matce Bożej. Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach.
Trzecią grupę stanowiło 2 tys. maturzystów archidiecezji wrocławskiej. Pielgrzymka rozpoczęła się w południe modlitwą Anioł Pański i Drogą Krzyżową po Wałach. Nabożeństwo pojednania poprowadzili Ojcowie Paulini z Wrocławia, a nabożeństwo różańcowe przygotował Zarząd Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z asystentem - ks. Jerzym Żytowieckim, głównym organizatorem spotkania. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. o godz. 17.00 w Bazylice pod przewodnictwem biskupa seniora Józefa Pazdura w koncelebrze 18 księży. Oprawę muzyczną przygotował zespół pod kierunkiem ks. Piotra Wawrzynka, zastępcy diecezjalnego duszpasterza młodzieży.

Zzapowiedzi

28, 29 i 30 marca - w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę - Liturgia rozpoczyna się na Jasnej Górze o godz. 19.00.

29 marca - w Wielki Piątek - Droga Krzyżowa Częstochowy o godz. 14.00. Przewodniczy abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski.

31 marca - w Niedzielę Wielkanocną - Msza św. Rezurekcyjna o godz. 6.00, przewodniczy bp Antoni Długosz. Suma o godz. 11.00, przewodniczy abp Stanisław Nowak.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

W skrócie

4 i 5 marca na Jasnej Górze gościli: arcybiskup San Juan de Puerto Rico - GonzaMlez Nieves Roberto Octavio oraz biskup pomocniczy Rivera - PeMrez HeMctor Manuel. "Przyjechaliśmy, aby zobaczyć rozwiązania architektury sakralnej w Polsce. Chcemy wykorzystać te doświadczenia przy projektowaniu sanktuarium Matki Bożej Opatrzności w stolicy Puerto Rico - San Juan" - powiedział Ksiądz Arcybiskup, dodając, iż powodem wizyty jest także uproszenie Matki Bożej Jasnogórskiej o błogosławieństwo w budowie świątyni.

W dniach 5 i 6 marca pod hasłem: Wypłyń na głębię i bądź świętą trwały dni skupienia dla ok. 300 sióstr pracujących w instytucjach kościelnych i domach zakonnych. Na co dzień zakonnice posługują w kuchniach, pralniach, przy furtach, wykonują wszelkie prace domowe, pracują w domach dziecka i zakładach leczniczo-wychowawczych. "Przyjazd na Jasną Górę to dla nich odskocznia od codziennego życia - mówiła m. Maria Floryn, służka Najświętszej Maryi Panny. - Jest to także okazja do pogłębienia życia wewnętrznego". Dni skupienia zorganizowała Komisja Parafialna przy Konsulcie Wyższych Przełożonych Zakonów i Zgromadzeń Żeńskich, której przewodniczącą jest s. Ernestyna Wajs.

W dniach 6-9 marca trwała na Jasnej Górze II tura rekolekcji maturzystów diecezji radomskiej. Organizatorem spotkania 85 uczniów był ks. Sylwester Jaśkiewicz, wizytator katechizacji diecezji radomskiej.

Tydzień w Polsce

Kard. Franciszek Macharski zamknął dochodzenie kanoniczne w sprawie cudownego uzdrowienia młodego mężczyzny za wstawiennictwem sługi Bożego o. Jana Beyzyma SJ (stwierdzenie cudu jest konieczne do beatyfikacji "posługacza trędowatych"). Zgromadzona w archidiecezji krakowskiej dokumentacja procesowa została przekazana Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

Forum Kobiet Polskich, zrzeszające 56 organizacji kobiecych, mówi zdecydowane "nie" dla aborcji, antykoncepcji i edukacji seksualnej. Jest to odpowiedź na "trzy razy TAK" organizacji feministycznych, które domagają się nowelizacji ustawy chroniącej życie. "Czujemy się zażenowane, że te kobiety chcą zmienić prawo tak, by można było krzywdzić dzieci" - powiedziała Ewa Kowalewska, prezes Forum. Sygnatariuszki apelu przypominają, że rząd Leszka Millera m.in. skrócił urlopy macierzyńskie, zlikwidował zasiłki porodowe, podwyższył podatek VAT na artykuły dziecięce.

Pracownicy hospicjów (Ogólnopolskie Forum Ruchu Hospicyjnego) krytycznie ocenili projekt ustawy o wolontariacie. Ich zdaniem, nowe przepisy zmuszą hospicja do uciążliwego dokumentowania swojej działalności, jak również do kosztownych świadczeń wobec wolontariuszy, co może skutkować ograniczeniem ich liczby. Projekt dyskryminuje wobec fiskusa m.in. hospicja prowadzone przez Kościół katolicki, w tym Caritas.

Według doniesień prasy, rząd Leszka Millera nie wystąpi do Unii Europejskiej o okres przejściowy w budownictwie, co oznacza, że od 2004 r. czeka nas 22% VAT, najwyższa w Europie stawka.

Czy płodność jest chorobą? - takim pytaniem Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, skomentował wypowiedź rzecznika rządu Michała Tobera nt. wpisania farmakologicznych środków antykoncepcyjnych na listę leków, które rząd zamierza refundować. Zdaniem Wosickiego, środki te można wpisać raczej na listę "trucizn", bo w najlepszym razie szkodzą, a w najgorszym - zabijają.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie posłowie Ligi Polskich Rodzin stwierdzili, że rząd chce zastępczymi problemami odciągnąć uwagę społeczeństwa od prawdziwych problemów: bezrobocia i zmiany polityki prorodzinnej. Według LPR, rząd powinien zająć się poprawą sytuacji gospodarczej kraju, a nie nowelizacją ustawy antyaborcyjnej, legalizacją konkubinatów czy związków homoseksualnych.

Czy interesują nas media, w których nie ma przemocy? Czy wirtualny świat promujący zabawy w zabijanie przejmuje rolę współczesnego pedagoga? Takie m.in. pytania stawiali uczestnicy konferencji pt. Przemoc - telewizja - społeczeństwo. Przyczyny - skutki - środki zaradcze, zorganizowanej w gmachu Sejmu.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Juliusz Braun nałożył na TVN karę pieniężną w wysokości 300 tys. zł za rozpowszechnianie audycji Big Brother - Bitwa. Jego zdaniem, w godzinach, kiedy program oglądany jest również przez dzieci, emitowane były przez TVN sceny mogące "zagrażać ich fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi" ( maksymalny wymiar kary wynosi 700 tys. zł).

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45

[ TEMATY ]

warsztaty

Świebodzin

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

dekanalny ojciec duchowny

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

W sobotę 27 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, które poprowadził ks. dr Dariusz Wołczecki. Tematem ćwiczeń było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Dekanalny ojciec duchowny jest kapłanem wybranym przez biskupa diecezjalnego spośród księży posługujących w dekanacie, który troszczy się o odpowiedni poziom życia duchowego kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową i wzajemnym podzieleniem się dylematami i radościami płynącymi z posługi dekanalnego ojca duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję