Reklama

Wiadomości

Zmarł Andrzej Kalinin

7 czerwca w wieku 88 lat zmarł Andrzej Kalinin – pisarz, publicysta, członek PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, tata naszej redakcyjnej koleżanki Katarzyny Woynarowskiej. Odznaczony m.in. Złotą Odznaką „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”, orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis”, Nagrodą Literacką Czesława Miłosza czy Nagrodą im. Karola Miarki za całokształt twórczości. W 1998 roku otrzymał również Złoty Krzyż Zasługi, wręczony przez Prezydenta RP.

Archiwum rodzinne

Andrzej Kalinin urodził się 25 listopada 1933 w Jędrzejowie. Debiutował w 1984 roku w kwartalniku „Arka” pod pseudonimem Antoni Tuchowski. Współpracował m.in. z paryską „Kulturą” czy nowojorskim „Dziennikiem Polskim”. Pierwsza jego książka „… i Bóg o nas zapomniał” czytana była w Radiu Wolna Europa i Programie I Polskiego Radia. Została też zarejestrowana na kasetach magnetofonowych jako „książka mówiona”. Pisał również dla częstochowskiej prasy – „Notatnika Kulturalnego” (wydawanego przez „Gazetę Częstochowską”), „Dziennika Częstochowskiego 24 godziny” oraz częstochowskiego – a także krakowskiego – wydania „Gazety Wyborczej”.

Współpracował z „Kulturą” Jerzego Giedroycia, gdzie publikował m.in. Obrazki ze starych klisz i opowiadanie Wigilia białych niedźwiedzi. To ostatnie przetłumaczone potem na język angielski czytane było w radiu BBC.

Reklama

W 1997 roku, w cyklu programów edukacyjnych „Współczesna proza polska”, Telewizja Polska prezentowała film dokumentalny o pisarzu z inscenizowanymi fragmentami jego książek. W grudniu 2004 roku ukazujący się w Melbourne w Australii „Dziennik Polski” rozpoczął w odcinkach druk książki ...i Bóg o nas zapomniał.

Dotychczas pięć osób napisało i obroniło prace magisterskie na temat twórczości pisarza (pierwsza na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu).

W 1998 roku Prezydent RP uhonorował Andrzeja Kalinina Złotym Krzyżem Zasługi. W 2004 roku Sejmik Śląski wyróżnił go Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego.

Reklama

Odznaczenia, nagrody i wyróżnienia:

Podziel się cytatem

Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Nagroda Literacka Czesława Miłosza za książkę ...i Bóg o nas zapomniał (1994)

Stypendium Instytutu Literackiego w Paryżu (1995)

Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2005)

Nagroda Literacka „Solidarności” za książkę pt W cieniu złych drzew (2000)

Nagroda im. Karola Miarki za całokształt twórczości (2003)

Nagroda Wojewody Częstochowskiego w dziedzinie kultury (1998)

Nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury (1995)

Nagroda Starosty Częstochowskiego w dziedzinie kultury (2003)

Publikacje:

Podziel się cytatem

...i Bóg o nas zapomniał (Kraków 1993)

Las wokół (Kraków 1995)

Za progiem dnia (Kielce 1996)

W cieniu złych drzew (Częstochowa 2000)

A życie jak rzeka (Częstochowa 2003)

Ze sztambucha starego komucha (Częstochowa 2009)

Datę oraz miejsce pogrzebu Andrzeja Kalinina podamy wkrótce.

Podziel się cytatem

2021-06-08 16:41

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana Szkodonia

2021-07-23 12:06

[ TEMATY ]

bp Jan Szkodoń

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Szkodoń

Bp Jan Szkodoń

Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

CZYTAJ DALEJ

Polscy kierowcy liczą kilometry i wspierają misjonarzy

2021-07-24 08:00

[ TEMATY ]

kierowcy

Tydzień św. Krzysztofa

Instytucja MIVA Polska działająca przy Episkopacie Polski w dniach 18-25 lipca już po raz 22. zorganizowała Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym czasie kierowcy szczególnie wspierają misjonarzy.

„Zachęcamy, by spojrzeli na licznik samochodu, policzyli kilometry i jako swój dar przekazali wyliczoną kwotę na pojazdy, których misjonarze bardzo potrzebują (1 kilometr to 1 gr). MIVA Polska wspiera misje w tym konkretnym wymiarze” – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor tej instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję