Reklama

Kościół

Angola: Symbole Światowych Dni Młodzieży rozpoczęły podróż po diecezjach

Angolska młodzież z entuzjazmem przyjęła symbole Światowych Dni Młodzieży, które w czwartek trafiły do tej byłej portugalskiej kolonii w Afryce. Wydarzenie to ma związek z zaplanowaną na sierpień 2023 r. edycją ŚDM w Lizbonie.

[ TEMATY ]

ŚDM

Angola

Semilla Luz / Foter / CC BY

Krzyż oraz wizerunek Maryi od czwartku peregrynuje po diecezjach Angoli, a w wydarzeniach z tym związanych bierze udział młodzież i miejscowi duchowni. Jak poinformowała Konferencja Episkopatu Angoli symbole największej na świecie imprezy młodych katolików odbędą podróż po diecezjach Luanda, Sumbe, Benguela, Huambo, Viana oraz Cachito.

Reklama

Biorący udział w uroczystościach w katedrze w Luandzie przedstawiciele organizacji młodych katolików z Angoli wskazywali, że peregrynacja po ich kraju symboli ŚDM jest ważnym wydarzeniem dla wiary oraz w przygotowaniach do wyjazdu na spotkanie młodych z papieżem w Lizbonie. Władze Kościoła w Angoli spodziewają się, że ich kraj podczas najbliższej edycji ŚDM w 2023 r. będzie reprezentować również liczna grupa młodych emigrantów z Angoli żyjących na stałe w Portugalii.

Zapoczątkowane w latach 80. XX w. z inicjatywy św. Jana Pawła II Światowe Dni Młodzieży odbywają się co kilka lat. Młodzież z całego świata spędza tam czas na wspólnej modlitwie, rozmowach i udziale w spotkaniach tematycznych. W wydarzeniu bierze również udział papież oraz biskupi.

2021-07-10 11:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ogłoszono tematy trzech kolejnych Światowych Dni Młodzieży

[ TEMATY ]

ŚDM

Miguel Sinclair/Flickr.com

"Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem" (Łk 1,39) - to temat 37. Światowego Dnia Młodzieży, który w 2022 r. odbędzie się w Lizbonie. Hasło tego spotkania oraz dwóch poprzedzających go, które odbędą się w diecezjach całego świata w najbliższych latach, zakomunikowała dziś Stolica Apostolska.

"Młodzieńcze, tobie mówię wstań!" (Łk 7,14) - to hasło 35. Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w 2020 r. w diecezjach całego świata. Kolejne 36. ŚDM, które w wymiarze lokalnym odbędą się na całym świecie w 2021 r. opatrzone zostaną tematem "Wstań, bo uczyniłem cię świadkiem tego, co zobaczyłeś" (por. Dz 26, 16). Z kolei międzynarodowy 37. Światowy Dzień Młodzieży obchodzony w Lizbonie w 2022 r. będzie miał jako temat słowa z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem" (Łk 1,39).

CZYTAJ DALEJ

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję