Reklama

Wiadomości

Ks. Urbańczyk: trzeba chronić prawa mniejszości narodowych

Do ochrony praw i poprawy warunków życia mniejszości narodowych wezwał ks. Janusz Urbańczyk, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) z siedzibą w Wiedniu. Przedstawiciel Watykanu podkreślił cztery punkty szczególnie ważne w trosce o mniejszości: po pierwsze, edukację, określając ją jako podstawowe narzędzie zmniejszania napięć i zapobiegania konfliktom w tej dziedzinie.

[ TEMATY ]

ochrona

OBWE

mniejszości narodowe

Vatican News/AFP

Duchowny zwrócił uwagę, że w formacji młodych ludzi trzeba promować lepsze zrozumienie i szacunek dla różnych kultur, grup etnicznych i religii. W ten sposób edukacja stanie się środkiem wspierania aktywnego uczestnictwa mniejszości narodowych w życiu społecznym i politycznym, ale będzie również ożywiała tolerancję i przeciwdziałała dyskryminacji, pomagając tworzyć mosty pokoju i stabilności.

Po drugie, ks. Urbańczyk przypomniał o potrzebie zapewnienia takich samych praw dla kobiet i mężczyzn, promowania równych szans i uczestnictwa kobiet w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym, zwłaszcza tych, które należą do mniejszości narodowych. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zaapelował o tworzenie odpowiednich struktur wsparcia ludzkiego, społecznego i ekonomicznego, aby żeńska część społeczności mogła zaspokoić swoje potrzeby w zakresie edukacji, odpowiedniej opieki zdrowotnej, godnych warunków mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego.

Reklama

Innym problemem, który poruszył stały obserwator, była walka z dyskryminacją ze względu na język. W tej dziedzinie od dawna istnieją zobowiązania, do których państwa członkowskie OBWE nie zawsze przywiązywały odpowiednią wagę.

Patrząc następnie na nieproporcjonalny wpływ, jaki pandemia COVID-19 wywiera na osoby najbardziej narażone, w tym mniejszości narodowe, ks. Urbańczyk podkreślił, że kryzys zdrowotny ujawnił nierówności, które narażają te osoby na większe ryzyko cierpienia. W tym punkcie dyplomata nawiązał do sytuacji Romów i Sintów, którzy z powodu przeludnienia i skromnych warunków mieszkaniowych narażeni są na ryzyko zarażenia się koronawirusem, ponosząc również najpoważniejsze konsekwencje izolacji oraz opóźnienia technologicznego. Stąd apel przedstawiciela Watykanu do rządów, by podjęły działania gwarantujące wszystkim minimalny niezbędny dochód, godną i trwałą pracę oraz powszechny dostęp do podstawowych świadczeń, w tym opieki zdrowotnej, łącznie ze szczepionkami.

„Stolica Apostolska - zakończył ks. Urbańczyk - wyznaje zasadę, że każda osoba ludzka, bez względu na pochodzenie etniczne, kulturowe, narodowe lub przekonania religijne, posiada właściwą jej godność”, z której wypływają „powszechne prawa człowieka”.

2021-06-04 15:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kluczowa rola rodziny w procesie promocji równości płci

[ TEMATY ]

rodzina

płeć

OBWE

Vatican News

„Nie można pomijać roli rodziny w procesie promocji równości kobiet i mężczyzn oraz jej udziału w życiu gospodarczym” – powiedział ks. Janusz Urbańczyk, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy OBWE. Watykański dyplomata przemawiał na wirtualnej sesji zamykającej pierwsze spotkanie przygotowawcze do 29. Forum Ekonomiczno-Środowiskowego.

Zaznaczył, że rodzina jako podstawowa komórka społeczna, jest fundamentem życia gospodarczego państw. Obok pracy jest ona niezbędnym elementem godności i rozwoju osoby, a także doskonalenia społeczeństw. „Rodzina ma jednak wartość wyższą i stąd życie zawodowe zawsze powinno być jej podporządkowane” – zaznaczył ks. Urbańczyk.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję