Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin. Relikwie św. Brygidy Szwedzkiej

Paweł Wysoki

Do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej zostały wprowadzone relikwie św. Brygidy Szwedzkiej.

Świątynia przy ul. Narutowicza, wotum wdzięczności króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod Grunwaldem, przez ponad 440 lat była miejscem modlitwy i pracy duchowych synów oraz córek św. Brygidy. Ostatnia lubelska ksieni Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy zmarła w 1870 r. i została pochowana w kryptach kościoła. Kult świętej żony, matki i zakonnicy, której w XIV wieku słuchali królowie i biskupi, odrodził się w Lublinie za sprawą rektora ks. prał. Franciszka Przytuły. Gdy pod koniec XX wieku św. Jan Paweł II ogłosił św. Brygidę współpatronką Europy, okazało się, że w kościele znajduje się obraz świętej, namalowany w XV wieku. Cenne dzieło umieszczone zostało w ołtarzu głównym, a w świątyni zainicjowano nabożeństwo do św. Brygidy.

Reklama

Obecny rektor ks. Dariusz Bondyra, troszcząc się o dziedzictwo przodków, podjął dzieło renowacji zabytkowych stalli z kilkunastoma obrazami z życia świętej oraz bezcennego portretu. Za zgodą abp. Stanisława Budzika oraz przełożonych klasztoru Brygidek w Gdańsku, zwrócił się do władz zakonu w Rzymie z prośbą o relikwie świętej. W pierwszej połowie lipca do Lublina dotarły fragment kości oraz szaty, w której zostało pochowane ciało św. Brygidy. Relikwie umieszczone w zabytkowym relikwiarzu, użyczonym z kościoła Nawrócenia św. Pawła, zostały uroczyście wniesione do świątyni przez ks. prał. Franciszka Przytułę 23 lipca. - W czasach, kiedy Europa się rozpada, szerzy się laicyzm i bezbożnictwo, potrzeba nam świadectwa i wstawiennictwa świętej, która wzywa do zachowania wiary i wierności Kościołowi - podkreślił ksiądz prałat.

Fotorelacja z uroczystości na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172

O śladach św. Brygidy w Lublinie pisaliśmy na naszych łamach https://www.niedziela.pl/artykul/152436/nd/Trwale-slady

Reklama


Reklama


Reklama


2021-07-27 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Caritas. Poszerzają wiedzę i umiejętności

2021-09-28 07:35

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

bezdomność

archiwum Caritas

Schronisko Aktywizujące dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas w Zielonej Górze – jak sama nazwa wskazuje – dba o to, by mieszkańcy domu nabywali nowe umiejętności, takie, które przydają się na co dzień, ale nie tylko. To również nauka postępowania w sytuacjach nagłych.

Właśnie odbył się kolejny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzony przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Szkolenie poprowadził Piotr Poźniak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję