Reklama

Niedziela Lubelska

Wkrótce wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę

Paweł Wysoki

Sekretariat Pieszej Pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę rozpoczął działalność 27 lipca. Codziennie aż do wyruszenia pielgrzymki (4 sierpnia) przed archikatedrą lubelską dyżurują wolontariusze w godz. 19.00-17.00. Istnieje możliwość zapisów na pielgrzymkę, jak również wsparcia funduszu „Idę z Tobą”.

Reklama

- Kolejny rok za względu na covid-19 wyruszamy w reżimie sanitarnym. Będzie to sztafeta modlitwy. Codziennie autokar będzie przywozić i odwozić pielgrzymów. - mówi przewodnik ks. Mirosław Ładniak. Według rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego w trasę jednocześnie może wyjść 300 osób plus osoby zaszczepione. - Każdego dnia iść będziemy w trzech grupach. Po dojściu na miejsce pątnicy wracają do domów, a następnego dnia na trasę wyjdą kolejni pielgrzymi. Dzięki wymianie pątników, na lubelskiej pielgrzymce może być nawet kilka tysięcy osób. Oczywiście w czasie pandemii szczególną uwagę zwracać będziemy na bezpieczeństwo sanitarne pątników. Każdy indywidualnie musi zabezpieczyć sobie posiłek na cały dzień, czy też środki dezynfekcyjne. Nie będzie możliwości nocowania po trasie nawet u znajomych; wyjątek stanowi grupa namiotowa „kapucyńska” - wyjaśnia ksiądz przewodnik.

43. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy pod hasłem „Eucharystia - prawdziwe Życie”. Konferencje wygłosi ks. Paweł Wróbel, salwatorianin. Codzienne relacje z pielgrzymki on-line i materiały duszpasterskie będą publikowana na stronie internetowej www.pielgrzymka.lublin.pl i fb, tak aby jak największa liczba osób mogła uczestniczyć w duchowym pielgrzymowaniu.

Na trasę pierwsze grupy wyruszą 4 sierpnia; pielgrzymka będzie więc krótsza o jedne dzień niż w latach poprzednich. - Pielgrzymować będziemy tylko w jednej kolumnie trasą na Bełżyce, Urzędów i Annopol. Pierwszego dnia pątnicy dochodzą do Chodla, a drugiego do Księżomierzy. Później trasy są podobne do tych tradycyjnych - wyjaśnia ks. Ładniak. 4 sierpnia na szlak wyruszą grupy 1, 2 i 3, kolejny dzień to kolejne trzy grupy i tak rotacyjnie do 14 sierpnia. Rozpoczęcie pielgrzymki 4 sierpnia Mszą św. w archikatedrze lubelskiej o godz. 6.00; po niej pątnicy wyruszą na szlak z placu katedralnego przez Deptak oraz ulice: Kapucyńską, Narutowicza, Głęboką i Kraśnicką do Konopnicy, dalej do Chodla. Koszt pielgrzymki: 40 zł wpisowe plus 40 zł przejazd autokarem.

2021-07-28 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Caritas. Poszerzają wiedzę i umiejętności

2021-09-28 07:35

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

bezdomność

archiwum Caritas

Schronisko Aktywizujące dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas w Zielonej Górze – jak sama nazwa wskazuje – dba o to, by mieszkańcy domu nabywali nowe umiejętności, takie, które przydają się na co dzień, ale nie tylko. To również nauka postępowania w sytuacjach nagłych.

Właśnie odbył się kolejny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzony przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Szkolenie poprowadził Piotr Poźniak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję