Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 42/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Dzisiaj - Pieśń Powstańców Wielkopolskich. Wielkopolska - kolebka polskości, ziemia plemienna Polan, ziemia pierwszej stolicy Polski - Gniezna, miejsca naszego Chrztu. W katedrze gnieźnieńskiej znajduje się grób św. Wojciecha.
Rangę symbolu tej ziemi posiadają trwające od tysiąca lat, wciąż żywe rogalińskie dęby, pięknie ukazane w litografii Leona Wyczółkowskiego. Z tej ziemi, ziemi dynastii Piastów, jest nasz ród. Katedra poznańska jest przecież miejscem wiecznego spoczynku pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Gdy po wiekach świetności państwa polskiego przyszła niewola zaborów, Wielkopolanie nigdy nie ulegli przemocy. W czasie Insurekcji Kościuszkowskiej we wrześniu 1794 r. pod wodzą gen. Jana Henryka Dąbrowskiego rozbili Prusaków, zmuszając ich do odstąpienia od oblężenia Warszawy. Pomocą w walce były pieśni. Józef Wybicki, współtwórca, wraz z gen. Henrykiem Dąbrowskim, Legionów Polskich we Włoszech, napisał w 1797 r. w Reggio Pieśń Legionów Dąbrowskiego Jeszcze Polska nie zginęła. 15 października 1926 r. Mazurek Dąbrowskiego ogłoszony został polskim hymnem narodowym. W 1806 r. Józef Wybicki i Henryk Dąbrowski zorganizowali w Wielkopolsce powstanie, które wspierając działania Napoleona, przyczyniło się do narodzin, w1807 r., Księstwa Warszawskiego, zalążka niepodległego państwa polskiego. Wielkopolanie walczyli we wszystkich kampaniach Napoleona. W 1848 r., pod wodzą Ludwika Mierosławskiego, wystąpili zbrojnie przeciw zaborcy. Później przeciwstawiali się akcji wywłaszczeniowej i germanizacji niesionej przez pruskich "kulturtregerów". Symbolem ich oporu stała się postać Michała Drzymały i jego wóz - "ruchoma" cząstka Polski Niepodległej. "Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz i dzieci nam germanił..." - to słowa Roty Marii Konopnickiej, napisane w 1901 r. na wiadomość o bestialskim pobiciu dzieci polskich przez pruskich nauczycieli we Wrześni, za odmowę modlitwy po niemiecku. 14 lipca 1910 r. - w 500. rocznicę polskiego zwycięstwa pod Grunwaldem Rota Marii Konopnickiej, z melodią Feliksa Nowowiejskiego, została zaśpiewana w Krakowie podczas uroczystego odsłonięcia, ufundowanego przez Ignacego Paderewskiego, Pomnika Grunwaldzkiego. "Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród..." - pierwsze słowa Roty. Przypominam: "Rota" znaczy - Przysięga.
Wielkopolanie mają swój udział w Zmartwychwstaniu Polski w 1918 r. W listopadzie 1918 r. przygotowano zbrojne wystąpienie przeciw Niemcom. Spontanicznie tworzono oddziały Straży Ludowej. Iskrą, która podziałała jak zapalony lont, stało się przybycie do Poznania 26 grudnia 1918 r. Ignacego Paderewskiego. Ten pamiętny dzień ogromnej radości i entuzjazmu manifestowanych wobec wspaniałego Polaka, męża stanu i artysty, stał się dniem wybuchu powstania przeciw Niemcom. Wyzwolono Poznań i inne miasta. Powstanie Wielkopolskie, świetnie przygotowane, było powstaniem zwycięskim. Trwało do lutego 1919 r. Jego dowódcami byli: początkowo - mjr Stanisław Taczak, a później gen. Józef Dowbor Muśnicki. Utworzona Armia Wielkopolska w kwietniu 1919 r. liczyła już 60 tys. żołnierzy - ochotników. Zwycięstwo powstańców wymusiło na Niemcach podpisanie 28 czerwca 1919 r. w Wersalu traktatu, na mocy którego Wielkopolska wróciła do państwa polskiego.

Pieśń Poznańczyków

Pieśń Powstania Wielkopolskiego
słowa i muzyka: anonim

Naprzód, poznański pułku pierwszy!
Błyszczący pałasz ściśnij w pięść!
Idź budzić kraj ten z długich snów,
By o swą wolność walczył znów!
Mknij poprzez bory, miasta, wieś!
Hasło wolności z sobą nieś!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dalej, kto Polak, chwytaj za broń!
Dalej, kto Polak, na koń, na koń!

Naprzód, poznański pułku pierwszy!
Błyszczący pałasz ściśnij w pięść!
Idź przez grad kul na bój najszczerszy,
Poznańskiej ziemi wolność nieść!
Pierzchnie przed nami Niemców rój,
Wszak my za wolność idziem w bój!
I dopomoże ojców Bóg
Wroga za Polski wygnać próg.

Dalej, kto Polak, chwytaj za broń!
Dalej, kto Polak, na koń, na koń!

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Osial: czekamy na decyzję TK ws. zmniejszenia godzin lekcji religii w szkole

2025-06-12 15:56

[ TEMATY ]

Trybunał Konstytucyjny

bp Wojciech Osial

religia w szkołach

Karol Porwich/Niedziela

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Oczekujemy na decyzję Trybunał Konstytucyjnego w sprawie zmniejszenia godzin lekcji religii w szkole wprowadzoną w rozporządzeniu z 17 stycznia. Ufamy, że ten wyrok pojawi się jak najszybciej. Nie wykluczamy stosowania wszelkich działań, na które pozwala nam prawo, także w wymiarze międzynarodowym, aby bronić lekcji religii - powiedział bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu 401. zebrania plenarnego Episkpatu w Katowicach.

Bp Wojciech Osial po raz kolejny podkreślił, że Episkopat Polski sprzeciwia się zmianom w organizacji lekcji religii w szkole, które wprowadza Ministerstwo Edukacji Narodowej.
CZYTAJ DALEJ

300 lat cudu u św. Piotra: Jan Kowalski odzyskał zdrowie

2025-06-12 16:33

[ TEMATY ]

Watykan

Śląsk

cud

pielgrzym

Vatican Media

Po ucałowaniu figury św. Piotra Jan Kowalski ze Śląska odzyskał zdrowie

Po ucałowaniu figury św. Piotra Jan Kowalski ze Śląska odzyskał zdrowie

Dziś przypada 300. rocznica jednego z najbardziej spektakularnych cudów w Watykanie. 12 czerwca 1725 r. za wstawiennictwem św. Piotra zdrowie odzyskał niepełnosprawny pielgrzym ze Śląska.

Jan Kowalski został okaleczony w 1717 roku podczas oblężenia Belgradu w wojnie austriacko-tureckiej. W konsekwencji nie był w stanie samodzielnie stać na nogach. W 1725 r. przywieziono go do Rzymu na Rok Święty.
CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka księży diecezji włocławskiej do Gniezna z okazji 1025-lecia metropolii gnieźnieńskiej

2025-06-12 17:20

[ TEMATY ]

Gniezno

księża

#Pielgrzymka

diecezja włocławska

Karol Porwich/Niedziela

W czwartek, 12 czerwca 2025 roku, w Uroczystość Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, duchowieństwo diecezji włocławskiej pielgrzymowało do Gniezna — duchowej stolicy Polski — by uczcić 1025. rocznicę powstania metropolii gnieźnieńskiej oraz setną rocznicę powrotu diecezji włocławskiej do tej historycznej metropolii.

Spotkanie rozpoczęło się konferencją duchową pt. „Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity” (J 15,5). Paschalna droga kapłańskiej posługi”, którą wygłosił ks. dr Wojciech Rzeszowski. Księża w skupieniu uczestniczyli także w adoracji Najświętszego Sakramentu, trwając na modlitwie w duchu wdzięczności i refleksji nad misją prezbitera we współczesnym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję