Reklama

Z Ukrainy

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwy Polaków i Ukraińców o pojednanie

Z udziałem obu kardynałów lwowskich: łacińskiego - Mariana Jaworskiego i greckokatolickiego - Lubomyra Husara odbyły się 1 listopada na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie wspólne modlitwy polsko-ukraińskie o pojednanie między obu narodami. Powodem ich zorganizowania w dniu Wszystkich Świętych były utrzymujące się ciągle napięcia między Polakami a Ukraińcami wokół tej nekropolii. W spotkaniu wzięło udział kilkuset polityków, parlamentarzystów, intelektualistów i studentów z obu krajów, którzy wspólnie modlili się za swych rodaków - żołnierzy i ochotników walczących jesienią 1918 r. o Lwów.
"Musimy zanieść naszym narodom przesłanie pokoju, prawdziwej miłości i zrozumienia. Wspólnie się o to modlimy" - mówił kard. Husar. Zwrócił uwagę, że w modlitwie bierze udział wielu młodych ludzi i wyraził nadzieję, że to, co było złe i tragiczne między obu narodami, nigdy więcej się już nie powtórzy.

Pogrzeb ofiar trzęsienia ziemi

"Pocieszajcie nas, maleństwa, wy, które w świętych obcowaniu możecie to czynić" - powiedział biskup diecezji Termoli-Larino - Tommaso Valentinetti, który przewodniczył 3 listopada uroczystościom pogrzebowym ofiar trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło miejscowość San Giuliano di Puglia w środkowowłoskim regionie Molise. Pod gruzami miejscowej szkoły zginęło 29 osób, głównie dzieci. Z biskupem Valentinettim koncelebrowali biskupi diecezji wchodzących w skład regionu kościelnego Abruzy-Molise i nuncjusz apostolski we Włoszech - abp Paolo Romeo, który na zakończenie Mszy św. odczytał okolicznościowe przesłanie Jana Pawła II. W kazaniu główny Celebrans zwrócił uwagę, że siły natury przypominają człowiekowi o jego słabości i kruchości, oraz wspomniał o chrześcijańskiej nadziei na zmartwychwstanie. Biskup zaapelował, by uczyniono wszystko dla zapobiegania podobnym tragediom oraz aby nie pozostawiać ofiar trzęsienia ziemi ich losowi i pomóc im w odbudowie domów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

50-lecie katolickiej agencji informacyjnej

Niemiecka agencja katolicka KNA obchodzi 14 listopada jubileusz 50-lecia. W liście gratulacyjnym z tej okazji Papież Jan Paweł II podkreślił, że "KNA pełni istotną i cenną służbę dla Kościoła i społeczeństwa". "Największa w Europie katolicka agencja informacyjna KNA powstała 14 listopada 1952 r. Jej publikacje przybliżają życie i działalność Kościoła oraz informują o nim w sposób rzetelny i godny zaufania" - napisał w imieniu Papieża sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano. Podkreślił, że w obliczu wyzwań współczesnego "społeczeństwa mediów" KNA powinna "z równym zaangażowaniem kontynuować redagowanie, rozpowszechnianie i komentowanie aktualnych informacji z życia Kościoła i z wszystkich dziedzin, które interesują Kościół".

Kard. Grocholewski Doktorem Honoris Causa Katolickiego Uniwersytetu w Buenos Aires

Argentyński Uniwersytet Katolicki Matki Bożej w Buenos Aires nadał tytuł doktora honoris causa kard. Zenonowi Grocholewskiemu. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 10. rocznicy utworzenia na tej papieskiej uczelni Wydziału Prawa Kanonicznego.
Kard. Grocholewski przez 27 lat pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, kolejno pełniąc wszystkie funkcje aż po prefekta tej dykasterii. Był jednym z siedmiu członków komisji, która wspólnie z Janem Pawłem II dokonała redakcji nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Obecny Prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego jest autorem blisko 600 publikacji, w tym kilku wydanych również po hiszpańsku.

Uzbekistan

Jan Paweł II mianował 54-letniego abp. Józefa Wesołowskiego nuncjuszem apostolskim w Uzbekistanie. Arcybiskup tytularny Slebte Józef Wesołowski pełni już misję nuncjusza również w Kazachstanie, Tadżykistanie i Kirgistanie.
Abp Wesołowski urodził się 15 lipca 1948 r. w Nowym Targu. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1972 r., pracował w archidiecezji krakowskiej. Jest specjalistą prawa kanonicznego.
Kościół katolicki w Uzbekistanie, podobnie jak w innych krajach środkowoazjatyckich, stanowi od 29 września 1997 r. misję "sui iuris", a więc jest najniższą jednostką terytorialną. Obecnie liczy 3 tys. wiernych rozproszonych wśród 24 mln muzułmańskiej większości. Na jej czele stoi od początku polski franciszkanin konwentualny - o. Krzysztof Kukułka. Pod koniec października br. obchodzono uroczyście 100. rocznicę odrodzenia Kościoła katolickiego w tym regionie.

Reklama

Kolumbia

Jeden z największych tygodników w Kolumbii - Semana przestrzegł przed niebezpieczeństwem kolejnych ataków na osoby duchowne w tym kraju. W ciągu minionego miesiąca z rąk lewackich rebeliantów zginęło tam czterech księży. Tygodnik przypomniał, że od 1998 r. w Kolumbii zginęło 26 duchownych, z czego 11 padło ofiarą napadów rabunkowych, a pozostałych zamordowali zbrojni bojówkarze, przeważnie z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii. Zdaniem redakcji tygodnika Semana, wszystko wskazuje jednak na to, że kolejne zamachy wpisują się w zorganizowaną kampanię zastraszania, mającą na celu ukrócenie duszpasterskiej działalności Kościoła, szczególnie wśród młodzieży.

Wielka Brytania

Ewentualny atak na Irak może prowadzić do konfliktu z użyciem broni atomowej - uważa prymas Kościoła anglikańskiego - abp Rowan Williams. W artykule opublikowanym 5 listopada na łamach brytyjskiego dziennika Daily Telegraph anglikański hierarcha przestrzegł, że takie działania mogą pociągnąć za sobą śmierć setek tysięcy ludzi. Jego zdaniem, gdyby USA i Wielka Brytania zdecydowały się na operację wojskową przeciwko prezydentowi Iraku, Saddamowi Husajnowi, mogłoby to szybko i w sposób niekontrolowany doprowadzić do całkowitego chaosu.

Francja

Przyszła konstytucja europejska winna wskazywać na specjalny wkład Kościołów i wspólnot religijnych w tworzenie Europy - powiedział w Lourdes przewodniczący Konferencji Biskupów Francji, arcybiskup Bordeaux Jean-Pierre Ricard. W przemówieniu z okazji otwarcia dorocznej konferencji plenarnej biskupów Francji zaapelował, by Europa nie tylko nie odrzucała dziedzictwa duchowego, religijnego i humanistycznego, ale by wzięła pod uwagę obecny wkład Kościołów i wspólnot religijnych w budowanie Europy. W porządku obrad plenarnych biskupów francuskich znalazły się takie tematy, jak: integracja europejska, stosunki Kościoła i społeczeństwa, małżeństwo i katecheza. Biskupi francuscy zamierzają opracować nowe dyrektorium katechetyczne, "dostosowane do aktualnych misyjnych i kulturowych potrzeb katechizacyjnych".

Tydzień na świecie

"Ojciec Święty jest zaniepokojony kształtem przyszłej konstytucji Unii Europejskiej" - powiedział Valery Giscard d´Estaing, przewodniczący Konwentu Europejskiego, po prywatnej audiencji u Papieża.

Jan Paweł II mianował 55-letniego abp. Antonio Menniniego nowym nuncjuszem apostolskim w Federacji Rosyjskiej. Był on dotychczas nuncjuszem apostolskim w Bułgarii.

Papież Jan Paweł II utworzył z dniem 1 listopada br. wikariat apostolski Rodrigues, należący do wyspiarskiego państwa Mauritius na Oceanie Indyjskim.

Dar Jana Pawła II w wysokości 400 tys. dolarów zawiezie do Ziemi Świętej przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum" - brazylijski abp Paul Josef Cordes. Pieniądze te, przeznaczone na pomoc "cierpiącym z powodu wojny i terroryzmu", otrzymają patriarchat łaciński w Jerozolimie, franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej, tamtejsza Caritas oraz wspólnoty katolickie.

Na uniwersytecie w Erfurcie (Niemcy) otwarty zostanie Wydział Teologii Katolickiej, jedyny na terenie byłej NRD. Rozpocznie on pracę w przyszłym roku akademickim.

Prezydent Izraela zapowiedział rozwiązanie parlamentu i rozpisanie nowych wyborów.

Amnesty International potępiła zbrodnie Izraela na ludności palestyńskiej.

W Turcji wybory parlamentarne wygrała Islamska Partia Sprawiedliwości i Rozwoju.

Komunistyczna Korea Płn. zagroziła wznowieniem prób z bronią rakietową, jeśli Japonia nie podejmie z nią rozmów nt. normalizacji wzajemnych stosunków.

W Hiszpanii eksplodowały ładunki wybuchowe umieszczone w pojemnikach na śmieci - zginęły dwie osoby, o zamachy podejrzewa się terrorystów baskijskich.

W Stanach Zjednoczonych odbywały się wybory do Kongresu i uzupełniające wybory gubernatorów. Zwyciężyli republikanie.

Władze duńskie odmówiły natychmiastowej ekstradycji do Rosji czeczeńskiego polityka Ahmeda Zakajewa, posądzanego przez władze rosyjskie o terroryzm.

Niemiecki wywiad ostrzega, że kolejnym celem terrorystycznego ataku al-Kaidy mogą być Niemcy.

Nowy premier prawicowego rządu Słowacji Mikulasz Dzurinda uznał za priorytet swego rządu przystąpienie do NATO.

Według CIA - cztery państwa: Rosja, Francja, Irak, Korea Płn. dysponują nieujawnionymi zapasami zarazków ospy.

Prezydium Bundestagu zaproponowało, by w przyszłym roku odbyło się w podparyskim Wersalu wspólne posiedzenie parlamentu francuskiego i niemieckiego.

Brytyjska Izba Lordów przegłosowała prawo dopuszczające adopcję dzieci przez pary homoseksualne i żyjące w konkubinacie. Królowej przysługuje prawo weta.

Syn prezydenta Korei Płd. skazany został na trzy i pół roku więzienia za łapownictwo.

Mathias Reichold, szef austriackiej Partii Wolnościowej (FPO), zrezygnował ze swej funkcji, prawdopodobnie liderem partii zostanie ponownie Jörg Haider.

Kilka tysięcy rolników demonstrowało w Pradze przeciw przystąpieniu Czech do Unii Europejskiej.

Władze rosyjskie nałożyły cenzurę na dziennikarskie materiały dotyczące uwalniania zakładników w moskiewskim teatrze.

Na tle reformy Unii Europejskiej doszło do ostrej wymiany zdań między prezydentem Francji - Jacques´em Chirakiem a premierem Wlk. Brytanii - Tony Blairem.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: Eucharystia to obecność Jezusa wśród nas

2024-06-02 18:39

[ TEMATY ]

papież Franciszek

@VaticanNewsPL

Dziękczynienie, czynienie pamiątki i obecność – to trzy słowa, którymi Papież określił Eucharystię podczas uroczystości Bożego Ciała, która dziś jest obchodzona w Rzymie. Apelował, by w świecie, gdzie są sterty gruzu z powodu wojny, egoizmu i obojętności „przywrócić światu dobry i świeży aromat chleba miłości”.

Papież podkreślił, że słowo „Eucharystia” oznacza „dziękczynienie”, w tym wdzięczność Bogu za Jego dary. Zaznaczył, że piękny jest zwyczaj w niektórych kulturach podnoszenia i całowania chleba, jeśli upadnie na ziemię. „Eucharystia uczy nas błogosławienia, przyjmowania i całowania Bożych darów, zawsze z wdzięcznością, i to nie tylko podczas celebracji, ale także w życiu” – podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: święcenia nie upoważniają do sięgania po „rzeczy złote, a skromne"

2024-06-01 16:17

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus

Archidiecezja Krakowska

Święcenia nie dają wam prawa do reformowania Kościoła według własnych wizji i pomysłów. Nie są przepustką na salony polityczne ani do miejsc, gdzie bywają ludzie z wyższych sfer - mówił bp Damian Muskus OFM do franciszkanów, którzy z jego rąk przyjęli święcenia diakonatu i prezbiteratu. - Nie bądźcie teoretykami bliskości z Jezusem, ale praktykujcie ją wiernie - apelował do nich.

Święcenia w stopniu prezbitera i diakona przyjęło w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie 14 braci ze Studium Franciszkańskiego: franciszkanie konwentualni, reformaci i kapucyni.

CZYTAJ DALEJ

Święto Dziękczynienia w Warszawie

2024-06-02 16:15

[ TEMATY ]

Warszawa

Irena Świerdzewska

Już po raz 17. odbywają się dziś w Warszawie obchody Święta Dziękczynienia. W tym roku towarzyszy im hasło „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. W centrum tegorocznych obchodów jest uczczenie 650. rocznicy urodzin królowej Jadwigi, a także zaakcentowanie 25. rocznicy beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego i 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszyła dziś rano w 10-kilometrową trasę procesja z 22. relikwiami świętych i błogosławionych, z relikwiami i wizerunkiem św. Jadwigi na czele. Uczestników pobłogosławił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. Przy kościele św. Antoniego Zaccarii dołączyli przedstawiciele Episkopatu Polski, Kapituł i zaproszeni goście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję